~ En İyi Drama Dizisi ~

1) Better Call Saul
Adım adım finale doğru giden dizi, tıpkı öncülü Breaking Bad’de olduğu gibi vites yükseltmeye başladı. Bugüne kadarki en önemli sezonuydu, özellikle sezon sonlarına doğru akıllardan çıkmayacak heyecan dolu pek çok bölüme sahipti. Beşinci adaylığında nihayet ilk ödülünü aldı.
 
2) Unbelievable
Sezonun en anlamlı, en önemli mini dizisiydi. Hatta bugüne kadar yapılmış en iyi polisiye dizisi olduğunu iddia etmek bile mümkün.
3) This Is Us
Üçüncü sezonuyla düşüşe geçerek korkutsa da dördüncü sezonuyla yeniden ne kadar muhteşem bir aile draması olduğunu hatırlattı. Üçüncü adaylığını aldı.
4) Atiye
Sonunda bizim de aşırı sürükleyici bir fantastik dizimiz oldu. Netflix’in ilk başarılı Türk dizisi oldu ve kendi türünde uluslararası arenada da son yılların en iyilerindendi.
5) The Morning Show
Önemli bir meseleyi bugüne kadarki en etkili yolla anlatmayı başardı. Televizyonun arka planına dair yapılan işler arasında da adını en üst sıralara yazdırdı.
6) You
Hemen herkesin kötü olmasına kesin gözle baktığı ikinci sezonu da ilki gibi son derece sürükleyiciydi. Geçen yıl kazandığı ödüle ikinci kez aday.

~ En İyi Komedi Dizisi ~

1) Upload
The Office ile tanıdığımız yapımcı Greg Daniels’ın yıllar sonraki dönüşü muhteşem oldu. Upload, bilim kurgunun yaratıcılık sınırlarının henüz tükenmediğini gösterdi ve komediyle bilim kurgunun birleşiminden harika işler çıkarabileceğini hatırlattı.
 
2) Atypical
Hak ettiğinin çok altında değer gören şahane Netflix dizisi üçüncü sezonuyla ilk ikisinin hafif altında kalsa da hala çok iyiydi. Daha önce bir kez kazandığı ödüle üçüncü kez aday oldu.
3) The Good Place
Dördüncü sezonuyla final yaparak güzel başlayıp, güzel biten, güzel hatırlanacak diziler arasına adını yazdırdı. Finali diziye yakışan anlam yoğunluğundaydı. Dördüncü sezonuyla dördüncü adaylığını aldı.
4) After Life
Ricky Gervais’in hiç olmadığı kadar samimiyet içeren dizisi ikinci sezonuyla da çok başarılıydı. İkinci adaylığını almakta zorlanmadı.
5) The Great
Sezonun son demlerindeki hoş yeni sürprizlerden oldu. Tarihi konuları absürt komediyle işleyebilmek önemli marifet ve bunda çok başarılıydı.
6) Young Sheldon
Sheldon Cooper’ın küçüklük maceraları eğlendirmeye, izlerken hayatın sıkıntılarından uzaklaşıp mutlu etmeye devam ediyor. Üçüncü sezonla ikinci adaylığını aldı.

~ En İyi Drama Dizisi Erkek Oyuncu ~

1) Brian Cox
Succession
Güçlü medya patronu rolündeki performansı çok güçlüydü. Karakterin gücünü ve duygularını çok iyi yansıttı. Üstelik bunu çok büyük oynamadan başardı. İlk adaylığında ödülün sahibi.
 
2) Bob Odenkirk
Better Call Saul
Better Call Saul’un her sezonunda kendini aşmayı sürdürüyor. Daha önce iki kez ödülü kazanmıştı, dördüncü adaylığını aldı.
3) Jeremy Strong
Succession
Dizinin nefret edilesi karakterlerinin arasında en nefret edilesi onunkiydi. Her iki sezonda da bu görevini çok iyi başardı. İlk adaylığını aldı.
4) Penn Badgley
You
You’nun ikinci sezonunda performansını arttırarak dizinin tek hünerinin senaryosu olmadığını gösterdi. İlk adaylığını almış oldu.
5) Mark Ruffalo
I Know This Much Is True
İkiz kardeşleri oynadığı mini dizinin her şeyiydi. Birbirinden çok farklı iki karakteri aynı anda çok iyi oynayarak ne kadar yetenekli bir oyuncu olduğunu hatırlattı.
6) Sacha Baron Cohen
The Spy
Abartılı komedi rolleriyle tanınan oyuncu, kariyeri için yön değiştirici önemli bir adım attı. Ünlü ajan Eli Cohen rolünde çok başarılıydı.

~ En İyi Drama Dizisi Kadın Oyuncu ~

1) Kaitlyn Dever
Unbelievable
Küçük yaştan itibaren istikrarla iyi performans sunan genç oyunculardandı. Unbelievable ile ise kariyerinin zirvesini gördü. Dizinin bu kadar etkileyici olmasına onun payı çok büyüktü.
 
2) Reese Witherspoon
The Morning Show
Bu yıl üç diziyle birden izleyici karşısına çıkarak özellikle kendisi düzeyindeki oyuncular için nadir görülen bir duruma imza attı. Bu performanslarından en çok öne çıkanı The Morning Show’daki etkili performansıydı. Bu diziyle ilk, toplamda ikinci adaylığı oldu.
3) Laura Linney
Ozark
İlk adaylığını geçen sezon almıştı, bu sezon performansını daha da arttırarak ikinci adaylığını aldı.
4) Sarah Snook
Succession
Succession’da kurtlar sofrasındaki tek kadın oyuncu olarak çok iyi iş çıkarıyor. İlk adaylığı.
5) Daisy Edgar-Jones
Normal People
Bu yıl televizyonların çıkardığı en önemli potansiyel yıldız oldu. Normal People’ın fenomenleşmesinde payı çok yüksekti.
6) Merritt Wever
Unbelievable
Bu yıl birden fazla dizide karşımıza çıkan isimlerden oldu. Unbelievable’daki performansı şahaneydi ve kariyeri için önemli bir adım oldu.

~ En İyi Komedi Dizisi Erkek Oyuncu ~

1) Ted Danson
The Good Place
Bu sezon final yapan The Good Place’in unutulmayacak karakterlerinden birini başarıyla canlandırmayı sürdürdü. Üst üste üçüncü adaylığının sonucunda, performansını sürekli arttırarak sonunda ödüle ulaşmayı başardı.
 
2) Steve Carell
Space Force
İki kez izleryazar Film Ödülüne aday olduktan sonra bu yıl iki diziyle birden televizyona döndü. Space Force’taki oldukça keyifli üst düzey performansıyla ilk izleryazar Dizi Ödülü adaylığını aldı.
3) Eugene Levy
Schitt’s Creek
Geç parlayan dizi Schitt’s Creek’in en büyük artısıydı. Dizide gelişen tuhaf olaylara gösterdiği harika mimikler diziyi sevmemin en önemli nedenlerinden oldu.
4) Nicholas Hoult
The Great
Dizinin absürt yapısına çok uygun performansına kolay ısınamasam da zamanla çok sevdim. Dizinin en eğlenceli yönlerinden birine dönüştü. İlk sezonla ilk adaylığı almış oldu.
5) Paul Rudd
Living with Yourself
Sezonun değeri bilinmeyen yeni dizilerinden bir tanesinde, sezonun en sıra dışı performanslarından birini canlandırdı ve bu konuda çok başarılıydı.
6) Ben Platt
The Politician
The Politician’ın başarısında kilit rol oynadı. Onun enerjisinin izleyiciye geçmesi çok önemliydi ve bunu başarıp ilk sezonda adaylığı kaptı.

~ En İyi Komedi Dizisi Kadın Oyuncu ~

1) Elle Fanning
The Great
The Great’in en muhteşem özelliklerinden biri şüphesiz Elle Fanning’in muhteşem performansıydı. Hem çok eğlenceli hem de gerektiğinde duygusal olabilen enfes bir performanstı. İlk adaylığında ödüle ulaşmakta zorlanmadı.
 
2) Rachel Brosnahan
The Marvelous Mrs. Maisel
Müthiş enerjisiyle diziyi taşımaya bu sezon da devam etti ve ikinci adaylığını aldı. Ödüle ulaşmak için sırasını bekliyor.
3) Jessica Barden
The End of the F***ing World
İlk sezonla ödülü kazandıktan sonra yine müthiş bir performans gösterdiği ikinci sezonla da adaylık almayı başardı.
4) Linda Cardellini
Dead to Me
Geçen yıl dramada yardımcı kategoride aday olduktan sonra izleryazar Dizi Ödüllerinin en değişik kategori geçişlerinden birine imza attı. Bu sezon performansı (ve dizisi) komediye, ağırlığı başrole daha uygundu.
5) Kristen Bell
The Good Place
The Good Place’in dördüncü sezonuyla da aday olmayı başararak dörtte dört yaptı. 2017’de ödülün sahibiydi.
6) Christina Applegate
Dead to Me
Dizinin komediye geçişinden yararlanan isimlerden oldu. Linda Cardellini ile muhteşem uyumu dizinin en önemli artısıydı.

~ En İyi Drama Dizisi Yardımcı Erkek Oyuncu ~

1) Jonathan Banks
Better Call Saul
Breaking Bad’de oynamaya başladığı Mike karakteriyle Better Call Saul’de döktürmeye devam ediyor. Beşinci adaylığında üçüncü ödülü alarak Jim Parsons’ın rekoruna ortak oldu.
 
2) Kieran Culkin
Succession
Dizinin en ilginç, en eğlenceli karakterlerinden birini başarıyla canlandırarak ilk adaylığını aldı.
3) Giancarlo Esposito
Better Call Saul
Breaking Bad’de harikalar yarattığı Gustavo Fring karakteri Better Call Saul’a biraz sönük başlamıştı. Bu sezon ise artık etkinliğini iyice arttırarak ilk adaylığını aldı.
4) Tony Dalton
Better Call Saul
Dizinin bu sezonunun muhteşemliğinin en büyük pay sahiplerindendi. Lalo Salamanca’nın ekranların unutulmayacak kötü adamları listesine girmesinde onun performansı çok etkiliydi.
5) Justin Hartley
This Is Us
Dizinin duygusal yoğunluğu en yüksek karakterlerinden birini başarıyla canlandırmaya devam ediyor. Daha önce bir kez kazandığı ödüle üçüncü kez aday.
6) Nick Offerman
Devs
Daha çok komedi rolleriyle sevilmesine karşın Devs’teki ilginç teknoloji patronu rolüyle şaşırtarak diziye önemli katkı sundu. İlk kez aday.

~ En İyi Drama Dizisi Yardımcı Kadın Oyuncu ~

1) Meryl Streep
Big Little Lies
Big Little Lies’ın ikinci sezonunda ilgi çekiciliğini korumasındaki en önemli faktör, diziye yeni katılan usta oyuncunun varlığıydı. Etrafındaki güçlü kadronun da etkisiyle son yıllardaki en başarılı performanslarından birini sundu. Yıllar sonraki ilk televizyon performansında ödüle ulaşmış oldu.
 
2) Rhea Seehorn
Better Call Saul
Kim Wexler karakteriyle dizideki etkinliği her sezon giderek artmaya devam ediyor. Bu sezon da pek çok kilit anda güçlü performansıyla göz doldurdu. Üst üste ikinci adaylığını aldı.
3) Julia Garner
Ozark
Ozark’ın parlayan yıldızı olmayı sürdürdü. Dizinin fazla durağanlaştığı dönemlerde sarılacak bir can simidiydi. Geçen sezon ödülü kazanmıştı, şimdi ikinci kez aday.
4) Toni Collette
Unbelievable
Daha çok korku filmlerindeki performansıyla öne çıksa da Unbelievable ile kapasitesinin çok daha yüksek olduğunu gösterdi. Kariyerini farklı bir yöne taşımak için büyük bir adımdı.
5) Gugu Mbatha-Raw
The Morning Show
Belki dizinin en göz önündeki karakterlerinden biri değildi ama dizinin en vurucu anlarında muhteşem performansıyla göz doldurdu. İlk sezonla ilk adaylığını aldı.
6) Victoria Pedretti
You
Tek sezonluk gibi gözükmesi nedeniyle büyük endişeyle beklediğimiz You’nun ikinci sezonunun iyi işlemesindeki en büyük pay sahiplerindendi. Onun da ilk adaylığı.

~ En İyi Komedi Dizisi Yardımcı Erkek Oyuncu ~

1) Tony Shalhoub
The Marvelous Mrs. Maisel
Abe Weissman’ın dizinin en sevilen, en sempatik karakterleri arasına girmesindeki payı çok yüksekti. İlk adaylığında çok yaklaşıp alamadığı ödülü bu kez almayı başardı.
 
2) Alan Arkin
The Kominsky Method
Usta oyuncu 85’i aşan yaşına rağmen döktürmeye devam ediyor. Dizinin ilk sezonuyla ödülü kazanmıştı, şimdi ikinci kez aday.
3) Andre Braugher
Brooklyn Nine-Nine
Yıllar sonra geri döndüğüm Brooklyn Nine-Nine’da değişmeyen şeylerden biri Andre Braugher’in müthiş performansıydı. Beş yıl sonra ikinci adaylığını aldı.
4) Joe Lo Truglio
Brooklyn Nine-Nine
Dizinin en eksantrik karakterlerinden birini başarıyla canlandırmaya devam ediyor. Bu sezonun da en komiklerinden biriydi. İlk adaylığını alma vakti gelmişti.
5) Wallace Shawn
Young Sheldon
Konuk oyuncu olarak girdiği dizinin vazgeçilmez isimlerinden biri haline geldi. Bu sezonda da performansı üst düzeydi. İkinci kez ödüle aday oldu.
6) John Malkovich
Space Force
Usta oyuncu, sıra dışı performansıyla Space Force’un can damarlarından biri oldu. İlk sezonla ilk adaylığı kaptı.

~ En İyi Komedi Dizisi Yardımcı Kadın Oyuncu ~

1) Marin Hinkle
The Marvelous Mrs. Maisel
Diğer kategorilere göre nispeten zayıf olarak gözüken bu kategoride bu yıl da ödül The Marvelous Mrs. Maisel’dan bir oyuncuya gidiyor. Bu kez ödülün sahibi Rose rolündeki Marin Hinkle.
 
2) Alex Borstein
The Marvelous Mrs. Maisel
Susie rolüyle geçen yıl ilk adaylığında ödülü kazandıktan sonra bu yıl ikinci kez adaylar arasında.
3) Annie Potts
Young Sheldon
Young Sheldon’ın gizli yıldızlarından oldu ve dizideki ağırlığını giderek arttırdı. Dizinin üçüncü sezonuyla da ilk adaylığını kaptı.
4) Annie Murphy
Schitt’s Creek
İtici olmaya çok müsait abartılı bir karakteri performansıyla sevdirmeyi başardı. Dizinin son sezonuyla tek adaylığını almış oldu.
5) Emily Hampshire
Schitt’s Creek
Stevie karakteriyle Schitt’s Creek’in bir diğer parlayan ismi oldu. O da tek adaylığını final sezonuyla kapmış oldu.
6) Brigette Lundy-Paine
Atypical
Atypical’in iyi işlemesindeki en büyük pay sahiplerinden biriydi. Daha önce bir kez kazandığı ödüle üçüncü kez aday oldu.

~ En İyi Toplu Performans ~

1) Succession
Kadrosundaki herkesin ayrı ayrı döktürdüğü Succession ilk adaylığında ödülü almayı başardı. Güçlü kadın oyunculuklarıyla dikkat çeken Unbelievable’ın yanı sıra yıldızlarla dolu kadrosuyla The Morning Show ilk sezonlarıyla adaylık almayı başaran diziler oldular. Better Call Saul ve The Marvelous Mrs. Maisel ikinci adaylıklarını alırken yıllar sonra ödüllerde varlık gösterme hakkı kazanan Brooklyn Nine-Nine’ın eğlenceli ekibi ilk adaylıklarını aldı.
 
2) Unbelievable

3) Better Call Saul

4) The Morning Show

5) The Marvelous Mrs. Maisel

6) Brooklyn Nine-Nine

~ En İyi Senaryo ~

1) Unbelievable
Baştan sona sürükleyici, ilgi çekici bir senaryoya sahip olan mini dizi Unbelievable ödülün sahibi olmakta zorlanmadı. Better Call Saul ikinci kez aday olurken, This Is Us üç kez adaylık kazanan ilk dizi olma unvanını ele geçirdi. Atiye, Upload ve Devs farklı ve sürükleyici senaryolarıyla ilk sezonlarında adaylık alan diğer diziler oldular.
 
2) Better Call Saul

3) Atiye

4) This Is Us

5) Upload

6) Devs

~ En İyi Yönetmenlik ~

1) Better Call Saul
Bölüm bazlı değil sezon bazlı olarak yönetmenliklerin değerlendirildiği bu kategoride Better Call Saul, üçüncü adaylığında ilk kez ödülün sahibi oldu. Daha önce bir kez ödülü kazanan This Is Us üçüncü adaylığını alırken, The End of F***ing World ikinci adaylığını aldı. Unbelievable, Normal People ve The Great ise ilk sezonlarıyla adaylık almayı başaran diziler oldular.
 
2) Unbelievable

3) This Is Us

4) The End of the F***ing World

5) Normal People

6) The Great

~ En İyi Kurgu ~

1) This Is Us
Çok farklı zaman dilimlerini kusursuz şekilde kurgulamayı başaran This Is Us, üçüncü adaylığında ikinci kez ödülün sahibi oldu. Better Call Saul ve geçen sezonun kazananı You ikinci adaylıklarını alırken Atiye, Unbelievable ve Upload ise ilk sezonlarıyla aday olmayı başaran diziler oldular.
 
2) Better Call Saul

3) Atiye

4) Unbelievable

5) You

6) Upload

~ En İyi Görüntü Yönetmenliği ~

1) Better Call Saul
Oldukça farklı ve çarpıcı görüntü yönetmenliğiyle Better Call Saul, üçüncü adaylığında nihayet ödüle kavuştu. The Politician, Normal People, The Great ve Unbelievable son derece başarılı görüntü kullanımlarıyla ilk sezonlarında adaylık almayı başardılar. Daha önce ödülü kazanan My Brilliant Friend ise bu kez adaylıkla yetindi.
 
2) The Politician

3) Normal People

4) The Great

5) My Brilliant Friend

6) Unbelievable

~ En İyi Prodüksiyon Tasarımı ~

1) Upload
Muhteşem gelecek teknolojisi tasviriyle Upload ilk sezonuyla ödülün sahibi oldu. Yine teknoloji odaklı prodüksiyon tasarımıyla Devs ve muhteşem saray, kostüm tasarımıyla The Great onu takip ettiler. Yeni dizi The Mandalorian’ın yanı sıra Stranger Things üçüncü kez, The Marvelous Mrs. Maisel ise ikinci kez adaylar arasında yerini aldı.
 
2) Devs

3) The Great

4) The Mandalorian

5) Stranger Things

6) The Marvelous Mrs. Maisel

~ En İyi Müzik Kullanımı ~

1) Succession
Muhteşem tema müziği Succession’ın kalite kokusunun en önemli esanslarından biriydi. The End of the F***ing World, Stranger Things ve geçen yılın kazananı The Marvelous Mrs. Maisel bu kategoride ikinci adaylıklarını alırken Star Wars müziklerinin gölgesinde kalmayan The Mandalorian’ın müzikleri ilk sezonda adaylık almayı başardı. Ozark’ın da müzik anlamındaki başarısı bu sezon farklı bir boyut kazandı ve diziye bu kategorideki ilk adaylığını getirdi.
 
2) The End of the F***ing World

3) Stranger Things

4) The Marvelous Mrs. Maisel

5) The Mandalorian

6) Ozark

~ Adaylık ve Ödül Sayıları ~

Better Call Saul 11 adaylıkta 4 ödül
Succession 6 adaylıkta 3 ödül
Unbelievable 9 adaylıkta 2 ödül
The Marvelous Mrs. Maisel 7 adaylıkta 2 ödül
Upload 4 adaylıkta 2 ödül
The Great 6 adaylıkta 1 ödül
This Is Us 5 adaylıkta 1 ödül
The Good Place 3 adaylıkta 1 ödül
Big Little Lies 1 adaylıkta 1 ödül
The Morning Show 4 adaylık
You 4 adaylık
Brooklyn Nine-Nine 3 adaylık
Devs 3 adaylık
The End of the F***ing World 3 adaylık
Schitt’s Creek 3 adaylık
Ozark 3 adaylık
Young Sheldon 3 adaylık
Normal People 3 adaylık
Atiye 3 adaylık
Space Force 2 adaylık
The Politician 2 adaylık
Dead to Me 2 adaylık
Atypical 2 adaylık
The Mandalorian 2 adaylık
Stranger Things 2 adaylık
The Spy 1 adaylık
Living with Yourself 1 adaylık
I Know This Much Is True 1 adaylık
After Life 1 adaylık
The Kominsky Method 1 adaylık
My Brilliant Friend 1 adaylık


1 Temmuz 2019 – 31 Mayıs 2020 arasında yayınlanmış ve tüm sezonunu izlediğim diziler değerlendirmeye alınmıştır.

Değerlendirmeye alınan tüm yapımlar:
After Life (2. Sezon), Alef (1. Sezon), Atiye (1. Sezon), Atypical (3. Sezon), Better Call Saul (5. Sezon), Big Little Lies (2. Sezon), Brooklyn Nine-Nine (7. Sezon), Dead to Me (2. Sezon), Devs (1. Sezon), Elite (2. Sezon), I Know This Much Is True (1. Sezon), It’s Always Sunny in Philadelphia (14. Sezon), La Casa de Papel (3. Sezon), La Casa de Papel (4. Sezon), Living with Yourself (1. Sezon), Looking for Alaska (1. Sezon), Modern Family (11. Sezon), Modern Love (1. Sezon), Mom (7. Sezon), My Brilliant Friend (2. Sezon), Normal People (1. Sezon), Ozark (3. Sezon), Ramy (2. Sezon), Run (1. Sezon), Schitt’s Creek (6. Sezon), Shameless (10. Sezon), Silicon Valley (6. Sezon), Space Force (1. Sezon), Spinning Out (1. Sezon), Stranger Things (3. Sezon), Succession (2. Sezon), The End of the F***ing World (2. Sezon), The Good Place (4. Sezon), The Great (1. Sezon), The Kominsky Method (2. Sezon), The Mandalorian (1. Sezon), The Marvelous Mrs. Maisel (3. Sezon), The Morning Show (1. Sezon), The Politician (1. Sezon), The Righteous Gemstones (1. Sezon), The Spy (1. Sezon), This Is Us (4. Sezon), Unbelievable (1. Sezon), Unorthodox (1. Sezon), Upload (1. Sezon), You (2. Sezon), Young Sheldon (3. Sezon)