Oscar 2021 adayları Covid-19 ile ilgili olağan dışı bir gelişme olmazsa 15 Mart 2021’de açıklanacak ve 93. Oscar Ödülleri 25 Nisan 2021’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Bu yıl Covid-19 nedeniyle 28 Şubat 2021’e kadar gösterime giren filmler 2020 kapsamında değerlendirilecek. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategorideki aday sayısı uzun yıllardır 8 ile 10 arasında değişmekteydi. Yeni kuralla gelecek yıldan itibaren sabit 10 aday olacak, buna karşın bu yılki aday sayısı 8-10 arasında değişebilir.

Son Güncellenme Tarihi: 29 Ekim 2020
1) Nomadland
Yönetmen: Chloé Zhao
Oyuncular: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May, Charlene Swankie
Walt Disney
+ Son yıllarda Oscar bileti olarak değer kazanmaya başlayan Venedik Altın Aslan ödülünü kaptı. Bir de üzerine Toronto’nun kıymetli halkın seçimi ödülünü aldı. İlk eleştirileri mükemmel. Bir kadın yönetmen filminin büyük ödülü kazanma vakti geldi gibi. Çok sayıda dijital platform temsilcisi rakibi arasından sıyrılabilir.
2) Mank
Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Gary Oldman, Lily Collins, Amanda Seyfried
Netflix
+ Efsane film Citizen Kane’in yaratılış sürecini konu alacak film, buram buram Oscar kokuyor. Çoğu kez Akademi radarına girme konusunda sıkıntı yaşayan David Fincher, The Social Network’te yarım kalan işi 10 yıl sonra tamamlamaya çalışacak. En büyük dezavantajı Akademi’deki Netflix karşıtları ve Netflix’in kendi içinde de kızgın rekabetin olması.
Yönetmen: Aaron Sorkin
Oyuncular: Eddie Redmayne, Alex Sharp, Sacha Baron Cohen, Jeremy Strong
Netflix
+ Molly’s Game ile yönetmen olarak da potansiyeli olduğunu gösteren ünlü senarist Aaron Sorkin, çok zengin bir kadroyla ve Oscar’a göz kırpan bir konuyla karşımızda. Eleştirileri oldukça olumlu geldi, adaylığı cepte.
4) News of the World
Yönetmen: Paul Greengrass
Oyuncular: Tom Hanks, Neil Sandilands, Helena Zengel, Thomas Francis Murphy
Universal
+ Tarzının epey dışında gözüken bir filmle dönen Paul Greengrass, Captain Phillips ile yakaladığı başarıyı bir üst seviyeye çıkarmaya çalışacak. Çok sayıda dijital platform filminin arasından klasik sinema temsilcisi olarak sıyrılması zor olmayacak. Eğer iyi çıkarsa yarışın favorilerinden biri haline bile gelebilir.
5) Soul
Yönetmen: Pete Docter, Kemp Powers
Oyuncular: Jamie Foxx, Tina Fey, Quest Love, Phylicia Rashad
Walt Disney
+ Yıllardır animasyon filmler bu kategoriye sızmayı başaramıyorlar. Fakat normalden daha az film beklenen bu yılda bu durum pozitif yönde değişiklik gösterebilir. Üstelik filmin eleştirileri de mükemmel geldi, son yıllardaki en iyi animasyon olduğu söyleniyor.
6) The Father
Yönetmen: Florian Zeller
Oyuncular: Anthony Hopkins, Olivia Colman, Olivia Williams, Rufus Sewell
Sony Pictures Classics
+ Bu yılki Sundance Film Festivalinin öne çıkanlarından biri oldu. Pandemi nedeniyle bir çok filmin geleceği soru işaretiyken ilk gösterimini yapmış olması büyük avantaj. Hopkins’in Oscar favorisi olması da. Sony’nin en büyük kozu olacak.
7) One Night in Miami
Yönetmen: Regina King
Oyuncular: Kingsley Ben-Adir, Aldis Hodge, Leslie Odom Jr., Eli Goree
Amazon
+ Son dönemde her yerde karşımıza çıkmaya başlayan Regina King’in ilk yönetmenlik denemesi büyük övgüler alıyor. Konu tam Akademi’nin sevebileceği türden ve gelen eleştiriler adaylığı müjdeler nitelikte. Tek düşündürücü nokta filmin fazla tiyatral bir havasının olması ve bu yıl bu tarzdaki tek film olmayışı.
8) Ma Rainey’s Black Bottom
Yönetmen: George C. Wolfe
Oyuncular: Viola Davis, Chadwick Boseman, Glynn Turman, Colman Domingo
Netflix
+ Pulitzer ödüllü bir oyunun uyarlaması, Netflix’in bu seneki sayısız rekabetçi filmi arasında en çok öne çıkanlardan biri. Zamansız aramızdan ayrılan Chadwick Boseman’ın varlığı da önemli avantaj.
9) Minari
Yönetmen: Lee Isaac Chung
Oyuncular: Steven Yeun, Yeri Han, Yuh-Jung Youn, Alan S. Kim
A24
+ Güney Kore sinemasının yaptığı atak Parasite ile zirveyi görmüştü. Sundance ödülü kazanan film ile bu kez de Amerika’daki Korelilere dair bir film adaylık koparabilir.
Yönetmen: Spike Lee
Oyuncular: Delroy Lindo, Chadwick Boseman, Jean Reno, Paul Walter Hauser
Netflix
+ Amerika’daki politik iklime çok uygun ve aynı anda pek çok meseleye değinen bir film. Teknik açıdan yenilikçi ve sektörce sevilen bir isim olan Spike Lee işin başında. Eleştirmenler de pek sevdi. Fakat izleyicinin filmi sevmemesi ilk etapta garanti gördüğüm adaylığı riske atmaya başladı. Üstelik çok erken gösterime girmesi de Oscar kıvılcımlarını gittikçe söndürüyor.
11) Judas and the Black Messiah
Yönetmen: Shaka King
Oyuncular: Jesse Plemons, Daniel Kaluuya, LaKeith Stanfield, Martin Sheen
Warner Bros.
+ #BlackLivesMatter yılında dönemin ruhuna en çok uygun filmlerden biri. Fakat yarışta siyahilerin ön planda olduğu çok fazla film var, çok iyi değilse onların gerisinde kalabilir. Ayrıca filmin bu sezonki yarışa dahil olup olmayacağı da kesinleşmedi. Gişe kaygısı nedeniyle Warner Bros. bir sonraki yıla erteleyebilir.
12) Hillbilly Elegy
Yönetmen: Ron Howard
Oyuncular: Amy Adams, Haley Bennett, Freida Pinto, Glenn Close
Netflix
+ Yanında Oscar’ına kavuşmayı bekleyen iki kadın oyuncu ve elinde güçlü bir kitapla Ron Howard’ın beklenen geri dönüşünü yapma vakti gelmişti. Fakat ilk tepkiler filmin kötü olduğu yönünde. Yine de iki iddialı kadın oyuncusu sayesinde kötü eleştiriler alsa dahi son ana kadar olasılıklar arasında yer alacaktır.
13) Ammonite
Yönetmen: Francis Lee
Oyuncular: Saoirse Ronan, Kate Winslet, Fiona Shaw, Gemma Jones
Neon
+ Çoğu fiyaskoya dönüşen bir türde olsa da aldığı Cannes etiketiyle bu olasılığı düşürmüştü. Toronto’daki tepkileri ise karışık geldi. Oscar adaylığı şimdilerde epey zayıf ihtimal olarak gözükse de oyunculuk dallarındaki iddiası nedeniyle gözden fazla uzak tutmamak gerek.
14) The United States vs. Billie Holiday
Yönetmen: Lee Daniels
Oyuncular: Andra Day, Trevante Rhodes, Rob Morgan, Evan Ross
Paramount
+ Lee Daniels’ın filmi hakkında henüz çok bir şey bilmesek de filmden beklentisi yüksek olanların sayısı hiç az değil. Paramount’un en güçlü kozu gibi gözükse de diğer siyahi odaklı filmlerin arasından sıyrılması hiç kolay olmayacak.
15) The Midnight Sky
Yönetmen: George Clooney
Oyuncular: George Clooney, Felicity Jones, Kyle Chandler
Netflix
+ Netflix’in elindeki sayısız filmden biri. George Clooney’nin yönetmenlikteki istikrarsızlığına son dönemde hayal kırıklığı yaratan uzay filmi sayısının yüksekliği eklenince bu kategoriye sızması zor gibi gözüküyor.
16) C’mon C’mon
Yönetmen: Mike Mills
Oyuncular: Joaquin Phoenix, Gaby Hoffmann, Kenneth Kynt Bryan
Belirsiz
+ Beginners ve 20th Century Women ile bu kategoriye sızamasa da adaylıklar alan Mike Mills hakkında şu an için çok az şey bildiğimiz bir filmle dönmeye hazırlanıyor. Yalnız bilinmezliğin çok uzaması filmin erteleneceğine işaret gibi.
17) Tenet
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson, Kenneth Branagh
Warner Bros.
+ Vizyonu yılan hikayesine dönen son Nolan filmi hem eleştirmenlerden hem izleyiciden beklentilerin çok altında tepkiler aldı. Çok büyük ihtimal teknik kategorilerdeki adaylıklarla yetinecek.
18) The Nest
Yönetmen: Sean Durkin
Oyuncular: Carrie Coon, Jude Law, Oona Roche, Charlie Shotwell
IFC Films
+ İlk filmi Martha Marcy May Marlene ile pek çok ödül toplayan Sean Durkin, 9 yıllık aranın ardından nihayet ikinci filmiyle döndü. Eleştirileri çok olumlu olsa da film pek Akademi’ye hitap etmiyor gibi.