Oscar 2021 adayları Covid-19 ile ilgili olağan dışı bir gelişme olmazsa 15 Mart 2021’de açıklanacak ve 93. Oscar Ödülleri 25 Nisan 2021’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Bu yıl Covid-19 nedeniyle 29 Mart 2021’e kadar gösterime giren filmler 2020 kapsamında değerlendirilecek. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategorideki aday sayısı uzun yıllardır 8 ile 10 arasında değişmekteydi. Bu yıl gelen yeni kuralla birlikte artık her yıl 10 sabit aday yer alacak.

Son Güncellenme Tarihi: 15 Haziran 2020
1) Da 5 Bloods
Yönetmen: Spike Lee
Oyuncular: Delroy Lindo, Chadwick Boseman, Jean Reno, Paul Walter Hauser
Netflix
+ Amerika’daki politik iklime çok uygun ve aynı anda pek çok meseleye değinen bir film. Teknik açıdan yenilikçi ve sektörce sevilen bir isim olan Spike Lee işin başında. Eleştirmenler de pek sevdi. Ödülü kazanır mı şimdiden kestirmesi zor olsa da adaylığı cepte.
2) The French Dispatch
Yönetmen: Wes Anderson
Oyuncular: Timothée Chalamet, Saoirse Ronan, Cécile de France, Elisabeth Moss
Walt Disney
+ Her filmiyle hayran kitlesini arttıran Wes Anderson’ın yeni filmi yine dev kadrosuyla dikkat çekiyor. Ödül için konuşmak için çok erken olsa da adaylık şansı en yüksek film.
3) Mank
Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Gary Oldman, Lily Collins, Amanda Seyfried
Netflix
+ Efsane film Citizen Kane’in yaratılış sürecini konu alacak film, buram buram Oscar kokuyor. Çoğu kez Akademi radarına girme konusunda sıkıntı yaşayan David Fincher, The Social Network’te yarım kalan işi 10 yıl sonra tamamlamaya çalışacak.
4) The Trial of the Chicago 7
Yönetmen: Aaron Sorkin
Oyuncular: Eddie Redmayne, Alex Sharp, Sacha Baron Cohen, Jeremy Strong
Paramount
+ Molly’s Game ile yönetmen olarak da potansiyeli olduğunu gösteren ünlü senarist Aaron Sorkin, zengin bir kadroyla ve Oscar’a göz kırpan bir konuyla geliyor.
5) News of the World
Yönetmen: Paul Greengrass
Oyuncular: Tom Hanks, Neil Sandilands, Helena Zengel, Thomas Francis Murphy
Universal
+ Tarzının epey dışında gözüken bir filmle dönen Paul Greengrass, Captain Phillips ile yakaladığı başarıyı bir üst seviyeye çıkarmaya çalışacak.
6) Hillbilly Elegy
Yönetmen: Ron Howard
Oyuncular: Amy Adams, Haley Bennett, Freida Pinto, Glenn Close
Netflix
+ İnişli çıkışlı bir kariyere sahip Ron Howard’ın yeni bir iyi film yapma vakti geldi. Yanında Oscar’ına kavuşmayı bekleyen iki kadın oyuncu ve elinde güçlü bir kitapla bunu başarabilir.
7) The Father
Yönetmen: Florian Zeller
Oyuncular: Anthony Hopkins, Olivia Colman, Olivia Williams, Rufus Sewell
Sony Pictures Classics
+ Bu yılki Sundance Film Festivalinin öne çıkanlarından biri oldu. Pandemi nedeniyle bir çok filmin geleceği soru işaretiyken ilk gösterimini yapmış olması büyük avantaj. Sony’nin en büyük kozu olacak gibi.
8) Nomadland
Yönetmen: Chloé Zhao
Oyuncular: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May, Charlene Swankie
Walt Disney
+ Yine erkek yönetmenlerin egemenliğinde geçecek gibi gözüken ödül sezonundaki en iddialı kadın yönetmen filmi. Frances McDormand gibi bir taşıyıcı gücü de var.
9) Dune
Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Zendaya, Jason Momoa
Warner Bros.
+ Yıllardır merakla beklenen bir film. Denis Villeneuve henüz bir fiyasko yaşamamış güçlü bir yönetmen olsa da yüksek beklentilerle baş etmesi çok zor olacak. Beklentileri karşılayabilirse bu kategoriye sızması da sorun olmayacak.
10) C’mon C’mon
Yönetmen: Mike Mills
Oyuncular: Joaquin Phoenix, Gaby Hoffmann, Kenneth Kynt Bryan
Belirsiz
+ Beginners ve 20th Century Women ile bu kategoriye sızamasa da adaylıklar alan Mike Mills hakkında şu an için çok az şey bildiğimiz bir filmle dönmeye hazırlanıyor. Belki de daha büyük bir kucaklanma göreceği film budur?
11) Tenet
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson, Kenneth Branagh
Warner Bros.
+ Dunkirk ile Oscarlarda umduğunu tam bulamayan Nolan, kendi tarzına geri dönüyor. Muhtemelen yine izleyicinin bayıldığı ama Oscarlarda teknik kategoriler dışında görmezden gelinecek bir film olacak.
12) Stillwater
Yönetmen: Tom McCarthy
Oyuncular: Matt Damon, Abigail Breslin, Camille Cottin
Focus
+ Spotlight ile büyük ödülü kazanan Tom McCarthy yine iddialı gözüken bir filmle geliyor. Eğer yetişirse ve iyi çıkarsa yılın iddialılarından birine dönüşebilir.
13) Minari
Yönetmen: Lee Isaac Chung
Oyuncular: Steven Yeun, Yeri Han, Yuh-Jung Youn, Alan S. Kim
A24
+ Güney Kore sinemasının yaptığı atak Parasite ile zirveyi görmüştü. Sundance ödülü kazanan film ile bu kez de Amerika’daki Korelilere dair bir film adaylık koparabilir.
14) West Side Story
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Ansel Elgort, Rita Moreno, Corey Stoll, Maddie Ziegler
Walt Disney
+ Spielberg, kariyerinin en riskli işlerinden birini yaparak 10 Oscarlı, yaklaşık 50 yıllık bir kült filmi yeniden uyarlamaya karar verdi. Ya fiyasko olacak ya da yeni bir A Star Is Born doğacak…
15) Annette
Yönetmen: Leos Carax
Oyuncular: Adam Driver, Marion Cotillard, Simon Helberg
Amazon
+ Holy Motors ile epey hayran toplayan Leos Carax, yıllar sonra nihayet yeni bir filmle, bir müzikalle geliyor. Amazon, Manchester by the Sea sonrası Oscarlarda pek başarı sağlayamasa da bu yıl bu durumu değiştirmek için iyi bir şansı var.
16) Ammonite
Yönetmen: Francis Lee
Oyuncular: Saoirse Ronan, Kate Winslet, Fiona Shaw, Gemma Jones
Neon
+ Çoğu fiyaskoya dönüşen bir türde olsa da aldığı Cannes etiketiyle bu olasılığı biraz düşürdü. Bu yılın Carol’ı olabilir.
17) Soul
Yönetmen: Pete Docter, Kemp Powers
Oyuncular: Jamie Foxx, Tina Fey, Quest Love, Phylicia Rashad
Walt Disney
+ Yıllardır animasyon filmler bu kategoriye sızmayı başaramıyorlar. Fakat normalden daha az film beklenen bu yılda bu durum pozitif yönde değişiklik gösterebilir.
18) I’m Thinking of Ending Things
Yönetmen: Charlie Kaufman
Oyuncular: Jesse Plemons, Toni Collette, Jessie Buckley, David Thewlis
Netflix
+ Sıra dışı filmlerin senaristi, uzun bir aranın ardından yönetmenliğini de yapacağı Netflix filmiyle dönüyor. İyi çıkabileceği gibi sezonu tamamen es geçebilecek filmlerden.