Oscar 2021 adayları Covid-19 ile ilgili olağan dışı bir gelişme olmazsa Ocak 2021’de açıklanacak ve 93. Oscar Ödülleri 28 Şubat 2021’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride 5 aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 12 Haziran 2020
1) Amy Adams
Hillbilly Elegy
Netflix
6 kez aday oldu
+ Yıllardır Oscar kazanacağı rolü bulması beklenen isimlerin başında geliyor. Ron Howard filmi beklenen rolü olabilir.
2) Frances McDormand
Nomadland
Walt Disney
2 Oscar kazandı, 5 kez aday oldu
+ Three Billboards ile ne kadar muhteşem bir oyuncu olduğunu herkese hatırlatmıştı. Yine iddialı gözüken bir rolle geliyor, film iyiyse şansı yüksek.
3) Viola Davis
Ma Rainey’s Black Bottom
1 Oscar kazandı, 3 kez aday oldu
+ Film hakkında henüz çok şey bilmesek de listeye girme şansı en yüksek siyahilerden. Adaylıklarına bir yenisini daha ekleyebilir.
4) Jessica Chastain
The Eyes of Tammy Faye
Walt Disney
2 kez aday oldu
+ Uzun süredir filmleri ortalama yorumlar alarak sezonu teğet geçiyor. Bu filmle bu şanssızlığını yenebilirse ilk ödülüne dahi koşabilir?
5) Kate Winslet
Ammonite
Neon
1 Oscar kazandı, 7 kez aday oldu
+ Yakın dönemde Steve Jobs ile aldığı adaylık bulunsa da kariyeri düşüşteki isimlerden. Ammonite iyi çıkarsa yeniden yükselişe geçişi için önemli bir adım olabilir.
6) Jennifer Hudson
Respect
MGM
1 Oscar kazandı, 1 kez aday oldu
+ Cats faciasından sonra adaylığına bahis oynamak mantıklı olmasa da rol tam Oscarlık. Viola Davis’in adaylığını riske sokacak kişi olabilir.
7) Rachel Zegler
West Side Story
Walt Disney
Hiç aday olmadı
+ Spielberg yönetimindeki West Side Story yeniden çevrimi ya fiyasko olacak ya da yarışın favorilerinden. Eğer ikinci ihtimal gerçekleşirse yılın yeni genç yıldızı olarak öne çıkma şansı yüksek.
8) Marion Cotillard
Annette
Amazon
1 Oscar kazandı, 2 kez aday oldu
+ Son yıllarda seçtiği filmlerden yana yüzü gülmese de bu kez iddialı bir rolle geliyor gibi. Nine ile alamadığı adaylığı bir başka müzikal ile alabilir.
9) Elisabeth Moss
The Invisible Man
Universal
Hiç aday olmadı
+ Akademi’ye çok uzak gözüken bir türdeki filmle işi kolay olmasa da performansı büyük övgü aldı. Son yıllarda pek çok kalburüstü yapımda iyi performanslar sunması da avantaj.
10) Jessie Buckley
I’m Thinking of Ending Things
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Geçen yıl Wild Rose ile dikkatleri çekip BAFTA adaylığı kazanmıştı. Oradan gelen sempatinin de etkisiyle Charlie Kaufman’ın yeni filmiyle kendisini göstermesi daha kolay olacak. Tabii film iyi çıkarsa, rolü iddialıysa.