Oscar 2021 adayları Covid-19 ile ilgili olağan dışı bir gelişme olmazsa 15 Mart 2021’de açıklanacak ve 93. Oscar Ödülleri 25 Nisan 2021’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Bu yıl Covid-19 nedeniyle 28 Şubat 2021’e kadar gösterime giren filmler 2020 kapsamında değerlendirilecek. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride 5 aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 30 Ekim 2020
1) Frances McDormand
Nomadland
Walt Disney
2 Oscar kazandı, 5 kez aday oldu
+ Three Billboards ile ne kadar muhteşem bir oyuncu olduğunu herkese hatırlatıp ikinci Oscar’ını almıştı. Şimdi yılın en çok övülen filmiyle üçüncüsünün peşinde, en azından adaylığı cepte.
2) Viola Davis
Ma Rainey’s Black Bottom
Netflix
1 Oscar kazandı, 3 kez aday oldu
+ İlk ödülünü kazandığı yazardan bir başka uyarlamayla ikinci Oscar’ını istiyor. Son dönemde çok fazla ödül kazanmış olsa da rolü pek gösterişli ve sektördeki saygınlığı film iyi çıkarsa ikinci Oscar’ını alabilecek seviyede.
3) Amy Adams
Hillbilly Elegy
Netflix
6 kez aday oldu
+ Yıllardır Oscar kazanacağı rolü bulması beklenen isimlerin başında geliyor. Ron Howard filmi için ilk tepkiler olumsuz yönde olsa da Amy Adams’ın epey gösterişli gözüken performansı bu engeli aşabilir. Hele yarıştaki rakipleri yakın zamanda Oscar kazanmışken…
4) Vanessa Kirby
Pieces of a Woman
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Performansıyla Venedik Film Festivalinin en büyük sürprizlerinden birine imza attı ve Frances McDormand’ın önünde ödülü kaptı. İlk adaylığını almaya yakın. En büyük dezavantajı filmin pek sevilmeyip yarışta unutulmaya müsait türden eleştiriler alması.
5) Kate Winslet
Ammonite
Neon
1 Oscar kazandı, 7 kez aday oldu
+ Ammonite karışık tepkiler alsa da Kate Winslet’ın performansının yine iyi olduğu söyleniyor, çok kalabalık olmayan yarışta adaylıklarına bir yenisini ekleyebilir.
6) Sophia Loren
The Life Ahead
Netflix
1 Oscar kazandı, 2 kez aday oldu
+ Avrupa sinemasının efsane isimlerinden biri yıllar sonra geri dönüyor. Eğer filmi iyi çıkarsa yarışa dahil olmakta zorlanmayacaktır.
7) Carey Mulligan
Promising Young Woman
Focus
1 kez aday oldu
+ Bu yıl eli çok zayıf olan Focus’un belki de en büyük şansı bu kategoride alınabilecek bir adaylık. Başarabilecekler mi göreceğiz ama deneyecekleri kesin.
8) Michelle Pfeiffer
French Exit
Sony Pictures Classics
3 kez aday oldu
+ Beklenen Oscar geri dönüşü “Mother!” ile gerçekleşmemişti. Şimdi yeni bir şansı var. Her ne kadar film yarışta unutulacak gibi gözükse de bu kategorideki yarışın zayıflığını fırsat bilebilir.
9) Andra Day
The United States vs. Billie Holiday
Paramount
Hiç aday olmadı
+ Yılın henüz görücüye çıkmayan filmlerinden birinin iddialı olması beklenen isimlerinden. Listede tutmakta fayda var.
10) Elisabeth Moss
Universal
Hiç aday olmadı
+ Akademi’ye çok uzak gözüken bir türdeki filmle işi kolay olmasa da performansı büyük övgü aldı. Son yıllarda pek çok kalburüstü yapımda iyi performanslar sunması da avantaj. Ödül mevsiminde yeniden karşımıza çıkabilir.
11) Rashida Jones
On the Rocks
A24
Hiç aday olmadı
+ Daha çok televizyondaki işlerinden tanıdığımız oyuncu, Sofia Coppola sayesinde kariyerinde yeni bir sayfa açma şansı yakaladı. Fakat filmin yarışın alt sıralarında kalması nedeniyle onun işi de zorlaştı.
12) Meryl Streep
The Prom
Netflix
3 Oscar kazandı, 21 kez aday oldu
+ İlginç şekilde son iki yıldır Oscar adayı olamayan usta oyuncu bu yıl da aday olamazsa 2004-2006 arası boş geçen dönemden sonra ilk kez seriyi üçe çıkarmış olacak. Doğrusu Ryan Murphy filmi The Prom da Altın Küre’den ötesine geçebilecek gibi gözükmüyor.