Oscar 2021 adayları Covid-19 ile ilgili olağan dışı bir gelişme olmazsa 15 Mart 2021’de açıklanacak ve 93. Oscar Ödülleri 25 Nisan 2021’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Bu yıl Covid-19 nedeniyle 28 Şubat 2021’e kadar gösterime giren filmler 2020 kapsamında değerlendirilecek. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride 5 aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 31 Ekim 2020
1) Leslie Odom Jr.
One Night in Miami
Amazon
Hiç aday olmadı
+ Regina King’in ilk filminin en çok övgü alanlarından. Her şeyin çok dengeli gözüktüğü kategoride ödüle dahi ulaşabilir.
2) Sacha Baron Cohen
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Aaron Sorkin filminin zengin kadrosunun süre ve performans olarak en çok öne çıkan isimlerinden. Yeni Borat filmi kaynaklı popülerliğinin de katkısıyla ilk Oscar adaylığını almaya yakın.
3) Mark Rylance
Netflix
1 Oscar kazandı, 1 kez aday oldu
+ Spielberg önderliğinde Bridge of Spies ile birlikte Broadway’den Hollywood’a geçiş yaptı. Dunkirk’te iyi performansına rağmen aday olamamıştı, Aaron Sorkin filmiyle de övgülerin odak noktalarından. İkinci adaylık bu kez gelebilir.
4) Tom Pelphrey
Mank
Netflix
Hiç aday olmadı
+ 4 Oscar sahibi efsane yönetmen/senarist Joseph L. Mankiewicz rolüyle Mank’in ilk yorumlarında en çok övülen isimlerden oldu. Film içindeki rakiplerini geride bırakabilirse adaylık kapabilir.
5) Frank Langella
Netflix
1 kez aday oldu
+ Kalabalık kadroda en çok süre alan, tansiyonu yüksek anlarda ciddi katkı sağlayan isimlerin başında geliyordu. Yıllar sonraki ikinci adaylığını alabilir.
6) Yahya Abdul-Mateen II
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Aaron Sorkin filminin pek çok yıldızından biri. Performansının hayranı çok olsa da süre bakımından filmdeki rakiplerinin gerisinde kalması şansını biraz azaltıyor.
7) Jeremy Strong
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Succession ile Emmy kazandıktan sonra bu kez Oscar için şans arayacak. Filmdeki rolünü eleştirmenler pek sevmese de Akademi’nin kapısı bu tarz gösterişli rollere açık.
8) Charles Dance
Mank
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Netflix tarafından Mank’in öne çıkarılan isimlerinden biriydi. Fakat ilk yorumlarda kimsenin kendisinden bahsetmemesi kafaları karıştırdı.
9) David Strathairn
Nomadland
Walt Disney
1 kez aday oldu
+ Nomadland sayesinde yıllar sonra kariyerinin ikinci adaylığı için iyi bir şans elde etti. Performansı için büyük ölçüde sıradan yorumları yapılsa da favori filmin öne çıkan oyuncularından olması avantajından yararlanabilir.
10) Eddie Redmayne
Netflix
1 Oscar kazandı, 2 kez aday oldu
+ Filmin başrole en yakın oyuncularından biri olsa da onun da yardımcı kategoride yarışacağı açıklandı. Filmin en gösterişli sahnesinde ön plandaydı, yine de kadrodaki rakiplerini geride bırakabileceğinden şüpheliyim.
11) Bill Murray
On the Rocks
A24
1 kez aday oldu
+ Akademi radarına pek giremeyen usta oyunculardan. İlk adaylığını aldığı Sofia Coppola ile yıllar sonra bir arada. Sıradan gözüken performansıyla, az popüler filmlerden biriyle, giderek kalabalıklaşan yarışta işi zor.
12) Lakeith Stanfield
Judas and the Black Messiah
Warner Bros.
Hiç aday olmadı
+ Son yılların iyi çıkış yakalayan siyahi oyuncularından. Filmde Daniel Kaluuya’nın gölgesinde kalacak gibi gözüküyor ve başta zayıf gözüken yarış iyice kalabalıklaştı…
13) Chadwick Boseman
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Diğer filmiyle ana kategoriye taşınmasının sebeplerinden birinin bu kategoride de aday olabilmesinin önünü açmak olduğu konuşuluyor. Şimdilik düşük olasılık olarak görsem de bu kategorideki yarış çok şeye açık.
14) Richard E. Grant
Everybody’s Talking About Jamie
Walt Disney
1 kez aday oldu
+ LGBT lobisinin kucaklamaya hazır olduğu filmde gösterişli bir role sahip. “Can You Ever Forgive Me?” kampanyasında topladığı sempati de işine yarayabilir. Yalnız film hakkında hala çok az şey bilinmesi ciddi endişe sebebi.