Oscar 2021 adayları Covid-19 ile ilgili olağan dışı bir gelişme olmazsa 15 Mart 2021’de açıklanacak ve 93. Oscar Ödülleri 25 Nisan 2021’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Bu yıl Covid-19 nedeniyle 28 Şubat 2021’e kadar gösterime giren filmler 2020 kapsamında değerlendirilecek. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride 5 aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 30 Ekim 2020
1) Glenn Close
Hillbilly Elegy
Netflix
7 kez aday oldu
+ Ödülsüz adaylık kazanma rekortmenlerinden ve bu rekoruna ortak olmak üzere olan Amy Adams ile aynı filmde. İkisi birden aynı filmle ödülü alıp listenin üst sıralarını temizlerler mi dersiniz?
2) Amanda Seyfried
Mank
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Hiç adaylığı bulunmayan ünlü oyunculardan ve buna son vermeye hazır. Mank’in ilk tepkilerinde en çok övgü alan isim. Glenn Close’un filmi çok kötü çıkarsa yarışın fazla kalabalık olmadığı bu yılda ödülü bile alabilir.
3) Olivia Colman
The Father
Sony Pictures Classics
1 Oscar kazandı, 1 kez aday oldu
+ Son dönemin en gözde oyuncularından biri ve Anthony Hopkins’le birlikteki filmi epey sevildi. Sempatikliğinin de katkısıyla bir adaylığın kapısını daha açabilir.
4) Helena Zengel
News of the World
Universal
Hiç aday olmadı
+ Alman filmi System Crasher ile dikkatleri çektikten hemen sonra Hollywood’da, üstelik Tom Hanks’in filminde rol kaptı. Hızlı yükselişini en üst noktaya taşıyabilir.
5) Saoirse Ronan
Ammonite
Neon
4 kez aday oldu
+ Son yılların en parlak gençlerinden ve üst üste iddialı filmlerde yer almaya devam ediyor. Beşinci adaylık da gelebilir ancak anlaşılan Ammonite da ödül getiren filmi olmayacak.
6) Yuh-Jung Youn
Minari
A24
Hiç aday olmadı
+ Sundance’ten büyük ödülü alan filmin öne çıkan isimlerinden. Parasite sonrası Koreli sevgisi artarak devam ederse adaylığı çok uzak bir ihtimal değil.
7) Maria Bakalova
Borat Subsequent Moviefilm
Amazon
Hiç aday olmadı
+ Amerika’da epey ses getiren yeni Borat filminin övgüleri toplayan ismi oldu. Yarışın boşluğunu da fırsat bilip adaylık kapabilir.
8) Ellen Burstyn
Pieces of a Woman
Netflix
1 Oscar kazandı, 6 kez aday oldu
+ 6 kez Oscar adaylığı kazanmasına rağmen son yıllarda küçük rollerle televizyon ödüllerinde karşımıza çıkıyordu. Yarışın zayıflığının da etkisiyle bu yıl yeniden sinemadaki yarışa dahil olacak gibi.