İspanyol sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olarak gösterilen ve kendine has tarzıyla ciddi bir hayran kitlesi bulunan yönetmen Pedro Almodovar’ın doğrusu benim için çok özel bir yere sahip olduğunu söyleyemem. Her ne kadar 2011 yapımı The Skin I Live In’i çok beğenmiş olsam da diğer filmleri beklentilerimi tam anlamıyla karşılayamadı. Bu durum ise filmlerinin aynı zamanda senaristi olan Almodovar’ın daha çok senaristlik tarafıyla ilgiliydi. İlk olarak Cannes’da gösterime giren Julieta ise Almodovar hayranlarının bile çok beğenmediği bir film olmasına karşın benim sevdiğim Almodovar filmlerinden biri olmayı başardı.

Yıllardır kızını görmeyen bir kadın olan Julieta, bir gün karşılaştığı bir ipucu sonrasında kızını aramaya başlıyor. Bu sırada biz de Julieta ve kızının ayrılık nedenlerini anlamaya çalışıyoruz. Kızın babasıyla Julieta’nın tanışma hikayesinden başlayarak…

Julieta’nın çok ilginç ya da sıradışı bir konuya sahip olduğunu söylemek çok zor olsa da etkili anlatım diliyle birlikte Julieta, sürükleyici ve izlemesi keyif veren (sinemasal anlamda tabii) bir filme dönüşmüş. Filmin süresinin gereksiz yere uzatılmaması da Julieta’nın önemli artılarından biri olmuş. Almodovar’ın benzer temaları daha önce de defalarca işlediği söylense de muhtemelen yönetmenin çok fazla filmini izlememiş olmamın da etkisiyle beni rahatsız edecek türden bir benzerlik kuramadım.

julieta-1

Filmde Julieta’yı iki oyuncu oynamış. Gençlik döneminde Adriana Ugarte, sonrasında ise Emma Suarez karşımıza çıkıyor. Başta Adriana Ugarte olmak üzere her iki oyuncunun performansı da başarılı olsa da doğrusu ben cast seçimini çok yerinde bulamadım. Oyuncular arasındaki geçiş bana fazla sert geldi ve iki oyuncunun fiziksel olarak da pek benzemiyor oluşu sanki farklı karaktere geçmişiz gibi hissettirdi. Yaşlandırma teknikleriyle rolün iki aşamasını da aynı kişi oynayabilir miydi bilmiyorum ama en azından daha uyumlu iki oyuncu seçilebilirdi.

Uzun lafın kısası Julieta farklı bir konusu ya da anlattığı çok farklı bir şey olmasa da etkileyici anlatımıyla beni yakalamayı başaran bir film oldu. Kaçırılmaması gereken bir film olduğunu iddia etmem zor olsa da iyi bir seyirlik ve bir şansı hak ediyor.

Julieta

7

Puan

7.0/10

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.