Oscar 2021 adayları Covid-19 ile ilgili olağan dışı bir gelişme olmazsa 15 Mart 2021’de açıklanacak ve 93. Oscar Ödülleri 25 Nisan 2021’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Bu yıl Covid-19 nedeniyle 28 Şubat 2021’e kadar gösterime giren filmler 2020 kapsamında değerlendirilecek. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride 5 aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 30 Ekim 2020
1) Anthony Hopkins
The Father
Sony Pictures Classics
1 Oscar kazandı, 5 kez aday oldu
+ Yıllarca iddialı performanslardan uzak kaldıktan sonra geçen yıl kendini hatırlatarak adaylığı kaptı. Bu yıl ise bunu bir üst seviyeye taşıyıp ikinci Oscar’ını almaya yakın. Yılın en iyi eleştirileri alan performansına sahip.
2) Gary Oldman
Mank
Netflix
1 Oscar kazandı, 2 kez aday oldu
+ The Darkest Hour ile Oscar’ı kazandıktan sonra iddialı bir rolle geri dönüyor. İlk eleştiriler de adaylık ihtimallerini sağlamlaştırdı. Yalnız ödül alacak kadar güçlü tepkiler almadığını belirtmek lazım.
3) Chadwick Boseman
Ma Rainey’s Black Bottom
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Zamansız ölümünden önce de bu yılın iddialı aday adaylarından olmasını bekliyorduk. Yalnız bu beklenti daha çok yardımcı kategori içindi. Filmde Viola Davis’in gölgesinde kalmasına rağmen ödüle ulaşması kolay olmayacak.
4) Tom Hanks
News of the World
Universal
2 Oscar kazandı, 6 kez aday oldu
+ Üst üste Akademi tarafından görmezden gelinme geleneği nihayet geçen yıl son buldu. İlk kez bir western performansına imza atacak ve hem rolünün hem performansının çok iddialı olduğu konuşuluyor. Yılların acısını çıkarmaya hazırlanan bir diğer isim.
5) Delroy Lindo
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Yılın en iyi eleştiri alan performanslarından birine sahip. Rakiplerinin çoğunun daha önceden Oscar kazanmasının da etkisiyle ödüle kavuşabileceğini düşünüyordum. Yalnız Netflix’in diğer adaylarına öncelik verecek gibi gözükmesi, filmin giderek unutulmaya başlanması ve filmde net bir başrol olmayışı görmezden gelinme olasılığını güçlendirmeye başladı.
6) Daniel Kaluuya
Judas and the Black Messiah
Warner Bros.
1 kez aday oldu
+ Get Out ile kariyerinde müthiş bir sıçrama yakaladıktan sonra yeniden çok gösterişli bir performansla dönüyor. Filmi bu yıl gösterime girerse ve beklentileri karşılarsa adaylık kapma şansı yüksek.
7) Steven Yeun
Minari
A24
Hiç aday olmadı
+ Son yıllarda kendi hayran kitlesini oluşturmayı başaran bir oyuncu. Bu yıl yarışın çok kalabalık olmamasından faydalanmaya çalışarak çok iyi eleştiri alan filmiyle yarışa dahil olmaya çalışacak. Ekran süresinin çok düşük olduğu söyleniyor ki adaylık ihtimallerini zedeleyebilir.
8) Kingsley Ben-Adir
One Night in Miami
Amazon
Hiç aday olmadı
+ One Night in Miami’nin öne çıkan isimlerinden olsa da tepkilerin çok güçlü olduğunu söylemek şimdilik zor. Aday olması için üstündekilerin tökezlemesi şart.
9) Riz Ahmed
Sound of Metal
Amazon
Hiç aday olmadı
+ Whiplash benzeri bir caz filminde iddialı gözüken bir performansa sahip. The Night Of’ta da zaten yeteneklerine tanıklık etmiştik. Sorun şu ki filmin kaale alınmayan küçük bir film olarak sezonu tamamlama ihtimali epey yüksek.
10) Jim Parsons
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Pek çok Emmy kazandıktan sonra ilk kez Oscar’a yelken açabilecek bir rolle karşımıza çıktı. Filme gelen övgülerin odak noktalarından olsa da film, Netflix’in umrunda değil gibi gözüküyor.
11) Joaquin Phoenix
C’mon C’mon
Belirsiz
1 Oscar kazandı, 4 kez aday oldu
+ Beklenen Oscar’ını nihayet geçen yıl kazandı. Hazır gündemdeyken, şimdilik hakkında çok şey bilmediğimiz Mike Mills filmiyle adaylık sayısını bir tane daha arttırabilir. Yalnız filmin bu yılın yarışına dahil olma ihtimali her geçen gün azalıyor.
12) George Clooney
The Midnight Sky
Netflix
1 Oscar kazandı, 4 kez aday oldu
+ Kendi yönettiği yeni filmi için beklentiler düşük olsa da oyunculuk açısından ödül sezonuna oynamaya çabalamış gibi gözüküyor. Film herkesi olumlu yönde şaşırtırsa yarışa dahil olabilir.