Oscar 2021 adayları Covid-19 ile ilgili olağan dışı bir gelişme olmazsa Ocak 2021’de açıklanacak ve 93. Oscar Ödülleri 28 Şubat 2021’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride 5 aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 12 Haziran 2020
1) Anthony Hopkins
The Father
Sony Pictures Classics
1 Oscar kazandı, 5 kez aday oldu
+ Yıllarca iddialı performanslardan uzak kaldıktan sonra geçen yıl kendini hatırlatarak adaylığı kaptı. Az sayıda filmin gösterime girdiği yılın ilk yarısındaki en iddialı performanslarından birine sahip, ikinci ödül ihtimallerinden dahi söz edebiliriz.
2) Tom Hanks
News of the World
Universal
2 Oscar kazandı, 6 kez aday oldu
+ Üst üste Akademi tarafından görmezden gelinme geleneği nihayet geçen yıl son buldu. İlk kez bir western performansına imza atacak ve hem rolünün hem performansının çok iddialı olduğu konuşuluyor. Yılların acısını çıkarmaya hazırlanan bir diğer isim.
3) Gary Oldman
Mank
Netflix
1 Oscar kazandı, 2 kez aday oldu
+ The Darkest Hour ile Oscar’ı kazandıktan sonra iddialı bir rolle geri dönüyor. The Laundromat faciasına benzer bir durum yaşanmazsa yeni bir adaylık kapıda.
4) Chadwick Boseman
Ma Rainey’s Black Bottom
Hiç aday olmadı
+ Amerika’daki olaylar ışığında bu yıl siyahilere pozitif ayrımcılık yapılma ihtimali çok yüksek. Bu durumdan nasiplenmesi en yüksek kişilerden biri, yalnız film hakkında şimdilik çok az şey biliyoruz.
5) Adam Driver
Annette
Amazon
2 kez aday oldu
+ Son yılların en gözde oyuncularından biri. Adaylıklarını seriye bağlamaya başladı, film iyi çıkarsa halkaya bir yenisi daha eklenebilir.
6) Matt Damon
Stillwater
Focus
3 kez aday oldu
+ Tom McCarthy, Spotlight ile iki oyuncusuna adaylık kazandırmayı başarmıştı. Matt Damon da ödül için doğru rolü bekleyen oyunculardan. Performans imkanı sunacak gibi gözüken rolüyle neler yapabileceğini zaman gösterecek.
7) John David Washington
Tenet
Warner Bros.
Hiç aday olmadı
+ Christopher Nolan’ın oyuncularını aday çıkarma konusundaki en yetenekli yönetmenlerden biri olmadığı aşikar. Fakat sıra dışı bir yıldaki en göz önündeki siyahilerden biri olarak listede bulundurmakta fayda var.
8) Joaquin Phoenix
C’mon C’mon
Belirsiz
1 Oscar kazandı, 4 kez aday oldu
+ Beklenen Oscar’ını nihayet geçen yıl kazandı. Hazır gündemdeyken, şimdilik hakkında çok şey bilmediğimiz Mike Mills filmiyle adaylık sayısını bir tane daha arttırabilir.
9) Timothée Chalamet
Dune
Warner Bros.
1 kez aday oldu
+ Hollywood’un en gözde gençlerinden biri sezonun en beklenen filminde. Ben bu adaylığa pek inanmasam da şu aşamada çok fazla aday adayı gözükmüyor.
10) Riz Ahmed
The Sound of Metal
Amazon
Hiç aday olmadı
+ Whiplash benzeri bir caz filminde iddialı gözüken bir performansa sahip. The Night Of’ta da zaten yeteneklerine tanıklık etmiştik. Sorun şu ki filmin kaale alınmayan küçük bir film olarak sezonu tamamlama ihtimali epey yüksek gibi.