Oscar 2021 adayları Covid-19 ile ilgili olağan dışı bir gelişme olmazsa 15 Mart 2021’de açıklanacak ve 93. Oscar Ödülleri 25 Nisan 2021’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Bu yıl Covid-19 nedeniyle 28 Şubat 2021’e kadar gösterime giren filmler 2020 kapsamında değerlendirilecek. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride 5 aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 31 Ekim 2020
1) Chloé Zhao
Nomadland
Walt Disney
Hiç aday olmadı
+ Bol festival ödüllü filmi The Rider sonrası ilk önemli projesi. Sektörün ödüllendirmek için kadın yönetmen aradığı bir ortamda, yarışın şimdilik favorisi gözüken filme imza atmışken şansı yüksek.
2) David Fincher
Mank
Netflix
2 kez aday oldu
+ Akademi ile arası pek iyi olmayan büyük yönetmenlerden olsa da bu kez Akademi’nin damak tadına uygun bir filmle karşımızda. Filmin teknik kategorilere damga vurması bekleniyor. Son yıllarda genelde bu başarı yönetmenlik ödülüyle taçlanıyor. Fincher’ın zamanı nihayet gelmiş olabilir.
3) Regina King
One Night in Miami
Amazon
Hiç aday olmadı
+ İlk filmiyle aldığı ilk tepkiler çok iyi. Adaylığı halinde bunu başaran ilk kadın siyahi yönetmen olarak tarihe geçecek, Akademi bu şansı kaçırmak istemeyecektir.
4) Paul Greengrass
News of the World
Universal
1 kez aday oldu
+ Yıllar sonra Bourne serisi ve yakın dönem gerçek olay aksiyonu dışında bir filmle şaşırtmaya geliyor. Eğer film iyi çıkarsa yeri hazır.
5) Aaron Sorkin
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Sektörün en saygın senaristlerinden biri, ilk yönetmenlik denemesi Molly’s Game ile de hiç fena sonuç almamıştı. Oyunculuk kadrosunun başarı sayesinde ikinci filmiyle adaylığı kapabilir.
6) Spike Lee
Netflix
1 kez aday oldu
+ Özellikle siyahiler arasında çok sevilen bir isim. Doğru bir zamanda, doğru gözüken bir filmle kariyerinin zirvelerinden birine ulaştı. Film yarışta düşüşe geçse bile son ana kadar adını anmakta fayda var.
7) George C. Wolfe
Ma Rainey’s Black Bottom
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Daha çok tiyatrodaki başarılarıyla tanınan bir isim. Bu kez Denzel Washington desteğiyle yılın en iddialı filmlerinden birine imza atmaya hazırlanıyor. Film iyi çıkarsa adaylık alabilir.
8) Lee Isaac Chung
Minari
A24
Hiç aday olmadı
+ Minari’nin yarışta giderek yükselmeye başlaması yönetmenin adını da anmamız gerektiğine işaret. Fakat daha tecrübeli rakipleri karşısında şansı olması için filmin daha da yükselmesi şart.
9) Florian Zeller
The Father
Sony Pictures Classics
Hiç aday olmadı
+ Yazar kökenli olan bir isme ilk yönetmenlik denemesinde Akademi’nin sıcak bakacağından şüpheliyim. Filmi yarışta güçlü olsa da bu kategoriye girmesi kolay olmayacak.
10) Ron Howard
Hillbilly Elegy
Netflix
1 Oscar kazandı, 2 kez aday oldu
+ Akademi ile ilişkisi karışık yönetmenlerden biri. Üçüncü adaylığını bu yıl alabileceğini düşünüyordum. Yalnız filmi için şu sıralar ön tepkiler hiç parlak değil ve eleştirilerin odağında bizzat kendisi var.