Oscar 2021 adayları Covid-19 ile ilgili olağan dışı bir gelişme olmazsa Ocak 2021’de açıklanacak ve 93. Oscar Ödülleri 28 Şubat 2021’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride 5 aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 12 Haziran 2020
1) Spike Lee
Da 5 Bloods
Netflix
1 kez aday oldu
– Özellikle siyahiler arasında çok sevilen bir isim. Doğru bir zamanda, doğru gözüken bir filmle kariyerinin zirvelerinden birine ulaştı. İlk ödülünü alabilir.
2) Wes Anderson
The French Dispatch
Walt Disney
1 kez aday oldu
– Akademi’nin büyük kucak açtığı The Grand Budapest Hotel sonrası, yine ona benzer tarzda gözüken bir filmle live-action filmlere geri dönüyor. Film iyi çıkarsa ödül için bile iddialı olabilir.
3) David Fincher
Mank
Netflix
2 kez aday oldu
– Akademi ile arası pek iyi olmayan büyük yönetmenlerden olsa da bu kez Akademi’nin damak tadına uygun bir filmle geliyor. Belki de ödül vakti gelmiştir?
4) Paul Greengrass
News of the World
Universal
1 kez aday oldu
– Yıllar sonra Bourne serisi ve yakın dönem gerçek olay aksiyonu dışında bir filmle şaşırtmaya geliyor. Eğer film beklendiği kadar iyiyse ödülün en iddialı adaylarından.
5) Chloé Zhao
Nomadland
Walt Disney
Hiç aday olmadı
– Bol festival ödüllü filmi The Rider sonrası ilk önemli projesi. Sektörün ödüllendirmek için kadın yönetmen aradığı bir ortamda bu yılın öne çıkan isimlerinden olması muhtemel.
6) Ron Howard
Hillbilly Elegy
Netflix
1 Oscar kazandı, 2 kez aday oldu
– Akademi ile ilişkisi karışık yönetmenlerden biri. Üçüncü adaylık için bir kez daha Akademi’nin kapısını çalma zamanı geldi gibi.
7) Denis Villeneuve
Dune
Warner Bros.
1 kez aday oldu
– Son dönemin en formda, en çalışkan yönetmenlerinden biri yıllardır merakla beklenen bir projeyle dönüyor. Yüksek beklentilerin kurbanı olmazsa ikinci adaylığını alabilir.
8) Aaron Sorkin
The Trial of the Chicago 7
Paramount
Hiç aday olmadı
– Sektörün en saygın senaristlerinden biri, ilk yönetmenlik denemesi Molly’s Game ile de hiç fena sonuç almamıştı. Geniş kadrolu ikinci filmiyle yönetmen olarak da Akademi tarafından tanınmaya başlayabilir.
9) Tom McCarthy
Stillwater
Focus
1 kez aday oldu
– Spotlight ile şaşırtıcı bir kariyer sıçraması yaparak bol ödül kazanmıştı. Başarısının tesadüf olmadığını kanıtlamak için kritik bir sınava çıkıyor. Film iyi çıkarsa ikinci adaylığını da alabilir.
10) Mike Mills
C’mon C’mon
Belirsiz
Hiç aday olmadı
– Son iki filmi Beginners ve 20th Century Women Akademi radarına giren işler olmuştu. Taze Oscarlı Joaquin Phoenix’in de katkısıyla yönetmen olarak ilk adaylığını kapabilir.
11) Steven Spielberg
West Side Story
Walt Disney
2 Oscar kazandı, 7 kez aday oldu
– Efsane yönetmen, Hollywood’un dokunulmazlarından birine dokunmaya karar verdi. Fiyaskoya dönüşme ihtimali daha yüksek olsa da gerçekten kusursuz bir yeniden çevrime imza atması halinde ödülleri silip süpürebilir.
12) Christopher Nolan
Tenet
Warner Bros.
1 kez aday oldu
– Akademi’ye hitap eden tarzdaki son filmi Dunkirk ile nihayet ilk adaylığını kazanmıştı. Fakat şimdi daha Akademi’ye uzak duran bir işle geliyor. Inception ve The Dark Knight ile bile adaylık kazanamamışken ikinci adaylık hiç kolay değil.