İki yıl önce The Great Beauty (La grande bellezza, Muhteşem Güzellik) filmiyle büyük sükse yapan ve aynı yıl yabancı dilde en iyi film Oscar’ı dahil pek çok ödül kazanan İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino bu kez benzer temayı İngilizce bir filmde izleyici karşısına sundu. Doğrusu The Great Beauty’nin o yıl kazandığı her ödülde tıpkı geçen yıl Ida’nın kazandığı her ödülde olduğu gibi kahrolmuştum. Fakat film genel anlamda büyük övgüler almış ve pek çok sinemasevere göre yılın en iyi filmleri arasında yer almıştı. Bu yılki filmi Youth ise The Great Beauty ile kıyaslarsak vasat denebilecek eleştiriler aldı ve çok fazla övülmedi. Belki de beklenti düşüren bu durumlardan dolayı, belki de Michael Caine gibi sevdiğim bir oyuncunun varlığından dolayı Youth’u The Great Beauty’ye göre daha fazla sevdim.

Youth - Michael Caine ve Harvey Keitel

Youth’ta yönetmen yine önceki filminde olduğu gibi yaşlı bir adamın penceresinden hayata bakmış. Emekli bir orkestra şefi olan Fred Ballinger’ın bir arkadaşı ve kızıyla birlikte yaşadığı bir tatilde izlediğimiz filmde Fred’e kraliçeden bir performans sergileme daveti geliyor. Fred ise bu davete sıcak bakmıyor. Öte yandan Fred’in arkadaşı Mick ise son başyapıtını hazırlamaya çalışan bir yönetmendir. İkili arasındaki diyaloglar şeklinde izlediğimiz film yer yer sıkıcı duruma düşse de çoğu zaman ilgi çekici olmayı başarıyor.

Son dönemde daha çok Christopher Nolan filmlerindeki küçük rollerinden izlemeye alıştığımız Michael Caine bu filmle son yıllardaki en ilgi çekici performansına imza atıyor. İki Oscarlı usta oyuncunun performansı karakteri izleyiciye iyi bir şekilde aktarıyor. Fakat kendisinin Oscar adaylığıyla adının anılmasını biraz abartılı olarak görüyorum.

Filmdeki yardımcı oyunculardan Harvey Keitel ve Jane Fonda bu filmle epey övgüler aldılar. Belki de Jane Fonda’yı Oscar adayı olarak da görebiliriz ama şahsen Jane Fonda’nın canlandırdığı abartılı karakterini sevmedim. Filmdeki süresi de epey azdı, yine de onun olduğu sahnelerde filmin temposunun yükseldiğini ve ilgi çekiciliğinin arttığını inkar edemem.

Jane Fonda filmde ünlü bir oyuncuyu canlandırıyor...
Jane Fonda filmde ünlü bir oyuncuyu canlandırıyor…

Benim filmde kişisel olarak en sevdiğim performans ise Rachel Weisz’in performansı oldu. Filmde Fred’in kızı Lena’yı canlandırıyor Rachel Weisz ve baba-kız diyalogları filmin keyifli taraflarından bir tanesiydi.

Özetle Youth beklediğimden daha iyi çıkan bir yapım oldu. Kaliteli oyuncularla, ilgi çekici olay örgüsü olmasa da genel olarak sürükleyici olan diyaloglarıyla izlenebilecek bir yapım. Fakat büyük beklentilere girmenin de anlamı yok…

Youth

6

Puan

6.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.