Sinemayla müziğin buluştuğu filmlerin benim için özel bir çekiciliği vardır. Bu filmlerin bana kalırsa en büyük özelliği etkisini uzun süre korumaları. Mesela Walk the Line izlediğim günden beri daha önceleri pek bilmediğim Johnny Cash şarkılarını sık sık dinler oldum. Ya da pek sevmediğim The Broken Circle Breakdown’daki şarkıları hala büyük keyifle dinlerim ve filme zamanında  biraz haksızlık edip etmediğimi düşünürüm. Bu yılın da içinde en çok müzik taşıyan filmi Love & Mercy oldu. Aslında 2014’ten 2015’e sarkan bir film olan Love & Mercy eleştirmenlerden de harika yorumlar alınca doğrusu karşımda çok seveceğim bir film bekliyordum. Fakat ne yazık ki sonuç tam bir hayal kırıklığı oldu. Filmi çok zayıf bulduğum gibi geriye baktığımda müzikal anlamda da bana katan hiçbir yanı olmadı.

Film, The Beach Boys grubunun solisti Brian Wilson’ın hikayesini ele alıyor. Ben filmden önceleri kendisini tanımasam da epey ünlü bir isimmiş Brian Wilson. Yönetmen Brian Wilson’ın hikayesini anlatmada epey ilginç bir yöntem seçmiş. 40’lı yaşlarında 20’li yaşlarında yaşadıkları nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayan Wilson’ı iki farklı oyuncu canlandırmış. Gençliğini Paul Dano, yaşlılığını ise John Cusack canlandırıyor. İki oyuncunun sahneleri arasında sürekli geçişlerle ilginç bir kurgu hazırlanmış ve doğrusu bunu hiç sevmedim.

Paul Dano - Love & Mercy

Love & Mercy’nin en çok övüleni Paul Dano oldu ve pek çok yerden ödül kazandı ama bana kalırsa filmin en büyük artısı John Cusack idi. Kariyeri pek de parlak olmayan Cusack şüphesiz takdire şayan bir performans ortaya koymuş. Paul Dano’nun sahnelerini izlemekten ne kadar sıkıldıysam Cusack’ın sahnelerini o kadar ilgi çekici buldum. Güzelliğiyle dikkatleri çeken Elizabeth Banks ise Brian Wilson’a ciddi destek olan bir kadını canlandırıyor. Filmin artılarından birinin de Banks olduğunu söyleyebilirim. Menajer rollerinin aranan ismi Paul Giamatti de kendinden nefret ettirmeyi başaran, Brian Wilson’ın durumundan faydalanmak isteyen bir menajeri canlandırıyor.

Benim Love & Mercy için söyleyebileceğim başka bir şey yok. Kalburüstü oyunculuklar fakat kötü senaryo, kötü kurguyla zayıf sayılabilecek bir film. İzlemeyen bir şey kaybetmez.

Love & Mercy

5

Puan

5.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.