Hemen her yıl izlemem gerektiğini hissettiğim fakat izlemenin hiç içimden gelmediği, sevmeyeceğimden çok emin olduğum birkaç film oluyor. Geçen yıl bu duruma en iyi örneklerden biri Lone Survivor idi ve filmi hiç sevmememle sonuçlandı filmle olan ilişkimiz. Bu yıl ise benzer bir durumda olduğum film Fury oldu. Her ne kadar Brad Pitt gibi sevdiğim bir isim filmin başrolünde yer alıyor olsa da aynı şeyleri tekrarlayan, sıkıcı bir savaş filminden öteye gidemeyeceğini düşündüm Fury’nin. Fakat bu kez kısmen de olsa yanıldım. En azından geçen seneki Lone Survivor faciasına kıyasla daha eli yüzü düzgün bir yapım Fury.

İkinci Dünya Savaşında Almanya’daki “Fury” adındaki bir Amerikan tankındaki ekibin savaş maceralarını anlatan film genel olarak alışkın olduğumuz askerler arası diyalogların ağırlıklı olduğu ve yer yer aksiyonun arttığı filmlerden biri. Pek çok örneğini gördüğümüz bu türden Fury’yi biraz olsun ayırmayı başaran ise şüphesiz Logan Lerman’ın varlığı. Filmde savaşa çok uzak bir genç çocuğu canlandıran Lerman’ın canlandırdığı karakterin savaş tablosu karşısındaki mücadelesi filmin en dikkat çekici yanı durumunda.

Logan Lerman, Brad Pitt

Film, aslında ilk 50 dakikası itibariyle türün vasat örneklerini aşamaz düzeydeydi. Doğrusu ilk 50 dakika içerisinde çok fazla sıkıldım ve izlemekte epey güçlük çektim. Fakat 50. dakikadan itibaren tek düze halinde ilerleyen filmde karakterleri daha yakından tanıma imkanı buluşumuz bir anda beni filme ısındırmayı başardı. Her ne kadar bir ara tempo tekrar düşer gibi olsa da karakterlere alışmamın da etkisiyle filmi sonuna kadar ilgiyle takip edebildim. Peki gerek var mıydı bu ilk 50 dakikayı 250 dakika gibi yaşatmaya, izleyiciyi o kadar sıkmaya? Bence gerek yoktu. Elbette bir giriş gerekliydi ama bence çok uzun ve büyük ölçüde içeriği boş bir giriş filmin gözümdeki puanını ister istemez düşürüyor.

Fury’yi diğer savaş filmlerinden ayıran, en azından benim izlediklerimden ayıran bir diğer şey ise olayın genel olarak tank ile ilgili olarak gerçekleşmeseydi. Tankın içinde ve dışında yaşananları görme imkanı bulmamız Fury’den akılda kalan şeyler arasındaydı…

Fury - 2

Oyunculara gelecek olursak genel anlamda başarılı bir kadroyu toplamış son yılların yükselişe geçmeye başlayan yönetmenlerinden olan David Ayer.

Brad Pitt, filmin başrolünde yer alıyor ve çoğu sahnede kendisini görebilmek mümkün. Her zaman olduğu gibi belli bir çıtanın üstünde fakat harikalar yarattığını söylemek de zor. Benim Brad Pitt ile ilgili asıl beklentim ise yeniden üst düzeyde filmlerde yer alması. Geçen sene birkaç dakika gözüktüğü 12 Years a Slave’i saymazsak Moneyball’dan beri performansını gösterebileceği iyi bir filmde rol almadı Brad Pitt. En parlak çağı geçmeden artık vasat veya vasatın az üstü filmler yerine oyunculuk Oscar’ına ulaşabileceği iyi bir filmde yer alsa keşke. Gelecek sene eşi Angelina Jolie ile birlikte yer alacağı projenin bu tanımıma uyduğunu söylemek zor.

Filmin oyunculuk anlamında en iyisi ise şüphesiz Logan Lerman. Herhalde sinemayı biraz yakından takip eden herkes Logan Lerman’ın taş çatlasa 5-10 yıl içinde Oscar adaylığına kavuşacağı bir işte yer alacağından hemfikirdir. Yer aldığı her projede parlayan Logan Lerman yine yaşından büyük bir performansla filmin en güçlü noktası durumunda.

Brad Pitt

The Walking Dead’den Shane karakteriyle tanıdığımız Jon Berthnal filmde dikkat çeken bir diğer isim. Yine sinir bozuculuğundan ödün vermeyen bir karakteri canlandıran Berthnal, her ne kadar kendisinden nefret etmemize neden olsa da oyunculuk anlamında filmde gayet iyi bir iş çıkarıyor. Bu filmdeki performansının kendisinin sinema kariyerine olumlu bir yansıması olacağını tahmin ediyorum.

Bu üç isim dışında ise akılda kalıcı bir performanstan söz etmek pek mümkün değil.

Sonuç olarak Fury, eğer ilk 50 dakikadan sağ çıkabilirseniz fena bir film değil. Bu türden pek hoşlanmayan ben bile ikinci kısmı ilgiyle izlediysem sizlerden çok beğenenler de çıkabilir. Türün diğer örneklerinden ayıran birkaç noktasının olması filmi biraz olsun izlemeye değer yapıyor. Fakat bir başyapıt falan bekliyorsanız Fury kesinlikle o kadar iddialı bir film değil.

Fury

6

Puan

6.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.