2015’in Oscar’da en iyi film adayı olmayı başaran sekiz film arasında bana sorarsanız en büyük sürpriz The Big Short oldu. Evet son birkaç hafta aday olacağını biliyorduk ama ondan öncesinde hem bu yıl yarışacağı belli değildi, apar topar 2015’e çekildi. Hem yönetmen Adam McKay ciddiye alınan bir yönetmen değildi, hem de fragman epey vasat görünümlüydü. Fakat sürpriz şekilde The Big Short bir anda büyük destek görerek 5 dalda Oscar adayı olmayı başaran bir filme dönüştü…

The Big Short, 2008’de yaşanan büyük küresel krizin öncesinde yaşananları ve bu krizin oluşacağını önceden gören birkaç adamın hikayesini anlatan bir film. Yoğun ekonomik terimler içeren film aslında tamamen belgesel havasında ilerliyor. Eğer benim gibi ekonomiye gram merakı olmayan biriyseniz The Big Short’u sevmeniz ne yazık ki pek mümkün gözükmüyor. Daha önce benzer konuyu işlemiş belgesel Inside Job’u izlemiştim. Bu film de aslında o filmin biraz senaryolaştırılmış hali gibi bir şey. Yani ekonomiye çok uzak bir adamın gözünden durum bu en azından…

Filmi izledikten sonra Adam McKay’in neden Oscar dahil pek çok yerden adaylık aldığını daha iyi anladım. Çünkü The Big Short’ta yönetmenin dokunuşları gerçekten epey hissediliyor. İzleyicinin bu kadar terim içerisinde boğulacağını ön gören Adam McKay işin içerisine esprili bir şekilde anlatıcılar katmış ve izleyiciye durumu açıklamaya çalışmış. Fakat ne yazık ki bu da pek yeterli olmamış.

Oyunculardan bahsedecek olursak yıldızlar topluluğu bir kadro var fakat bu biraz pazarlama taktiği. Ryan Gosling ve Brad Pitt’in filmde çok fazla rolü olduğunu söylemek zor. Filmde çok fazla karakter var ve Steve Carell dışındakilerin hiçbiri öne çıkmıyor. Geçen yıl Foxcatcher ile Oscar adaylığı kazanan Steve Carell, burada da tamamen farklı bir role bürünmeyi başarmış ve bence filmin en dikkat çekici performansına imza atmış.

Christian Bale - The Big Short 2

The Big Short ile yardımcı oyuncu dalında Oscar adaylığı kazanan Christian Bale’in performansını ise pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Bale tartışmasız çok yetenekli oyuncu ve burada da ilgi çekici bir performans sergilemiş ama bana fazla tuhaf ve abartılı geldi. Belki canlandırdığı karakterin gerekliliği bu, fakat benim sevmediğim gerçeğine etki etmiyor.

Uzun lafın kısası The Big Short anlatacak derdi olan, önemli bir konuya değinen bir film. Fakat ne yazık ki film yönü çok zayıf belgesel yönü öne çıkmış bir yapım. Farklı kurgusu ve yönetmenin çabaları da yetersiz kalmış ve ortaya ekonomiye ilgisi olmayan kişiler için çok sıkıcı bir yapım çıkmış.

The Big Short

5

Puan

5.0/10

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.