Her yıl kıyıda köşede kalan, çoğu sinema izleyicisine ulaşamayan pek çok film oluyor. The Gift de bunlardan biri. İzleyip izlememe arasında kararsız kaldığım film, 2015 filmlerinden izleme listeme giren son filmlerden biri oldu. Joel Edgerton’ın ilk yönetmenlik denemesi olan film ve daha çok Jason Bateman’ın hatrı için izlediğim film ilginç şekilde benim için yılın güzel sürprizlerinden birine dönüştü.

The Gift, genç bir evli çiftin bir gün eski bir tanıdıkla yollarının kesişmesiyle başlayan süreci ele alıyor. Yıllar sonra gerçekleşen bir karşılaşma çiftin hayatını değiştirmeye başlıyor ve geçmişle ilgili bazı eski defterler açılmaya başlıyor.

Gizem ve gerilim türünde bir film olmasının hakkını veren The Gift, sürekli gerilim içinde geçen atmosferiyle beni ekran karşısına çivilemeyi başardı. Baştan sona sürükleyici olan filmde mantıksal olarak sorgulanabilecek bazı noktalar olabilir ama ben bunlara pek takılmamaya çalıştım.

The Gift - 2

Jason Bateman, oyunculuk anlamında hiç risk almayan ve hep benzer performanslarla karşımıza çıkan bir oyuncu. Fakat bir şekilde yer aldığı her yapımı zevkle izlenir hale getiriyor benim için. Bu filmde her zamanki karaktere aksilik ve insanları umursamamazlık eklemeyi başarmış en azından.

Rebecca Hall daha önce de çeşitli yapımlarda izlediğim bir oyuncuymuş ama ilk kez bu filmde gerçek anlamda ilgimi çekmeyi başardı. Rebecca Hall’un başarılı performansı filmin gerilimi gerçek anlamda yaşatmasında da etkili oldu.

Joel Edgerton da bugüne kadar çeşitli yapımlarda izlediğim ama performansıyla pek ilgimi çekememişti. Bu yıl Black Mass’teki performansı övülmüştü kendisinin ama benim dikkatimi o filmde de ilgimi çekmemişti, aksine burada kendi yönetmenliğinde oyuncu olarak da gayet iyi bir performans ortaya koymuş. Canlandırdığı karakterin tuhaf, tekinsiz halini filmin her anında yaşatmayı başardı.

Özetle The Gift baştan izlemekte çekinmeme rağmen gayet başarılı bir film. En azından gerilim ve gizem gibi iyi örneklerine sık rastlayamadığımız tür içinde çarpıcı bir örnek. Bana kalırsa yılın es geçilmemesi gereken iyi yapımlarından biri. Joel Edgerton hem oyunculuk hem de yönetmenlik olarak bu filmden sonra daha çok takip ettiğim bir isim olacak…

The Gift

7

Puan

7.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.