Son günlerde bloga çok fazla içerik giremediğimin farkındayım. Bunda temel etken son dönemde yeni bir izleme düzenine geçmem ve bu düzeni henüz tam oturtamamam sonucu pek fazla hakkında yorum yapılabilecek film izleyememem. Tabii bu süreçte blogu tamamen unutmadım ve Oscar tahmin sayfalarındaki eksikleri güncelledim. Birkaç gün içinde Shameless ve Better Call Saul için sezon yorumları yazılarım da gelecek ama onların gecikme ihtimaline karşın bu günü boş geçmeyerek sezon içinde izlediğim fakat yazmak için vakit bulamadığım bir dizi hakkında yazmak istedim. (Aslında yazıyı Pazartesi günü Shameless ve Better Call Saul sezon finallerini izlemeden önce yazdım ama ne hikmetse yayınladığımı sandığım yazıyı yayınlamamışım. Neyse o iki dizi yorumum şu günlerde çok yoğun olduğumdan biraz gecikecek, onu da haber vermiş olayım.)

Bahsettiğim dizi belki de çoğunuzun adını bile duymadığı bir ABC dizisi olan Galavant. Ocak ayında haftada 20’şer dakikalık ikişer bölüm şeklinde yayınlanan dizi dört haftada en azından ilk sezon için ekran macerasını tamamlamış oldu. Sanıyorum dizinin kısa sürede yayınlanıp bitmesinin de etkisiyle çok fazla adı duyulmadı ve çok az kesime ulaşabildi Galavant. Tabii bu durum önceden planlanmıştı yani yayından kaldırılma gibi başka bir durum söz konusu olmadı…

Çılgın Kral ve tayfası...
Çılgın Kral, Madalena ve kralın renkli yardımcısı Gareth…

Galavant her şeyden önce cesur bir dizi. Cesur diyorum çünkü televizyonda örneğini neredeyse hiç bulamayacağınız iki türün birleşmesinden oluşuyor: absürt komedi ve müzikal. Hadi işin absürt komedi kısmı için bazı örnekler sayabiliriz ama müzikalleri televizyonda görmek pek mümkün olmuyor. Bunun nedeni de aslında basit, müzikal hem emek gerektiren her hafta yapılmasının çok kolay olmadığı bir iş. Daha da önemlisi genel izleyicinin pek sevmediği, nefret edeni bol olan bir tür. Böyle riskli bir işe giren Galavant, eleştirmenlerden genel olarak olumlu yorumlar aldı. Reytingleriyle de ilk bölümlerde kanalını memnun etti ama son bölümlerde düşen reytingleri baya bir sıkıntılıydı ve ikinci sezon olmama ihtimali epey yüksek.

Biraz dizinin konusundan bahsedeyim. Cesur prensimiz Galavant, hayatının aşkı olarak gördüğü Madalena’in Kral Richard tarafından elinden alınması sonucu kraldan intikam almak için maceralı bir yolculuğa çıkar. Tabii biz olayın sadece Galavant tarafını değil Kral Richard tarafını da aynı oranda görüyoruz. Oldukça eğlenceli bir karakter olan Kral Richard dizideki en harika karakter konumunda. Çevresindekilere yaptığı kötülüklere rağmen kendisini sevdirmeyi ve bizi bol bol güldürmeyi çok iyi başarıyor. Tabii sadece Richard değil dizideki tüm karakterler yeri geldiğinde güldürüp eğlendirebiliyor.

Bilmem bana katılan olur mu ama Galavant’ın espri tarzını izlediğim ilk bölümden itibaren Monty Python tarzına benzettim. Çok sevdiğim Monty Python grubunun absürtlükleri ve belki de dizinin geçmiş zamanda geçmesinin de etkisiyle Monty Python filmlerine yakın bir tat aldım.

Galavant ve Madalena
Onlarınki klasik aşk hikayesi değil, emin olabilirsiniz…

Müzikalleri genel olarak seven biri olarak Galavant’ın müzikal yönünü de oldukça doyurucu buldum. Çoğu bölümde müzik ziyafeti yaşattı bana dizi. Tabii bu herkeste aynı etkiyi yaratmayabilir. Çoğu kişinin müzikallerden nefret ettiğini biliyorum, onlar için ne yazık ki müzikal kısımlar tat veremeyecektir. Fakat dizinin tamamen müzikal olmadığını ve normal konuşmaların da ciddi bir yer kapladığını söyleyeyim.

Diziyi izlemeden önce oyuncu kadrosundan kimseleri tanımıyordum. Galavant’ı oynayan Joshua Sasse, Kral Richard’ı oynayan Timothy Omundson ve kadın oyuncular Mallory Jansen ve Karen David dizideki en önemli isimler olsalar da adını tek tek sayamayacağım pek çok küçük karakter de diziye renk katıyor. Ayrıca Ricky Gervais, Hugh Bonneville gibi ünlü isimler de konuk oyunculuklarıyla birer bölüme renk kattılar.

Özetlemek gerekirse Galavant, müzikal ve absürt komediyi bir arada çok güzel bir şekilde harmanlayan sevimli bir dizi. Eğer hiçbir diziye benzemeyen farklı bir şey arıyorsanız ve müzikal kelimesi sizi korkutmuyorsa deneyin derim. Zaten sadece 8 bölüm ve her bölüm 20 dakika. Dediğim gibi ikinci sezon olma ihtimali var hatta dizinin sonunda da “eğer reytingler iyi gelirse ikinci sezonda görüşürüz” tarzında çok hoş bir gönderme de yapılmış reytinglerine. Umarım ABC çok yüksek reytingler almasa da bu küçük, sevimli diziyi elinde tutar. Tutmasa bile yine de 8 bölümlük tadı damağımızda kalmış haliyle de bir sıkıntım yok…

Galavant 1. Sezon

8

Puan

8.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.