Ekranların en tuhaf yayın programına sahip dizisi haline gelen Vikings, 4. sezonunu nihayet geçtiğimiz günlerde tamamlamayı başardı. Dizi yayıncılığı konusunda amatör olan belgesel kanalı History’de yayınlanan Vikings, bu sezonu önceki sezonlardan farklı olarak ikiye böldü ki hem de ne bölmek! 18 Şubat 2016’da başlayan sezon 1 Şubat 2017’de yani yaklaşık bir yıl sonra anca bitebildi. Sezonun 10. bölümüyle 11. bölümü arasında 7 ayı aşkın bir ara veren dizi, gerçekten tuhaf bir işe imza atmış oldu. Keşke daha önceki sezonlarda olduğu gibi 10. bölüm sezon finali olsaydı ve geri kalan 10 bölüm de 5. sezon olarak yayınlansaydı ama artık olan oldu…

Sezonun bölümleri arasında o kadar uzun bir ara olunca sezon yorumu yapmak da bir hayli zor oluyor. Çünkü sezonun ilk bölümlerinde olanları unuttuk! Neyse ben sizin için biraz araştırma yaparak hafızamı tazeledim ve en azından birkaç cümleyi bir araya getirecek hale geldim.

Avrupa ülkelerinin bir dönem kabusu olan ve ilginç yaşam tarzlarıyla dikkat çeken Vikingler’in maceralarını ele alan dizinin 4. sezonu radikal değişimlerin yaşandığı bir sezon oldu. İlk sezondan itibaren olayların hızlıca çözüme kavuştuğu dizide bu sezon olayların ilerleyişi biraz yavaşlasa da çok çarpıcı gelişmeler yaşandı.

Yazının bundan sonraki kısmında sürpriz kaçırıcı, spoiler bilgiler yer almaktadır.

4. sezonla birlikte Vikinglerin büyük lideri Ragnar Lothbrok’un düşüşe geçişini izlemeye başladık. Olağanüstü savaş yetenekleri ve kıvrak zekasıyla Vikinglerin hızla büyümesini sağlayan Ragnar, sezonun ilk yarısında önce hastalıklarla boğuşup zayıf düştü. Ardından yaşanan çeşitli gelişmeler sonrası halkının gözünden düştü ve yerini oğullarına bırakarak ortalardan kayboldu. Ragnar’ın düşüşe geçmesi bir anlamda dizinin de düşüşe geçmesi anlamına geldi, maalesef. Bu düşüşün sebebi de hızlı temposuna alıştığımız dizinin haddinden çok daha fazla durağanlaşması oldu. Bölüm sayısının fazlalaşmasının da etkisiyle olsa gerek dizinin pek çok bölümü ilgi çekici olmaktan uzaktı. Hatta öyle ki bir ara diziyi bırakma kararı bile almıştım. Bu kararımdan vazgeçmemde ise Ragnar’ın oğullarıyla ilgili olarak hikayenin gidişatını merak ediyor olmam etkili oldu.

Sezonun ikinci yarısında Ragnar devri resmen bitti. Doğrusu Ragnar karakterini öyle bir noktaya getirmişlerdi ki ölmesine sevinir hale geldik. Tabii dizinin hakkını vermek gerekir ki malum olayın gerçekleştiği bölüm, gerçekteki efsaneye uygun şekilde yapılmış iyi bir bölümdü. Bu bölümün öncesinde Ragnar ve King Ecbert’in diyalogları da sezonun en iyi anlarındandı. Neyse, bu olayla birlikte oğullar etrafında gelişecek yeni hikayelere tamamen ağırlık verme şansı doğdu. Bu sezona kadar Ragnar’ın oğullarından sadece Bjorn’u yakından tanıyorduk ama bu sezonla birlikte Ragnar’ın Aslaug’dan olma oğullarını da yakından tanımaya başladık. Diğer oğulları belki silik karakterler ama kötürüm oğul Ivar dizinin geleceği için çok önemli. Ivar’ı oynayan oyuncu Alex Hogh Andersen de tam isabet bir seçim olmuş. Tıpkı Travis Fimmel – Ragnar Lothbrok seçimi gibi…

Öte yandan yan karakterlerin yetersizliği dizinin sorunlarından biri olmaya başladı. Zaten sayıca çok fazla olmayan yan karakterler birer birer harcandı ve geriye çok az yan karakter kaldı. Floki bazen çok kızsak da hala dizinin en ilgi çekici yan karakterlerinden biri durumunda. Ivar ile olan ilişkisi özellikle ilgi çekiciydi. Pek çok kişinin çok sevdiği Lagertha ise benim giderek soğuduğum bir karakter durumuna düştü.

Vikings, çok uzun sürece yayınlanan 4. sezonuyla birlikte düşüşünü hızlandırdı. Bundan sonrası için de pek umut vermeyen bir hale geldi. Evet oğulların hikayesinin belli bir ilgi çekici yanı hala var ama Ragnar olmadan Vikings ne kadar devam edebilir şüpheli. Bence Vikings, ilk sezondaki hızlı ilerleme moduna geri dönerek olayları hızlandırmaya bakmalı. 1-2 sezonla hikayenin uzatılmadan tadında bitirilmesi yerinde olur?

Vikings 4. Sezon

6.9

Puan

6.9/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.