2016’nın ilk yarısının sürpriz filmlerinden bir tanesi J.J. Abrams’ın yapımcılığını yaptığı ve sır gibi saklanan “10 Cloverfield Lane” oldu. Yapım aşamasında kimselere söylenmeyen ve mümkün olduğunca herkeslerden gizlenen film aynı zamanda yönetmen Dan Trachtenberg’ün ilk filmi olma özelliğini taşıyor. Film, aynı zamanda 2008 yapımı ve benim bu filmi izledikten sonra varlığından haberdar olduğum “Cloverfield” adlı filmle de ilişkili. İlişkili diyorum çünkü bir devam filmi değil ve o filmle belirgin bir bağı yokmuş. Sadece aynı evrende geçtiği ve ileride devam filmleriyle birbirlerine daha çok bağlanabileceğini belirtmiş J.J. Abrams…

10 Cloverfield Lane, açıkçası benim beklentilerimin çok üstünde, seyir zevki çok yüksek bir iş çıktı. Tek veya az mekanda geçen filmleri seven biri olarak baştan sona büyük bir ilgiyle izledim. Her ne kadar sonu tatmin edici olmaktan çok uzak olsa da bu filmin yaşattığı iyi bir 1.5 saat sunduğu gerçeğine etki etmiyor.

Oldukça ilgi çekici bir konuya sahip olan filmde ana karakterimiz Michelle, filmin başında bir kaza yapıyor ve kendine geldiğinde kendini bir adamın esiri olarak buluyor. Bu adamın iddia ettikleri ise çok daha korkutucudur. Gizemli adamın iddiasına göre dünya kimyasal bir saldırıya uğramıştır ve dışarıda bir yaşam kalmamıştır. Film boyunca Michelle’in olanları anlamaya çalışmasını büyük bir ilgiyle izliyoruz.

10 Cloverfield Lane - 1

10 Cloverfield Lane’i iyi bir film yapan faktörlerin başında başrol oyuncusu Mary Elizabeth Winstead’in harika performansı geliyor. Kendisinin bu filmden sonra kariyerinde yükselişe geçebileceğini tahmin etmek zor değil. Genelde küçük rollerin adamı olan John Goodman bu kez daha büyük bir rolde iyi iş çıkarmış. The Newsroom’dan tanıdığımız John Gallagher Jr. da kadronun bir diğer etkin ismi. Bradley Cooper’ın sesiyle filmde yer alması ise bu yazıyı yazarken farkettiğim bir detay oldu.

Özetle 10 Cloverfield Lane her ne kadar sonuyla fena çuvallayıp kendi değerini düşürse bile benim için yılın ilk güzel sürprizi oldu diyebilirim. 2016’da beklediğimiz diğer filmler nasıl çıkacak bilmiyorum ama şimdiden yıl sonu listelerimde kendisine yer bulabileceğini görür gibiyim. Siz de benim gibi az mekanda geçen filmlerin meraklısıysanız ve bir filmde aksiyondan çok merak unsuruna bağlı diyalogları seviyorsanız fazla vakit geçirmeden 10 Cloverfield Lane’i izlemeye başlamalısınız…

10 Cloverfield Lane

8

Puan

8.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.