Farkında mısınız bilmiyorum ama sinema adına tarihi günlerden geçiyoruz. Pek çok neslin efsanesi olmayı başarabilmiş Star Wars’un dönüşü kelimenin tam anlamıyla muhteşem oldu. Film için onlarca hatta belki yüzlerce büyük firma Star Wars temalı özel ürünler çıkardılar, özel kampanyalar hazırladılar. Sonuç olarak bugün nereye baksak Star Wars’la ilgili bir şeyler görüyoruz. Muhtemelen de bu durum The Force Awakens’ın tüm zamanların en çok izlenen filmini Avatar’dan almasıyla sonuçlanacak, rekoru kıramasa bile epey zorlayacağı kesin.

Benim Star Wars ile tanışmam yaklaşık 4-5 yıl öncesinde oldu. Sinemayla içli dışlı olmaya başladığım zamanlarda Star Wars’u da es geçmem düşünülemezdi ve eski seriyi izlemeye başladım. Ne var ki Star Wars benim için pek ilgi çekici olmayan ortalama bir seri konumundaydı. Bugüne kadar seriyi hep gereğinden fazla abartılan bir seri olarak gördüm, hatta yeni serinin ilk filmini izleyip beğenmedikten sonra geri kalan 2002 ve 2005 yapımı son iki filmi hiç izleme gereği bile duymadım. Fakat The Force Awakens öncesi ani bir kararla seriyi en baştan yani 1999 yılındaki ilk bölümden başlayarak yeniden izlemeye karar verdim. Doğrusunu söylemek gerekirse özellikle 2005 yapımı Revenge of the Sith’i epey beğenince seriye biraz daha ısınmış oldum. Her ne kadar vasat eleştiriler alsa da yeni seri bana kalırsa eski serinin de değerini arttırmıştı. En yeni seriye ise herkes çok şüpheli bakıyordu ama sonuç muhteşem oldu. Hem eleştiriler olarak hem de izleyici gözünden bakışla The Force Awakens efsanenin yeniden dirilişi oldu.

The Force Awakens - 1

The Force Awakens, Star Wars için yeni bir başlangıç noktası niteliğinde bir film olmuş. Evet eski serinin mirasının The Force Awakens’a katkısı tartışılamaz bile ama The Force Awakens yepyeni karakterleriyle, yeni yönetmeniyle çok iyi bir başlangıç filmi…

Hikaye altıncı bölümde bıraktığımız yerden belirsiz bir süre sonrasından devam ediyor. Luke Skywalker’ın ortalardan kayboluşunun ardından galaksi yeniden karanlık tarafın tehdidi altındadır. Yeni Düzen adlı ekibin başında ise sürpriz bir isim vardır. Bu ekibin amacı ise yeryüzündeki son jedi olan Luke Skywalker’ın yerini bularak onu öldürmektir. Luke Skywalker’ın yerinin haritasını elini bulunduran kişi ise Poe adlı bir direnişçidir. Poe’nun sevimli droidi BB-8’in de katkısıyla ana karakterlerimiz Rey ve Finn ile tanışıyoruz ve ekibe eski dostlar da katılınca macera dolu bir hikaye başlamış oluyor…

The Force Awakens gerçekten iyi yazılmış yeni karakterlere sahip, sürükleyici, eğlenceli ve yer yer de duygusal çok başarılı bir film. Özellikle J.J. Abrams’ı bu başarıdan dolayı kutlamak gerekiyor. Serinin eski havasını bozmadan 2015 teknolojisine çok iyi adapte etmiş ve  çok riskli bir işin altından çok iyi bir şekilde kalkmayı başarmış. Sanırım kendisini artık “Lost’un yapımcısı” ve “Star Trek’i yöneten adam” sıfatlarından ziyade  Star Wars’a hayat veren saygın bir yönetmen olarak anacağız.

Jon Boyega, Oscar Isaac - The Force Awakens

Biraz da oyunculardan bahsedelim…

Filmin en büyük yıldızı şüphesiz Rey karakterini canlandıran Daisy Ridley. Kim ve nasıl keşfetmiş bilmiyorum ama ilk çıkışını bu filmle yapan Daisy Ridley muhteşem bir seçim olmuş. Hem güzelliğiyle hem de etkili oyunculuğuyla seriye çok yakışmış genç oyuncu ve belki de benim filmi bu kadar sevmemdeki en büyük paylardan biri onundur.

Tıpkı Daisy Ridley gibi ilk çıkışını The Force Awakens ile yapan bir diğer genç oyuncu John Boyega. Oyunculuk olarak üst düzey olduğunu iddia edemesem de canlandırdığı renkli karakter filme renk katmış. Son dönemin dikkat çeken oyuncularından olan Oscar Isaac yine iyi iş çıkarmış.

The Force Awakens’ın en doğru cast seçimlerinden biri Adam Driver olmuş. Genelde itici roller canlandıran ve çoğu kişi tarafından itici bulunan oyuncu kötü adam rolüne cuk oturmuş.

Yeni karakterlerin hepsi iyi hoş da sanırım ben en çok BB-8’i sevdim. Bizimle aynı dili konuşamayan bir droid ancak bu kadar sevimli olabilirmiş herhalde. BB-8’in gözüktüğü hemen her sahnede istemsizce gülümsedim. C-3PO gibi yeni bir fenomen doğuyor diyebiliriz BB-8 için…

Droidler - The Force Awakens

Eski kadrodan gözüken oyuncuları çok sıralamak istemiyorum sürprizi kaçmaması açısından ama filmin başrolü gibi olduğundan Harrison Ford’dan bahsetmemde sakınca yoktur herhalde. Usta oyuncu Han Solo karakterini yine harika canlandırmış. Tam 38 yıl önce oynadığı karakteri yine devamıymışçasına oynamak da ayrı bir başarı olsa gerek.

Özetlemek gerekirse The Force Awakens’ı ben çok sevdim, gerçekten çok sevdim. Yılın en iyi filmlerinden biri. Üstelik Star Wars fanatiği değilim ve herkesin taptığı dördüncü ve beşinci film efsane sahneleri, karakterleri ve replikleri olsa da bana göre vasatın az üstü, sıkıcı filmler. Fakat The Force Awakens sonrası Star Wars yeni bir fanatik kazanmaya çok yaklaştı. Yeni filmleri merakla bekliyor olacağım. Buradan da tavsiyem Star Wars’u daha önceden deneyip sevemeyenlere olacak, bir de 2015 model Star Wars’u, The Force Awakens’ı deneyin. Tabii bunu yapmadan önce altı filmlik seriyi bir elden geçirmeniz bir başka tavsiye konusu…

Star Wars: The Force Awakens

8.5

Puan

8.5/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.