Oscar 2020 adayları 13 Ocak 2020’de açıklanacak ve 92. Oscar Ödülleri 9 Şubat 2020’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride 5 aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 7 Eylül 2019
1) Joaquin Phoenix
Joker
Warner Bros.
3 kez aday oldu
+ Joker’in Venedik’teki eleştirilerinde Joaquin Phoenix büyük övgüler aldı. Rami Malek’in izinden giderek kalabalığın favorisi olarak ödüle ulaşabilir. Zaten Oscar kazanması gereken oyuncular listesinin en üstlerinde yer alması büyük avantaj.
2) Adam Driver
Marriage Story
Netflix
1 kez aday oldu
+ Bu yıl iki filmle birden ciddi övgüler aldı. Marriage Story en iyi filmde yarışın favorisi olarak kalmayı başarırsa ödüle ulaşma şansını hafife almamak gerek.
3) Antonio Banderas
Pain and Glory
Sony Pictures Classics
Hiç aday olmadı
+ Henüz Oscar adaylığı alamamış önemli uluslararası yıldızlardan. Son Almodovar filmiyle aldığı eleştirilere bakılırsa adaylığı cepte, ödül için de yarışabilir.
4) Leonardo DiCaprio
Columbia
1 Oscar kazandı, 5 kez aday oldu
+ The Revenant ile tüm dünyanın merakla beklediği Oscar’ını kazandı. O filmden sonraki ilk filmiyle de yine çok iddialı. İkinci Oscar’ı bu kadar kısa sürede kazanması zor olsa da adaylıklarına yenisini eklemeye yakın.
5) Christian Bale
Ford v Ferrari
20th Century Fox
1 Oscar kazandı, 4 kez aday oldu
+ Telluride’da beklediğimden iyi tepkiler alan Ford v Ferrari’deki performansı yine ciddi övgüler aldı. Akademi Bale’in gösterişli performanslarını aday etmeyi seviyor, bu adaylıklara bir yenisi daha eklenecek gibi.
6) Taron Egerton
Paramount
Hiç aday olmadı
+ Geçen yıl fırtınalar estiren Bohemian Rhapsody’nin izinden giden Rocketman yılın ilk yarısının önemli filmlerinden oldu. Egerton’ın adaylık şansını da epey yüksek görüyordum ancak izleyici favorisi aday konusunda ibrenin Joaquin Phoenix’e dönmesi dezavantaj olabilir. Filmin iyi kampanyayla hatırlatılması da şart.
7) Robert De Niro
The Irishman
Netflix
2 Oscar kazandı, 7 kez aday oldu
+ Yaşayan en önemli oyunculardan biri kendi kariyerine de saygı duruşu gibi duran bir rolle geri dönüyor. Eğer film iyi çıkarsa yıllar sonra bu kategorideki adaylıklarına bir yenisini ekleyebilir.
8) Eddie Murphy
Dolemite Is My Name
Netflix
1 kez aday oldu
+ Sevilen bir oyuncu ve uzun bir aradan sonra geri dönüyor. Film pek Oscarlık durmasa da Netflix kampanya için epey çabalayacak.
9) Jonathan Pryce
The Two Popes
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Hakkında henüz az şey bildiğimiz The Two Popes’taki performanslardan beklentiler yüksek. Film iddialı çıkarsa kalabalık yarışta işleri iyice karıştırabilir.
10) Brad Pitt
Ad Astra
20th Century Fox
3 kez aday oldu
+ Tarantino filmiyle yardımcı kategoriden ilk Oscar’ına koşuyor derken Ad Astra’da da sürpriz şekilde etkileyici yorumlar aldı. Kariyerinin en iyi performansı olduğunu iddia edenler var. Sürpriz yapıp iki kategoride birden adaylık alabilir.
11) Adam Sandler
Uncut Gems
Hiç aday olmadı
+ Razzielerin vazgeçilmez ismi, The Meyerowitz Stories ile ciddiye aldığı rollerde aslında yetenekli bir oyuncu olduğunu hatırlatmıştı. Safdie kardeşlerin çok övülen yeni filminde de çok iyiymiş. Ben filmi Akademi’nin kaale alacağına inanmasam da eleştirmen ödüllerinde sıkça karşımıza çıkacak gibi.
12) Michael B. Jordan
Just Mercy
Warner Bros.
Hiç aday olmadı
+ Son yılların gözde oyuncularından ve ilk adaylığını almak için sırada bekliyor. Toronto’daki ilk yorumlarda performansı övgüler alsa da kalabalık yarışta kendini ön sıralara atması kolay olmayacak.
13) Ian McKellen
The Good Liar
Warner Bros.
2 kez aday oldu
+ Sektörün saygın oyuncularından biri ve doğru rolle Oscar’ına kavuşabilir. The Good Liar da iki usta oyuncunun karşılıklı şovu olacak gibi. Soru şu ki film iyi çıkacak mı?
14) Daniel Kaluuya
Queen & Slim
Universal
1 kez aday oldu
+ Get Out ile aldığı adaylıkları şaşırtan oyuncu geçen yıl da Widows ile adından söz ettirdi. Eğer Queen & Slim gerçekten iddialı bir filmse Kaluuya’nın performansının da öne çıkma ihtimali çok yüksek.
15) Mark Ruffalo
Dark Waters
Focus
3 kez aday oldu
+ Üç kez yardımcı kategoride adaylık aldıktan sonra bu kez başrol olarak iddialı geliyor. Film hakkında henüz elde çok bilgi yok.
16) Adam Driver
The Report
Amazon
1 kez aday oldu
+ Geçtiğimiz yıl aldığı ilk adaylığın ardından bu yıl iki iddialı filmle birden geliyor. Yalnız The Report yarışta unutulacak ve Marriage Story ile öne çıkacak gibi.
17) Matthew Rhys
A Beautiful Day in the Neighborhood
Sony Pictures
Hiç aday olmadı
+ Tom Hanks’in yardımcı oyuncularını Oscar adayı yapma konusundaki başarısı malum. Bu kez ise rolleri değişip kendisi yardımcı kategoride aday olacak gibi. Belki The Americans ile Emmy ödülüne kavuşan Rhys için de burada fırsat doğurur?
18) Timothée Chalamet
The King
Netflix
1 kez aday oldu
+ Hollywood’un şu sıralar en parlak genç yıldızı ve Netflix’in ödül sezonuna hazırladığı filmlerden birinin başrolü. Yalnız film beklediğim şekilde ortalama yorumlar aldı ve sezon içinde unutulmaya yakın.