Oscar 2020 adayları 13 Ocak 2020’de açıklanacak ve 92. Oscar Ödülleri 9 Şubat 2020’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride 5 aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 9 Eylül 2019
1) Brad Pitt
Columbia
3 kez aday oldu
+ Filmin başrollerinden olsa da taktiksel olarak burada yarışacak. İlk oyunculuk Oscar’ı için doğru vakit ve rol olabilir. Ana kategoride yarıştığı Ad Astra’daki performansının da ciddi övgüler alması avantaj.
2) Tom Hanks
A Beautiful Day in the Neighborhood
Sony Pictures
2 Oscar kazandı, 5 kez aday oldu
+ Her yıl çok iddialı bir rolle gelip son ana kadar yarışta iddiasını koruyup Akademi tarafından görmezden gelinmesi büyük ödül sezonu klişelerinden birine döndü. Fakat Toronto’da hem film çok sevildi, hem de övgülerin odak noktasında usta oyuncu var. Yıllardır kaçan adaylıkların telafisi üçüncü Oscar’la gelir mi?
3) Willem Dafoe
The Lighthouse
A24
4 kez aday oldu
+ Son iki yılda üst üste iki Oscar adaylığı aldıktan sonra durmayarak üçüncüsünü de almaya geliyor. Bu kez ödülü de alır mı dersiniz?
4) Anthony Hopkins
The Two Popes
Netflix
1 Oscar kazandı, 4 kez aday oldu
+ Uzun yıllardır iddialı rol alamazken televizyonda Westworld ile kendini hatırlattı. Bu kez Netflix ile iddialı bir rolle Akademi radarına girmek üzere. İlk eleştirilerde performansı epey övgü aldı.
5) Jamie Foxx
Just Mercy
Warner Bros.
1 Oscar kazandı, 2 kez aday oldu
+ Warner Bros’un ödül sezonuna yetiştirmeyi başardığı filmin en çok övgü alan ismi oldu. İki adaylık alıp birini ödüle dönüştürdüğü 2005’ten sonra yeniden adaylık almaya hazır.
6) Joe Pesci
The Irishman
Netflix
1 Oscar kazandı, 2 kez aday oldu
+ Daha önce kazandığı iki Oscar adaylığını borçlu olduğu Scorsese ve De Niro için emekliliğinden döndü. Her ne kadar bu kategoride Al Pacino’nun da varlığı işleri zorlaştırsa da fragmanda Pesci bir adım önde gibi?
7) Al Pacino
The Irishman
Netflix
1 Oscar kazandı, 8 kez aday oldu
+ Akademi tarafından yıllarca süründürüldükten sonra 1993’te Oscar’ına kavuştu. Fakat o zamandan beri bir adaylığı yok ve doğrusu son yıllarda adaylığın kıyısından geçtiği bir rolü de yok. Scorsese sayesinde uzun yıllar sonra ikinci Oscar’ı ihtimallerinden söz edebiliriz.
8) John Lithgow
Bombshell
Lionsgate
2 kez aday oldu
+ Filmin pek çok kadın yıldızı arasındaki kötü adamı oynayacak. Oynadığı her rolü parlatan ve televizyonun efsanelerinden olan Lithgow, 1984’ten sonraki ilk adaylığını kapabilir. Yalnız olay yaratan ilk fragmanda hiç gözükmemesi soru işareti yarattı.
9) Sterling K. Brown
Waves
A24
Hiç aday olmadı
+ Son yılların gözde oyuncularından biri ve A24’ün iddialı filmindeki performansı övgüler topluyor. Akademi filmi severse şansı olabilir.
10) Alan Alda
Marriage Story
Netflix
1 kez aday oldu
+ Yılın favori filmlerinden Marriage Story’nin övgü alanlarından biri. Film beklendiği gibi Akademi tarafından kucaklanırsa televizyonun efsane ismi ikinci kez Oscar adayı olabilir.
11) Taika Waititi
Jojo Rabbit
Fox Searchlight
Hiç aday olmadı
+ Performansının iyi olduğu söylense de Akademi’nin fazla karikatürize duran bu rolü ödüllendirmeye yanaşacağından şüpheliyim. Filmin ilk eleştirileri de parlak değil.
12) Robert Downey Jr.
Walt Disney
2 kez aday oldu
+ Marvel evreninin başarısının en büyük mimarlarından ve seri için epey önemli filmle, performansındaki zirvesiyle birlikte ödül sezonunda adından söz ettirebilir.
13) Jeffrey Wright
The Goldfinch
Warner Bros.
Hiç aday olmadı
+ Son dönemde Westworld ile adından söz ettirdikten sonra The Goldfinch’in ilk fragmanına bakılırsa Oscar adaylığı için geliyor. Yalnız ikinci fragmanda geri plana atılması kafaları karıştırdı.