Oscar 2020 adayları 13 Ocak 2020’de açıklanacak ve 92. Oscar Ödülleri 9 Şubat 2020’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride 5 aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 10 Eylül 2019
1) Scarlett Johansson
Marriage Story
Netflix
Hiç aday olmadı
+ Henüz Oscar adaylığı alamayan ünlü oyunculardan. Bu yıl Endgame ile övgü aldı ve iki iddialı ödül sezonu filminde birden yer alıyor. Marriage Story sezonun erken favorisi ve Johansson’a ilk adaylıkla birlikte ödülü de getirebilir.
2) Cynthia Erivo
Harriet
Focus
Hiç aday olmadı
+ Geçen yıl Bad Times at the El Royale ile tanıdığımız oyuncu arayı çok açmadan Oscar kovalayan bir rolle geliyor. Film henüz gösterilmese de rol buram buram Oscar kokuyor.
3) Renée Zellweger
Judy
Roadside Attractions
1 Oscar kazandı, 3 kez aday oldu
+ Judy her ne kadar pek beğenilmese de Renée Zellweger’ın performansı bir hayli gösterişli ve ciddi övgüler aldı. Eğer film yeterince izleyiciye ulaşırsa adaylık almakta sıkıntı çekmeyecek.
4) Saoirse Ronan
Little Women
Columbia
3 kez aday oldu
+ Son yılların en gözde genç yıldızlarından. Greta Gerwig ile ilk birlikteliği adaylıkla sonuçlanmıştı, ikincisinde de benzer durum yaşanabilir.
5) Awkwafina
The Farewell
A24
Hiç aday olmadı
+ Geçen yıl Crazy Rich Asians ile adından söz ettirmesinin ardından bu kez daha iddialı bir film ve rolle geliyor. Yarış kalabalıklaşmazsa adaylık şansı yüksek.
6) Charlize Theron
Bombshell
Lionsgate
1 Oscar kazandı, 2 kez aday oldu
+ Birkaç yıldır kariyerinde yeniden yükselişe geçti. Bombshell’in fragmanında tanınmaz hale gelişiyle bir kez daha dikkatleri çekti. Film iyi çıkarsa yarışa dahil olabilir.
7) Lupita Nyong’o
Us
Universal
1 Oscar kazandı, 1 kez aday oldu
+ 12 Years a Slave ile Oscar kazanmasının ardından ödül muhabbetlerinden uzaklaşmıştı. Us’taki performansı ise çok övgü aldı. Film sezona dahil olmasa bile Nyong’o adaylık kapabilir.
8) Alfre Woodard
Clemency
Neon
1 kez aday oldu
+ Tek Oscar adaylığını 1984’te aldı. Övgü alan filmiyle yıllar sonra kendini hatırlattı ve yarışın boş kalması halinde adaylıkla taçlandırabilir.
9) Felicity Jones
The Aeronauts
Amazon
1 kez aday oldu
+ The Aeronauts ilk gösterimlerinde pek tutkulu yorumlar alamadı. Felicity Jones’a gelen övgüler de onu aday etmeye yetmeyecek gibi.
10) Helen Mirren
The Good Liar
Warner Bros.
1 Oscar kazandı, 4 kez aday oldu
+ Doğru rolle ikinci Oscar’ını alabilecek oyunculardan. Son yıllarda hep övgüler alıp Oscar’ı kaçırıyor. Belki bu yıl bu durum değişir?
11) Natalie Portman
Lucy in the Sky
Fox Searchlight
1 Oscar kazandı, 3 kez aday oldu
+ Bu yılın uzaydan Oscar adaylığı çıkarmaya en yakın ismi. Filmin ne kadar iddialı olduğu şüpheli olsa da iyi çıkması halinde Portman’a yeni bir adaylık kapısı açabilir.