Oscar 2020 adayları 13 Ocak 2020’de açıklanacak ve 92. Oscar Ödülleri 9 Şubat 2020’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Oscar aday tahminleri yeni gelişmelerle sık sık güncellenecektir. Bu kategoride 5 aday seçilmektedir.

Son Güncellenme Tarihi: 11 Eylül 2019
1) Laura Dern
Marriage Story
Netflix
2 kez aday oldu
+ Akademi’ye yakın isimlerden. Yarışın bir hayli zayıf gözüktüğü kategoride aslında çok da büyük övgüler almasa da şimdilik önde gözüküyor.
2) Annette Bening
The Report
Amazon
4 kez aday oldu
+ Sundance’in yıldız filmlerinden The Report’un öne çıkan isimlerinden oldu. Beşinci adaylığını alabilir.
3) Jennifer Lopez
Hustlers
STX Entertainment
Hiç aday olmadı
+ Toronto’nun sürpriz filmi Hustlers’ın en büyük övgüleri toplayanı. Bir anda yarışın içine üst sıralardan dahil oldu.
4) Meryl Streep
The Laundromat
Netflix
3 Oscar kazandı, 21 kez aday oldu
+ The Laundromat pek iç açıcı eleştiriler almasa da Meryl Streep’in performansı her zamanki gibi övgüler aldı. Yarışın çok zayıf gözüktüğü bu yılda adaylık koparması zor olmayacak.
5) Margot Robbie
Bombshell
Lionsgate
1 kez aday oldu
+ Bombshell ile ilgili ön yorumlar epey karışık. Gözde oyuncunun bu kategorideki iki iddialı filminden biri. Kendi kendini sabote etmemeyi başarırsa iki filmden biriyle adaylık koparma şansı yüksek.
6) Shuzhen Zhou
The Farewell
A24
Hiç aday olmadı
+ İlk filmiyle adaylık şansı arayacak yaşlılardan. June Squibb’in yolunu izlemeye çalışacak ve eğer film gerçekten Akademi’nin sevgisini kazanırsa şansı hiç az değil.
7) Margot Robbie
Columbia
1 kez aday oldu
+ Once Upon a Time in Hollywood izleyip kendisine hayran kalmamak zor olsa da rolünün az olması adaylık ihtimallerini düşürüyor. Eğer Bombshell iyi çıkarsa onunla öne geçebilir.
8) Florence Pugh
Little Women
Columbia
Hiç aday olmadı
+ Bu yıl pek çok filmle birlikte öne çıkarak yılın en iyi çıkış yapanlarından olmayı garantiledi. Little Women beğenilirse bu başarısını bir adaylıkla taçlandırabilir.
9) Anna Paquin
The Irishman
Netflix
1 Oscar kazandı, 1 kez aday oldu
+ Oscar’ı aldıktan yıllar sonra yine iddialı bir rolde. Performansı hakkında ise şimdilik pek bir fikrimiz yok.
10) Anne Hathaway
Dark Waters
Focus
1 Oscar kazandı, 2 kez aday oldu
+ Todd Haynes’ın yeni filmiyle bir hayli boş gözüken kategoriye bir heyecan getirebilir. Fakat film hakkında hala hiçbir şey bilmiyoruz.
11) Janelle Monáe
Harriet
Focus
Hiç aday olmadı
+ Hem oyunculuğu hem de müzikal yanıyla son dönemde adından sıkça söz ettiriyor. Hidden Figures ile alamadığı adaylığı bu kez alabilir. Yalnız Toronto’daki ilk yorumlara bakılırsa film pek sevilmedi ve övgülerin odağı filmin başrolü Cynthia Erivo.
12) Brie Larson
Just Mercy
Warner Bros.
1 Oscar kazandı, 1 kez aday oldu
+ Captain Marvel sayesinde yılın ilk yarısında gündemden düşmedi. Just Mercy’deki kilit rolü sayesinde ikinci kez adaylık alma şansı olabilir. Yalnız filmin ilk eleştirilerindeki övgü odağında filmin beyleri var.
13) Jennifer Hudson
Cats
Universal
1 Oscar kazandı, 1 kez aday oldu
+ Cats’teki herkes korkunç gözükse de müzikal performansının etkisiyle Jennifer Hudson bir şekilde kendine yer bulabilir. Belki de filmi seven bir kitle bile oluşur?
14) Meryl Streep
Little Women
Columbia
21 kez aday oldu
+ Bu yıl 22. adaylığını almak için iddialı olduğu rollerden biri de Greta Gerwig imzalı Little Women. Hangisiyle öne çıkacağını bekleyip göreceğiz. Fragmandaki görüntüsünden ödül kokusu alamasam da bahsettiğimiz isim Meryl Streep.
15) Maggie Smith
Downton Abbey
Focus
2 Oscar kazandı, 6 kez aday oldu
+ 3 kez Emmy kazandığı rolünü bu kez sinemada sergileyecek. Akademi’nin bu tarz bir yaklaşıma pek sıcak bakacağını düşünmesem de usta oyuncuya 2002’den beri ilk adaylığını vermek için en iyi şansları olabilir.
16) Nicole Kidman
Bombshell
Lionsgate
1 Oscar kazandı, 4 kez aday oldu
+ Filmdeki pek çok yıldız kadından kimlerin öne çıkacağını kestirmek zor olsa da iyi performansı halinde Kidman’ın içlerinden sıyrılması zor olmayacaktır.
17) Thomasin McKenzie
Jojo Rabbit
Fox Searchlight
Hiç aday olmadı
+ Geçen yıl Leave No Trace ile ne kadar yetenekli bir isim olduğunu gösterdi. Bu yıl da iddialı bir filmle geliyor. Akademi’nin kendisini kucaklayacağı rol olabilir.
18) Nicole Kidman
The Goldfinch
Warner Bros.
1 Oscar kazandı, 4 kez aday oldu
+ Nicole Kidman son yılların en çalışkan isimlerinden. Bu yılı da boş geçmeyerek iki iddialı filmde birden şansını deneyecek.