Son yılların umut vaat eden yönetmenlerinden biri olan J.C. Chandor; Margin Call ve All is Lost’un ardından üçüncü uzun metrajlı filmine bu yıl imza attı. Yılın son döneminde gösterime giren film, ödül döneminin hayal kırıklığı yaşayan filmlerinden bir tanesi oldu ve Oscar’dan sıfır çekti. Yine de özellikle Jessica Chastain’e Altın Küre dahil pek çok yerden adaylık getiren film hakkında ayrı yazıya yer vermenin gerektiğini düşündüm.

Bir suç draması olan A Most Violent Year yani En Şiddetli Sene’nin adı filmin 1981 yılında ve New York City’de geçmesinden geliyor. İstatistiklere göre New York City’de suç oranının en fazla olduğu yılda geçen hikaye tahmin edilebileceği gibi bir suç draması…

Oscar Isaac, Jessica Chastain

Abel Morales adlı bir göçmenin New York City’de işlerini geliştirmeye çalışmasını ve bu süreçte karşılaştığı güçlükleri anlatan film, olayın suç kısmından çok drama kısmına ağırlık vermiş. Çok sessiz ve sakin bir şekilde ilerleyen filmde aksiyon kısımları da yok değil fakat ağırlıklı olarak durağanlık filme hakim durumda. Normalde suç dramalarında aksiyondan çok drama kısmı daha çok ilgimi çeker fakat A Most Violent Year’da bu tip filmlerde bulunması gereken özelliklerin hemen hiçbiri yoktu. Ne gerçek anlamda empati kurabileceğimiz karakter derinliği, ne etkileyici replikler ne de iyi bir yere bağlanan bir son…

Özellikle ilk yarım saatlik kısmı aşırı derecede yavaş ilerleyen ve izleyiciyi kendine bağlamakta zorlanan film, daha sonra biraz ilgi çekmeyi başarsa da sonuç olarak tatmin edici olmayı başaramıyor. J.C. Chandor kendi yazdığı senaryo üzerinde biraz daha fazla çalışsaymış ve biraz daha kısa olacak bir şekilde kurgulansaymış iyi bir film olabilirmiş A Most Violent Year ama bu haliyle maalesef sıkıcı, vasat bir film olmaktan öteye gidemiyor. Ayrıca bazı sahnelerde yönetmenliğin de çok yetersiz kalması dikkat çekiyor.

Oscar Isaac, Jessica Chastain

Geçen yıl Inside Llewyn Davis’te başarılı bir performans sergileyen Oscar Isaac, bu yıl da bu filmle birlikte iyi bir performansa imza atmış. Baştan sona filmi sırtlayan isim konumunda olan Oscar Isaac gerçekten başarılı ve yakın gelecekte Oscar potansiyeli olan oyunculardan biri olduğunu bir kez daha göstermiş. Yine de kendisini Inside Llewyn Davis’te biraz daha fazla beğendiğimi belirtmem lazım.

Filmin bir diğer ön plana çıkan ismi Jessica Chastain olsa da kendisinin rolü beklediğimden çok daha azdı. Filmin tanıtımlarında Oscar Isaac ile hemen hemen aynı düzeyde gösterilen Jessica Chastain’in baştan ana kategoride yarışabileceğini bile düşünmüştük ama filmin son halinde Jessica Chastain’in ekran süresi yardımcı oyuncular için bile az sayılabilecek bir süre. Fakat yer aldığı her sahnede Jessica Chastain’in çok iyi olduğunu ve filmi izlenebilir kılmaya yardımcı olduğunu söylemek mümkün. Bana kalırsa Oscar adaylığını kaçırmasının temel nedeni filmin yeterince iyi olmaması ve Akademi’ye ulaşamaması. (Kampanya beceriksizliği de bunda önemli etken olabilir tabii.)

Oscar Isaac, Albert Brooks

Isaac ve Chastain’in dışında David Oyelowo, Albert Brooks filmde yer alan diğer önemli isimler arasında. Fakat ikisinin de süreleri epey az ve akılda kalıcı rollere sahip olduklarını söylemek çok zor. Albert Brooks’un Oscar adaylığı ihtimali olduğu konuşuluyordu hatta ben de adaylık tahmin listelerimde kendisine yer veriyordum fakat filmi izledikten sonra bu düşüncenin komik olduğunu gördüm. Kesinlikle akılda kalıcı olmaktan çok uzak bir performanstı Albert Brooks’un performansı ve adının geçmesi bile tuhaf geldi filmi izledikten sonra. David Oyelowo’nun da kendini gösterebileceği herhangi bir sahnesi yok filmde.

Sonuç olarak özellikle oyunculuk anlamında başarılı yönleri olduğunu kabul etmekle beraber A Most Violent Year’ı genel anlamda pek sevemedim. Bence yılın iddialı filmlerinden en büyük hayal kırıklığı yaratanlardan biri. Oscar’dan sıfır çekmesinin haklı gerekçeleri var ama olan Jessica Chastain’in iyi performansına olmuş. Eğer Oscar Isaac veya Jessica Chastain hayranı değilseniz izlemezseniz pek bir şey kaybetmeyeceğiniz bir yapım A Most Violent Year…

A Most Violent Year

5.5

Puan

5.5/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.