Açılışını 2015 Toronto Film Festivalinde yapan ve aynı yıl birkaç festivalde daha gösterilen The Man Who Knew Infinity’nin izleyiciyle buluşması 2016’nın ilk yarısında gerçekleşti. Dev Patel’in başrolünde yer aldığı biyografik film aslında yılın kıyıda köşede kalan filmlerinden biri oldu ve eleştirmenler de filme pek yüz vermediler. Beni bu filme çeken ise izleyicilerden aldığı iyi not oldu. Yeni bir The Imitation Game bulma olasılığı doğrusu heyecan vericiydi. Fakat sonuç ne yazık ki büyük hüsran oldu…

The Man Who Knew Infinity, dahi Hintli matematikçi Srinivasa Ramanujan’ın gerçek başarı hikayesini konu alıyor. Hindistan’da kendini göstermek için pek şansı bulunmayan genç Ramanujan İngiltere’de büyük bir üniversitedeki bir profesörün dikkatini çekmeyi başarıyor. İlham verici önemli bir başarı hikayesini anlatan film ise ne yazık ki konusunun hakkını vermeyi başaramıyor. Her tarafından sıradanlık akan film resmen tecrübesiz yönetmeni Matt Brown’un elinde heba olmuş.

Slumdog Millionaire filmiyle parlayan Dev Patel için bu yıl önemli bir yıl. Başrolünde oynadığı Lion filminin iddialı Oscar yarışçılarından biri olması bekleniyor ve şimdiden o filmle gündeme gelmeye başladı. Bu film de Dev Patel’in bu yıl başrolünde yer aldığı bir diğer film. Açıkçası Dev Patel’i bu filmde pek sevemedim. Muhtemelen yer aldığı diğer projelerdeki aksanının normalliğinden dolayı bu filmdeki Hint aksanı yapay geldi ve izlerken beni rahatsız etti. Batman v Superman filminin bana göre büyük olumsuzluklarından biri olan Jeremy Irons aksi şekilde bu filmde filmin nadir artılarından birini oluşturmuş ve gayet iyi performans göstermiş.

Uzun lafın kısası The Man Who Knew Infinity, potansiyele sahip iyi bir konuya sahip bir film olsa da çok kötü işlenmiş bir film. Mesaj verme kaygısında olduğunu gereğinden fazla dışarı vuran, hiçbir yönüyle orijinal ya da ilgi çekici olmayı başaramamış bir film. Bu tür iyi mesajlar veren filmleri desteklemek gerekiyor belki ama bu filmin verdiği mesajı çok daha etkileyici bir şekilde izleyiciye aktarabilen onlarca daha iyi film mevcutken neden bunu izleyeseniz ki?

The Man Who Knew Infinity

4.5

Puan

4.5/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.