Sıra geldi bu yılın çok övülen ve yazının yazıldığı tarih itibariyle Oscar’ın en büyük favorisi olarak gösterilen Spotlight’a… Komedi filmleriyle tanınan, daha doğrusu çok da tanınmayan Tom McCarthy bu yıl kariyerinde yeni bir sayfa açmaya karar verdi ve iyi bir oyuncu kadrosunu toplayarak son derece ciddi bir konuyla eleştirmenlerin, ödül çevrelerinin gözdesi haline geldi…

Spotlight inanması zor bir gerçek hikayeden yola çıkılarak hazırlanmış bir film. Boston’da kliselerde yaşanan çocuk istismarlarını ve bunun örtpas edildiğini ortaya çıkarmaya çalışan bir gazeteci grubun hikayesi anlatılıyor filmde, filme adını veren Spotlight da aslında bu ekibin Boston Globe gazetesi içerisindeki adı.

İlgi çekici ve biraz önce de söylediğim gibi inanması zor bir hikayeyi konu alan filmin işleyişi aslında bildiğimiz filmlerden ziyade belgeselleri andırıyor. Gazeteci ekibimizin sonuca gitme çalışmalarını aşama aşama izliyoruz ve bu süreç daha çok röportajlar şeklinde ilerliyor. İlk kısımda bu biraz sıkıcı gibi gelse de zamanla diyaloglar izleyiciyi kendi içerisine çekmeyi başarıyor. Yalnız yine de biraz fazla belgesel havasına sahip olmaktan kurtulamıyor, eğer ki Oscar’ı kazanamazsa en büyük sebebinin bu olacağını düşünüyorum.

Spotlight - 1

Spotlight’ın zengin oyuncu kadrosunda herkes işini iyi yapmış ama hiç kimse öyle aman aman bir şekilde öne çıkmamış. Birdman ile geçen yıl kariyerinde ikinci baharına başlayan Michael Keaton ve kariyerindeki en önemli şanslardan birini bu filmle yakalayan Rachel McAdams abartıya kaçmadan doğal bir şekilde iyi iş çıkarmışlar. Mark Ruffalo bazı anlarda biraz daha büyük oynamaya çalışsa da diğer iki ismin bence biraz gerisinde kalmış. Ray Donovan’da hayran kaldığımız Liev Schreiber da kadronun dikkat çeken bir diğer önemli ismiydi.

Özetle Spotlight anlatmaya değer bir gerçek hikayeyi iyi bir şekilde anlatan, araştırmacı gazeteciliğin nasıl yapıldığını ve yapılması gerektiğini gösteren iyi bir film. Bence en iyi film Oscar’ını kazanırsa bu ödülü kazanan filmler arasında yeri gerilerde olacak ama bu yılki rakiplerine baktığımda kazanması çok da tuhaf bir şey olmaz. Biraz belgesel tarzında bir film olduğunu bir kez daha söyleyeyim ki beklentilerinizi o yönde ayarlayın…

Spotlight

7.5

Puan

7.5/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.