Her yıl “kendini iyi hisset filmi” denilen, izleyince kendimizi mutlu hissettiğimiz fakat aslında sinema adına öyle çok da farklı şeyler sunmayan bir kaç film çıkıyor. Bu yıl sanırım bu tür filmler için en iyi örneklerden biri Begin Again…

Henüz izleme fırsatı bulmadığım “Once” filmiyle tanınan İrlandalı yönetmen John Carney, Begin Again için Keira Knightley ve Mark Ruffalo’yu bir araya getirmiş. Aslında 2013 yapımı olan film aynı yıl Toronto’da ilk gösterimini yapmasına karşın izleyiciyle asıl buluşması 2014’e kalmış, bu yılın ödüllerinde de yarışacağı için yazının başlığında filmin yılını 2014 olarak yazmayı daha uygun gördüm.

Hailee Steinfeld, Mark Ruffalo

Begin Again, işinde gözden düşen bir müzik yapımcısı Dan (Mark Ruffalo) ile yeteneğinin pek farkında olmayan amatör müzisyen Gretta’nın (Keira Knightley) yollarının bir şekilde kesişmesiyle gerçekleşen olayları konu alıyor. Bu arada Dan’in kızıyla olan ilişkisi ve Gretta’nın eski sevgilisiyle olan ilişkisi hikayenin genişlemesine yardımcı oluyor.

Baştan sona tam bir müzik ziyafeti olan Begin Again, akıp giden kurgusuyla ve inandırmayı başardığı samimiyetliyle izleyiciyi fazlasıyla memnun ediyor ve yazının başında bahsettiğim kendini iyi hissettirme görevini gayet iyi bir şekilde yerine getiriyor.

Keira Knightley

Bu yıl The Imitation Game ile Oscar peşinde koşacak olan Keira Knightley, Begin Again’de kariyerinin en sade performanslarından birine imza atıyor. Film için özel olarak müzisyen sevgilisinden gitar kursu alan Knightley, sesiyle de izleyicileri fazlasıyla etkilemeyi başarıyor. Benim çok beğendiğim ve genel olarak da epey övülen performansıyla Keira Knightley’nin bu filmden bir Altın Küre adaylığı çıkarma şansı epey yüksek.

Yine bu yıl Oscar peşinde koşacak (Foxcatcher ile) bir diğer isim olan Mark Ruffalo kadronun diğer önemli ismi. O da tatmin edici bir performans ile filmin başarısında önemli rol oynuyor.

“True Grit” ile Oscar adaylığı bulunan genç oyuncu Hailee Steinfeld, iki Oscar adaylığı bulunan Catherine Keener, Maroon 5 solisti Adam Levine ve son olarak “The Wrong Mans” dizisinde karşımıza çıkan James Corden kadrodaki diğer isimler arasında yer alıyor.

Sonuç olarak Begin Again bence yılın izlenmesi gereken filmleri arasında yer alıyor. Özellikle harika müziklerinin etkisinde uzun süre kalabilirsiniz. Umuyorum müziklerine bir Oscar adaylığı da çıkacaktır. Çok fazla beklentiniz olmadan, tatlı bir gülümsemeyle izleyeceğiniz bir şeyler arıyorsanız doğru filmi buldunuz demektir…

Begin Again

8

Puan

8.0/10

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.