Amerikan Film Enstitüsü tarafından organize edilen AFI Fest, sürpriz bir şekilde bir anda Oscar’da iddialı filmlerin gösterildiği bir organizasyon haline geldi.

J.C. Chandor’ın yeni filmi A Most Violent Year’ın AFI Fest’te gösterileceği zaten biliniyordu fakat bunlara sürpriz olarak Selma ve American Sniper da eklendi. Selma’nın 30 dakikalık ön gösterimi yapılacaktı AFI Fest’te fakat son anda filmin tamamının yayınlanmasına karar verildi. Öte yandan Clint Eastwood’un son filmi American Sniper da etkinliğin gizli filmi olarak ilan edildi. Her iki filmin gösterimleri de dün gece yapıldı.

Yarıştaki bu üç önemli filmin gösterimiyle birlikte hala gizemliliğini koruyan iki film kaldı: Unbroken ve Into the Woods. Bir de bunlara yarışa çok fazla etkisi olmayacağı tahmin edilen Big Eyes eklenebilir. Peki AFI Fest’te gösterilen üç film Oscar yarışını nasıl etkiler? Bu yazıda ilk izlenimleri aktarmaya çalışacağım…

Geçen yıl All is Lost ile Oscar’da hayal kırıklığı yaşayan J.C. Chandor boş durmayarak yeni filmi A Most Violent Year’ı bu yıla yetiştirmeyi bildi. Film, genel olarak beğeni topladı fakat şimdilik yarışın şeklini pek değiştirebilecek bir film gibi gözükmüyor. Özellikle iyice kalabalıklaşan en iyi film kategorisinde işi bir hayli zor.

A Most Violent Year’ın en büyük şansı ise oyunculukları gibi gözüküyor. Özellikle Jessica Chastain’in yardımcı kadın oyuncu kategorisinde ciddi bir şansı olabilir. Fakat, Jessica Chastain ile ilgili ortada oldukça karmaşık bir durum var. Interstellar filminde de yer alan oyuncunun filmin tanıtım sürecinde başka bir film için kampanya yapması yasak. Bir diğer konu Jessica Chastain hem Interstellar hem de A Most Violent Year için yardımcı kadın oyuncu kategorisinden katılırsa ikisi arasında tuhaf bir durum yaşanabilir. Öyle ki Interstellar’daki Jessica Chastain performansı da beğenildi ve ödüllerde şansı var gibi gözüküyor. A Most Violent Year’da Jessica Chastain’in ana kategoriye geçmesi söz konusu fakat orada da The Disappearance of Eleanor Rigby performansıyla yer alıyor Jessica Chastain. Farkındaysanız Chastain’in performansının beğenildiği Miss Julie filminden hiç bahsetmiyorum bile. Yani anlayacağınız bu yıl ünlü oyuncu için altın bir yıl olabilir ama yaşanan karmaşıklık durumu iyi yönetilemezse Chastain, sezonu adaylık dahi almadan kapatabilir de. Ben yine de şimdilik A Most Violent Year ile kendisini yardımcı oyuncu kategorisindeki tahminlerimde ilk sıraya yerleştirdim. Çünkü Patricia Arquette’nin ödülü alabilecek kadar iyi olduğuna inanmıyorum, her ne kadar şu an yarışın açık ara bir şekilde favorisi olarak gösteriliyor olsa da…

A Most Violent Year’ın diğer öne çıkan oyuncusu Oscar Isaac… Geçen yıl Inside Llewyn Davis ile beğeni kazanan buna karşın Oscar yarışında istediğini pek alamayan Oscar Isaac, bu yıl bir kez daha iddialı konumda. Oyuncunun performansıyla başarılı olduğu konuşuluyor, fakat sorun şu ki biraz sonra bahsedeceğimiz adaylarla birlikte en iyi erkek oyuncu kategorisi çok zorlu bir hale geldi. Bu kalabalıkta Oscar Isaac’in ilk 5 içerisine girme ihtimali bence çok zayıf. Muhtemelen geçen yıl olduğu gibi yarışı uzaktan takip edecek.

Albert Brooks’un da film için adı geçiyordu fakat gösterimden sonra pek de yankı uyandırmadı. Galiba adaylık alma gibi bir durumu olmayacak ama şimdilik, daha güçlü birileri gelene kadar ilk 10 içerisinden çıkarmayacağım ben.

A Most Violent Year

A Most Violent Year

Gelelim bir diğer AFI Fest’te gösterilen film olan American Sniper’a…

84 yaşındaki Clint Eastwood dur durak demeden üretmeye devam ediyor. Bu yıl Jersey Boys ile sinemaseverlerin karşısına çıkan Eastwood, filmin kısa sürede kayıplara karışması üzerine sürpriz yaptı ve American Sniper’ın vizyon tarihini öne çekerek bu yılın yarışına dahil oldu. Filmin özellikle çok beğenilen fragmanı sonrası yarışın şeklini değiştirebilecek filmlerden biri olduğu düşünüldü. Peki filmle ilgili gelen ilk yorumlar nasıl?

Film, ilk gösterimiyle birlikte izleyiciyi ikiye bölmüş gibi gözüküyor. Filmi çok beğenenler ve Clint Eastwood’un Letters from Iwo Jima’dan bu yana en iyi işi olduğunu söyleyenler de var buna karşın yeterince iyi olmadığını düşünenler de var. İlk gelen eleştiriler filmin çok beğenilmediğini gösteriyor ama zaman zaman eleştirmen favorisi olmayan işlerin de iş Oscar’a geldiğinde olukça iyi işler çıkardığı görülebiliyor. Fakat şu bir gerçek ki Boyhood’u tahtından edecek film American Sniper olmayacak. Adaylık konusunda ilk 9 sıra içine girebilme ihtimali de düşük gözüküyor. Fakat, buna karşın American Sniper’ın yarışın içerisinde kalmaya devam edeceğini söylemek mümkün.

American Sniper’da en çok beğenilen şey ise Bradley Cooper’ın performansı oldu. Önce Silver Linings Playbook ile ardından American Hustle ile iki yıl üst üste Oscar adaylığı kazanan Bradley Cooper, bu sayıyı üçe çıkarabilir. Fakat, yarışın çok kalabalık olması sebebiyle ne yapabileceğini kestirmek şu aşamada güç.

Bunun dışında American Sniper’ın geçen sezonki Lone Survivor misali ses kurgusu ve ses miksajı adaylıklarıyla yetinme ihtimali de yok değil…

American Sniper

American Sniper

Ve AFI Fest’e damgasını vuran film ise Selma oldu…

Birkaç gün önce ilk fragmanı yayınlanan Selma, AFI Fest’teki gösterimiyle birlikte iyice Oscar yarışında konuşulan filmlerden biri haline gelmeye başladı. Selma’nın çok iyi olduğu ve Oscarlar için de ciddi bir tehdit oluşturabileceği söyleniyor. İlk eleştirmen yorumları da oldukça iyi gözüküyor. Oprah Winfrey’in de desteğiyle yoğun bir kampanya yapması beklenen film bir anda yarışın favorileri arasına girebilir. Ben şimdilik kend tahminlerimde Selma’yı 4. sıraya yerleştirdim. Boyhood’u ve diğer en iddialı filmleri yerlerinden edip etmediklerini hakkında daha fazla yorum aldıktan sonra öğrenebilmek mümkün olacak.

Selma’nın en çok beğenilen ismi ise açık bir şekilde David Oyelowo. Son yıllarda dikkat çekici işlerde yer almaya başlayan oyuncunun Oscar adaylığı almak için yeterli olduğu ve kategorideki yarışın şeklini değiştirebileceği söyleniyor. Bu da en iyi erkek oyuncu kategorisinin iyiden iyiye zorlaşması ve geçen yılki gibi karmaşık hale gelmesi demek oluyor. Anlaşılan Oscar adayları açıklanana kadar bu kategorideki beşliyi tahmin etmekte epey zorlanacağız.

Selma’daki yardımcı oyunculardan öne çıkan isim Tom Wilkinson olarak gözüküyor. Deneyimli aktör üçüncü Oscar adaylığını Selma ile alabilir. Bunun dışında Tim Roth için de oldukça iyi yorumlar var. Fakat şimdilik ilk 10 içerisine almadım kendisini. Yardımcı kadın oyuncu kategorisinde ise Carmen Ejogo galiba ilk 5 içerisine girmekte oldukça zorlanacak…

Selma’nın yönetmeni olan ve bugüne kadar pek tanımadığımız Ava DuVernay de yönetmenlik yarışında bir anda iddialı konuma geldi. Bilindiği gibi Angelina Jolie’nin de kategoride adaylık alacağı düşünülüyor. Belki de bu yıl bir ilke imza atılır ve iki kadın yönetmen ilk 5 içerisinde kensine yer bulur. Şu an için bu hiç de uzak bir olasılık gibi durmuyor. Fakat ben hala Unbroken’ın çok iddialı olmayacağı ve Angeline Jolie’nin yarış dışı kalma ihtimalinin olabileceğini düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz…

Unutmadan Mark Wahlberg’ün yeni The Gambler da ilk kez AFI Fest’te görücüye çıktı. Fakat tahmin ettiğim gibi film, yarışta pek etkin bir rol oynamayacak gibi. Belki John Goodman için bir adaylık ihtimali olabilir, fakat şimdilik ilk 10 içerisine alacak kadar kuvvetli bir ihtimal değil.

Güncel tahminlerim için:

En İyi Film Tahminleri

En İyi Yönetmen Tahminleri

En İyi Erkek Oyuncu Tahminleri

En İyi Kadın Oyuncu Tahminleri

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Tahminleri

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Tahminleri

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.