Yeni yıla girdiğimiz şu günlerde Aralık Ödülleri Sonrası inceleme dizisini artık bitirmeye hazırlanıyorum. Bu yazıda yardımcı erkek oyuncu kategorisini ele aldıktan sonra birkaç gün içinde de yardımcı kadın oyuncu kategorisinin incelemesini yapacağım. 5 Ocak’tan itibaren ise zaten PGA, WGA, Bafta, DGA adaylıkları ve Altın Küre ödülleriyle gündemimiz yoğun olacak. Takvimler 15 Ocak’ı gösterdiğinde ise Oscar adaylarına dair tüm şüphelerimiz ortadan kalkmış olacak…

Yardımcı erkek oyuncu kategorisinin incelenmesinden de her zamanki gibi son yıllardaki SAG, Altın Küre ve Critics’ Choice adaylıklarının Oscar adaylarına etkisine bakacağız.

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Jared Leto (Dallas Buyers Club)
Barkhad Abdi (Captain Phillips)
Michael Fassbender (12 Years a Slave)
Daniel Brühl (Rush)
Bradley Cooper (American Hustle)
James Gandolfini (Enough Said)
Jonah Hill (The Wolf of Wall Street)

Geçen yıl yardımcı erkek oyuncu yarışında üç isim dışında bir belirsizlik hakimdi. Daniel Brühl’ün üç büyük ödülden de adaylık kazanması nedeniyle dördüncü sıradaki yerini güvende gibi görsek de Rush’ın tamamen dışlanması nedeniyle o da dışarıda kalmıştı. Bradley Cooper tıpkı tüm American Hustle ekibi gibi ilk beşe girmeyi başarırken Jonah Hill ise adaylar arasındaki en sürpriz isim olmuştu. Her ne kadar üç ödülden de adaylık alamamış olsa da filmin geç gösterimi nedeniyle SAG adaylığı şansı zaten hiç yoktu. Yani tamamen gökten düşme bir isim de değildi Jonah Hill.

Geçen yılın başarılı performanslarından birini sergileyen Daniel Brühl son anda yarış dışı kalmıştı...

Geçen yılın başarılı performanslarından birini sergileyen Daniel Brühl son anda yarış dışı kalmıştı…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Tommy Lee Jones (Lincoln)
Alan Arkin (Argo)
Philip Seymour Hoffman (The Master)
Robert De Niro (Silver Linings Playbook)
Javier Bardem (Skyfall)
Christoph Waltz (Django Unchained)
Leonardo DiCaprio (Django Unchained)
Matthew McConaughey (Magic Mike)

2013’te son ana kadar galibi bilinmeyen bir kategoriydi bu kategori. Yarışın kazananı ise Oscar öncesi sadece Altın Küre’den adaylık alan Christoph Waltz olmuştu. Fakat Christoph Waltz’un da sürpriz sayılabilecek durumunun arkasında filmin geç gösterimi nedeniyle SAG adaylığını kaçırması vardı. Waltz, o yıl aday olduğu diğer ödül olan Altın Küre’den de büyük ödülü kapmıştı.

Christoph Waltz, SAG veya Critics' Choice adaylığı almadan Oscar'ı kazanan ender isimlerden biri...

Christoph Waltz, SAG veya Critics’ Choice adaylığı almadan Oscar’ı kazanan ender isimlerden biri…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Christopher Plummer (Begginners)
Kenneth Branagh (My Week with Marilyn)
Jonah Hill (Moneyball)
Nick Nolte (Warrior)
Albert Brooks (Drive)
Armie Hammer (J. Edgar)
Viggo Mortensen (A Dangerous Method)  –
Patton Oswalt (Young Adult)
Andy Serkis (Rise of the Planet of the Apes)
Max von Sydow (Extremely Loud & Incredibly Close)

2012’de son yılların en kalabalık yarışı vardı. Her ödülde farklı farklı isimlerin adaylık alması Oscar’da Max von Sydow’un beklenmeyen bir adaylık almasıyla sonuçlanmıştı. İki ödülden adaylık alan Albert Brooks ise yarış dışı kalan isim olmuştu.

Usta aktör Max von Sydow kariyerindeki iki Oscar adaylığından biri son derece şaşırtıcı bir o kadar da hak edilmiş bir şekilde kazandı...

Usta aktör Max von Sydow kariyerindeki iki Oscar adaylığından biri son derece şaşırtıcı bir o kadar da hak edilmiş bir şekilde kazandı…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Christian Bale (The Fighter)
Jeremy Renner (The Town)
Geoffrey Rush (The King’s Speech)
Mark Ruffalo (The Kids Are All Right)
Andrew Garfield (The Social Network)
John Hawkes (Winter’s Bone)
Sam Rockwell (Conviction)
Michael Douglas (Wall Street: Money Never Sleeps)

2011’de nispeten tahmin edilebilir bir yarış yaşandı. Tek sürpriz Andrew Garfield yerine John Hawkes’ın seçilmesi oldu. Aynı John Hawkes iki yıl sonra ise ana kategoride sürpriz bir şekilde dışarıda kalmıştı. Yazı dizisinde pek çok kez gördüğümüz alacak-verecek durumuna örnek olarak gösterilebilir. Belki de tüm bunlar tesadüftür, kim bilir?

Andrew Garfield sezon içerisinde pek çok yerden ödül ve adaylık almasına rağmen Oscar adaylığını kaçırdı...

Andrew Garfield sezon içerisinde pek çok yerden ödül ve adaylık almasına rağmen Oscar adaylığını kaçırdı…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Christoph Waltz (Inglorious Basterds)
Matt Damon (Invictus)
Stanley Tucci (The Lovely Bones)
Woody Harrelson (The Messenger)
Christopher Plummer (The Last Station)
Alfred Molina (An Education)
Christian McKay (Me and Orson Welles)

2010’da ise son yılların en tahmin edilebilir tablosu ortaya çıkmış ve iki veya daha fazla adaylık alan beş isim de Oscar adaylığını almayı bilmiş.

aa

Critics’ Choice adaylığı Alfred Molina’nın sürpriz yapmasını sağlayamamış…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
J.K. Simmons (Whiplash)
Edward Norton (Birdman)
Mark Ruffalo (Foxcatcher)
Ethan Hawke (Boyhood)
Robert Duvall (The Judge)
Josh Brolin (Inherent Vice)

Bu yılın tablosuna baktığımızda ise önceki yıllarda görülmemiş bir tabloyla karşı karşıyayız. Sadece 6 tane isim bu üç ödülden adaylık alabildi. Beş isim 3’te 3 yaparken sadece 6 adaylık çıkarılan Critics’ Choice adaylarında Josh Brolin kendine yer bulabildi.

Peki bu durum tabloda net şekilde öne çıkan beş ismin adaylığının cepte olduğuna kesin gözle bakmamızı sağlar mı? Çok ciddi bir avantaja sahip oldukları kesin fakat sürpriz ihtimalini de unutmamak lazım.

Önce kazanan ismi konuşmaya başlayalım, zaten fazla uzun sürmeyecek. Çünkü yarışın galibi şimdiden belli J.K. Simmons, Whiplash ile sezonun en kolay ödüllerinden birini alacak. Kendisini zorlayacak hiç kimse yok. Bütün eleştirmen ödüllerini silip süpürdü ve sıra büyük ödülleri toplamaya geldi…

Yarışın ikinci sırasında gösterilebilecek isim ise Birdman’in yıldızı Edward Norton. Son yıllarda yeniden iyi roller almaya başlayan Edward Norton belki hayalini kurduğu Oscar’a bu yıl da ulaşamayacak ama pek çok eleştirmen ödülü aldı ve yeniden yarışın içinde olabilecek kalibrede bir oyuncu olduğunu kanıtladı. Ödülü kazanamasa bile sezonun kazananları arasında.

Üçüncü sıraya ise Boyhood’dan Ethan Hawke’ı yazabiliriz. Ethan Hawke, Boyhood’da her ne kadar çok ekstra bir performans sergilemese de çoğu kişinin katıldığı şey filmde gözüktüğü her anın filmin temposunu arttırdığı. Filmin zaten yarışın favorisi olması nedeniyle Ethan Hawke’ın da yeri hazır.

Yarışın ilk aylarında ta ki J.K. Simmons fırtınası başlayıncaya kadar ödülü kazanabileceğini tahmin ettiğimiz Mark Ruffalo, Foxcatcher’ın yarıştaki sert düşüşüyle birlikte epey geriledi. Akademi’nin Foxcatcher’a nasıl bir tepki vereceğinden emin değilim. Eğer filmin tamamen dışlanması gibi bir durum olursa Mark Ruffalo da dışarıda kalabilir. Yine de filmin en iyi film adaylığı veya Steve Carell’in en iyi erkek oyuncu adaylığı ihtimallerine göre çok daha güvende Ruffalo.

İlk beşin son sırasındaki isim ise Robert Duvall. Diğer dört isim yarışın en başından beri üstlerde olsa da Robert Duvall için herkes temkinli yaklaşıyordu. Çünkü The Judge beğenilen bir film olmadı ve filmin zayıf olmasının Robert Duvall’ın şansını da olumsuz etkileyeceği düşünülüyordu. Fakat korkulan olmadı Duvall’ın adı hala yarışın üstlerinde ve hiçbir adaylığı kaçırmadı. Yine de Oscar adaylığını aldığını görünceye kadar temkinli yaklaşmakta fayda var.

Robert Duvall

Robert Duvall

Bu beş isim dışında önemli bir yerlerden adaylık alabilen tek isim Josh Brolin oldu. Fakat Inherent Vice yarışta adı hiç anılmayan bir film konumunda. Açıkçası senaryo adaylığı dışında pek bir şey yapamayacağını düşünüyorum ki o bile şüpheli. Josh Brolin büyük ihtimalle Critics’ Choice adaylığı ile sezonu kapatacak.

Yarışın şeklini değiştirmeye daha müsait isim ise Selma’dan Tom Wilkinson. Yarışa en geç giren filmlerden biri olan Selma, bu nedenle SAG dahil pek çok yerden adaylık alma şansını kaçırdı. Eğer Selma gerçekten bu kadar favoriyse bazı kategorilerden adaylıklar alarak adaylık sayısını yükseltecek. Bu kategorilerden biri de burası olabilir. Bir de yine Selma’dan Tim Roth pek sanmasam da sürpriz yapabilecek bir diğer isim.

Bu saydığım isimler dışında ise tehlike yaratabilecek hiç kimseler yok.

Yardımcı erkek oyuncu kategorisinde sıralamam şu şekilde:

 1. J.K. Simmons (Whiplash)
 2. Edward Norton (Birdman)
 3. Ethan Hawke (Boyhood)
 4. Mark Ruffalo (Foxcatcher)
 5. Robert Duvall (The Judge)
 6. Josh Brolin (Inherent Vice)
 7. Tom Wilkinson (Selma)

Zor ama imkansız değil:

 • Tim Roth (Selma)
 • Albert Brooks (A Most Violent Year)
 • Miyavi (Unbroken)

Olası tahmin güncellemelerini görmek için tıklayın.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.