Oscar adaylarının açıklanmasına kısa bir süre kala ana kategorilerdeki kategoriye özel analizlerime devam ediyorum. Erkek oyuncu, kadın oyuncu ve yardımcı erkek oyuncu kategorilerinden sonra sıra geri kalan son oyunculuk kategorisi olan yardımcı kadın oyuncu kategorisinde geldi. Her zaman olduğu gibi SAG, Altın Küre ve Critics’ Choice adaylıklarının ışığında geçmiş yılları da hatırlayarak incelemede bulunacağız…

Geçen yıl adaylar büyük ölçüde analiz tablomuza uygun şekilde çıktı. Fakat Laura Dern’ün son anda sürpriz yaparak hiçbir ödülden adaylık almamasına karşın Oscar adayı olması ve Jessica Chastain’i geride bırakması sürpriz olmuştu. Tabii Oscar yarışını tahmin edenler için Laura Dern öyle gökten inmiş bir sürpriz değildi çünkü yarışın ilk aşamalarında Laura Dern’ün adaylık ihtimalleri zaten yüksek olarak gözüküyordu. Ben de geçen yılki tahminlerimde olası sürpriz adaylarının başına Laura Dern ismini yazmıştım.

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Patricia Arquette (Boyhood)
Meryl Streep (Into the Woods)
Keira Knightley (The Imitation Game)
Emma Stone (Birdman)
Jessica Chastain (A Most Violent Year)
Tilda Swinton (Snowpiercer)
Naomi Watts (St. Vincent)
Laura Dern (Wild)

2014’te üçte üç yapan dört adayın tümü Oscar’da da aday oldu. Sadece Sally Hawkins’in Oprah Winfrey’yi geride bırakması sürpriz oldu. Altın Küre bu konuda Akademi’nin görüşüne öncelik etmişti.

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Lupita Nyong’o (12 Years a Slave)
Jennifer Lawrence (American Hustle)
Julia Roberts (August: Osage County)
June Squibb (Nebraska)
Oprah Winfrey (The Butler)
Sally Hawkins (Blue Jasmine)
Scarlett Johansson (Her)

2013’te de adaylar büyük ölçüde beklenen şekilde oluşurken Silver Linings Playbook’tan Jacki Weaver’ın adaylığı David O. Russell büyüsünün bir eseri olmuştu.

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Anne Hathaway (Les Misérables)
Helen Hunt (The Sessions)
Sally Field (Lincoln)
Amy Adams (The Master)
Nicole Kidman (The Paperboy)
Maggie Smith (The Best Exotic Marigold Hotel)
Ann Dowd (Compliance)
Judi Dench (Skyfall)
Jacki Weaver (Silver Linings Playbook)

2012’ye baktığımızda Oscar adaylıklarının yine tabloyla son derece uyumlu bir şekilde dağıldığını görüyoruz.

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Octavia Spencer (The Help)
Bérénice Bejo (The Artist)
Jessica Chastain (The Help)
Melissa McCarthy (Bridesmaids)
Janet McTeer (Albert Nobbs)
Shailene Woodley (The Descendants)
Carey Mulligan (Shame)

Eğer iki yıl daha geri gitmek isterseniz geçen yılki analiz yazısından ulaşabilirsiniz: https://izleryazar.com/aralik-odulleri-sonrasi-oscar-en-iyi-yardimci-kadin-oyuncu-tahminleri/

Artık bu yıla geçme zamanı…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Rooney Mara (Carol) ✓ *  
Alicia Vikander (The Danish Girl) ✓ *  
Helen Mirren (Trumbo)  
Kate Winslet (Steve Jobs)  
Jennifer Jason Leigh (The Hateful Eight)  
Rachel McAdams (Spotlight)  
Jane Fonda (Youth)  
Alicia Vikander (Ex Machina)  
* Yardımcı oyuncu kategorisinde değil ana kategoride aday oldular      

Bu yıl bu kategoride çok ilginç bir tablo var. Yarışın favorileri Rooney Mara ve Alicia Vikander ama her ikisinin de aslında başrol olduğu söyleniyor. Altın Küre kampanyayı reddetti ve iki oyuncuyu da drama kadın oyuncu kategorisine aldı. Oscar’da böyle bir zorlama olmayacağından isteyen oyuncuya kadın oyuncu kategorisinde, isteyen ise yardımcı kadın oyuncu kategorisinde oy kullanabilecek. Bu yıl kadın oyuncu kategorisinde zayıf sayılabilecek bir yıl olduğu da düşünülürse Rooney Mara ve Alicia Vikander’ın o kategoriye sızmaları da hiç uzak bir ihtimal değil. Bir de üstüne üstlük Alicia Vikander’ın Ex Machina ile Altın Küre adayı olmuş ve pek çok yerden adaylık almış bir başka performansı daha var. Genç oyuncunun kadın oyuncuda The Danish Girl ile yardımcı kadın oyuncuda Ex Machina ile aday olması gibi çok da uzak ihtimal olmayan  bir durum var karşımızda. Yalnız bir oyuncunun iki ayrı filmle aynı kategoride aday olamaması gibi bir kural olduğunu hatırlatayım. Yani Alicia Vikander bu kategoride hem The Danish Girl ile hem de Ex Machina ile aday olamaz, anca iki farklı kategoride iki adaylık alabilir.

Jennifer Jason Leigh belki üçte iki yapıp diğer isimlerin biraz gerisinde kaldı ama bence adaylığı kesin bir isim. SAG’de The Hateful Eight’in geç gösteriminin etkisiyle adaylığı kaçırdı ama bence Oscar’da aynı şey olmayacak. Hatta Rooney Mara ve Alicia Vikander kadın oyuncu kategorisine geçerse Jennifer Jason Leigh’nin Oscar kazanma ihtimallerinden bahsedebiliriz.

Helen Mirren ve Kate Winslet üçte üç yaptılar ve Oscar için epey güçlü konuma geldiler. Aslında bu Helen Mirren için beklenmedik bir durumdu Trumbo’daki performansıyla adı hiç anılmıyordu ama SAG ödülü sonrası bir anda her yerden adaylık almaya başladı. Galiba Oscar adaylığını da kaçırmayacak. Zaten kadın oyuncu kategorisinde Hitchcock ile yakın zamanda bu şekilde kaçırdığı bir adaylık vardı, aynı şey tekrar olmaz düşüncesindeyim. Kate Winslet ise üçte üç yapmasına karşın adaylık konusunda bana nedense pek güven vermiyor. Filmi daha izleyemedim ama Steve Jobs bana Oscar’da epey dışlanacak ve sadece senaryoda Aaron Sorkin, erkek oyuncuda Michael Fassbender adaylıkalaak gibi geliyor. Yine de bu sadece bir his ve tahmin yaparken mantığımı ön planda tutarak kendisine ilk beşte yer vereceğim.

Öndeki beşliyi bozma konusunda en iddialı aday Rachel McAdams. Spotlight zaten göz önünde olan bir film SAG adaylığı da almışken Rachel McAdams’ın ciddi bir şansı olabilir. Bu yıl True Detective ile de takdir toplamıştı zaten, kariyerinde ilk kez bu kadar Oscar’a yakın.

Youth’taki performansıyla Jane Fonda işleri karıştırabilecek bir diğer isim. Fakat ben bu ihtimali çok yüksek görmüyorum. Hem Youth yarışta gerilerde kalmış bir film hem de Jane Fonda’nın filmdeki performansı az ve bana kalırsa Oscarlık bir yanı yok.

Bu arada Kristen Stewart, Clouds of Sils Maria ile sayısız eleştirmen ödülü kazandı fakat üç önemli ödülden sıfır çekince Oscar adaylığı ihtimalleri suya düştü.

Tahmin sıralamam şu şekilde:

 1. Rooney Mara (Carol)
 2. Alicia Vikander (The Danish Girl)
 3. Jennifer Jason Leigh (The Hateful Eight)
 4. Helen Mirren (Trumbo)
 5. Kate Winslet (Steve Jobs)
 6. Rachel McAdams (Spotlight)
 7. Jane Fonda (Youth)
 8. Alicia Vikander (Ex Machina)

Olası sürpriz adayları:

 • Joan Allen (Room)
 • Elizabeth Banks (Love & Mercy)
 • Kristen Stewart (Clouds of Sils Maria)

Tahminlerimdeki olası güncellemelere şuradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: