Oscar adaylarının açıklanmasına iki haftadan az bir süre kala kategorilere özel analizlerime yardımcı erkek oyuncu kategorisiyle devam ediyorum. Eğer henüz okumadıysanız erkek oyuncu ve kadın oyuncu kategorilerindeki analizlere şuradan ve şuradan ulaşabilirsiniz.

Analizlerde Altın Küre, SAG ve Critics’ Choice ödüllerindeki adaylıklardan faydalanacağız ve geçmiş yıllarda bu ödüllere aday olanların Oscar’a etkisine göz atacağız.

İlk olarak geçen yıla geri döndüğümüzde analiz tablomuzun bize mükemmel sonucu verdiğini görüyoruz. Bahsettiğim üç büyük ödül töreninden de adaylık almayı başaran beş ismin tamamı Oscar’da da aday oldu ve hiçbir sürpriz yaşanmadı.

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
J.K. Simmons (Whiplash)
Edward Norton (Birdman)
Mark Ruffalo (Foxcatcher)
Ethan Hawke (Boyhood)
Robert Duvall (The Judge)
Josh Brolin (Inherent Vice)

2014’te de adaylar büyük ölçüde beklentiler doğrultusunda çıkmıştı. Fakat Daniel Brühl’ün aday olamayıp Jonah Hill’in aday olması ciddi bir sürpriz olmuştu.

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Jared Leto (Dallas Buyers Club)
Barkhad Abdi (Captain Phillips)
Michael Fassbender (12 Years a Slave)
Daniel Brühl (Rush)
Bradley Cooper (American Hustle)
James Gandolfini (Enough Said)
Jonah Hill (The Wolf of Wall Street)

2013’te bu kategoride istisna bir durum yaşandı. Christoph Waltz SAG ve Critics’ Choice adayı olamamasına rağmen Oscar adayı oldu ve üstüne bir de ödülü kazandı. Tabii bu durumun bir sebebi vardı ki o da o yıl Django Unchained’ın zamanında yetişmemesi ve SAG için değerlendirmeye alınamamasıydı.

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Tommy Lee Jones (Lincoln)
Alan Arkin (Argo)
Philip Seymour Hoffman (The Master)
Robert De Niro (Silver Linings Playbook)
Javier Bardem (Skyfall)
Christoph Waltz (Django Unchained)
Leonardo DiCaprio (Django Unchained)
Matthew McConaughey (Magic Mike)

2012’de ise epey dağınık bir tablo vardı. Net bir favori oluşmadı ve böyle bir tablodan da Max von Sydow için sürpriz bir adaylık çıktı…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Christopher Plummer (Begginners)
Kenneth Branagh (My Week with Marilyn)
Jonah Hill (Moneyball)
Nick Nolte (Warrior)
Albert Brooks (Drive)
Armie Hammer (J. Edgar)
Viggo Mortensen (A Dangerous Method)  –
Patton Oswalt (Young Adult)
Andy Serkis (Rise of the Planet of the Apes)
Max von Sydow (Extremely Loud & Incredibly Close)

Eğer iki yıl daha geri gitmek isterseniz geçen yılki analize göz atabilirsiniz: https://izleryazar.com/aralik-odulleri-sonrasi-oscar-en-iyi-yardimci-erkek-oyuncu-tahminleri/

Artık bu yılın tablosuna geçme zamanı. Önce tabloyu göstereyim, daha sonra üstünde konuşuruz:

Oyuncu (Film) SAG GG CC
Mark Rylance (Bridge of Spies)
Michael Shannon (99 Homes)
Sylvester Stallone (Creed)
Idris Elba (Beasts of No Nation)
Paul Dano (Love & Mercy)
Christian Bale (The Big Short) ✓ *
Mark Ruffalo (Spotlight)
Jacob Tremblay (Room)
Tom Hardy (The Revenant)

Gördüğünüz gibi ortada bir hayli kafa karıştırıcı bir tablo var. Sadece Mark Rylance ve Michael Shannon üçte üç yapmayı başardı. İlginçtir bu iki isimden Michael Shannon’ın hala pek çok kişi tarafından Oscar adayı olma şansı pek yüksek görülmüyor. Yani anlayacağınız her türlü ihtimale açık bir tablo var bu kategoride. Peki bence neler olacak?

Bridge of Spies’taki performansıyla Mark Rylance bu yılın en çok dikkat çeken oyuncularından biri oldu ve bu kategoride pek çok ödül aldı. Sadece değerlendirdiğim üç ödül töreninde değil neredeyse her ödül töreninde yardımcı erkek oyuncu kategorisinde en azından aday oldu. Oscar’ı kesin kazanır diyemiyorum ama adaylığı kesin alır.

Sylvester Stallone adaylık ihtimali en yüksek ikinci isim. Kesin aday olur diyemiyorum çünkü filmi izleyince performansını pek de gösterişli bulmadım ama Rocky seven Akademi üyelerini etkileyebilecek, özellikle yaşı geçmiş Akademi üyelerini etkileyecek bir rol. Adaylığı kaçırırsa da çok şaşırmam ama bu karmaşık tabloda ikinci sıraya daha uygun bir aday bulamıyorum.

Michael Shannon bu yılki Oscar yarışında pek şans tanınmayan bir isimdi ama sürpriz şekilde üç ödülden de adaylık alarak gayet iddialı bir konuma kaldı. Başarılı oyuncunun en büyük handikapı şüphesiz filminin çok küçük olması ve hiç kimsenin film hakkında konuşmaması. Bu handikapı aşabilir mi çok emin değilim ama diğer ödüllerden üçte üç yaptıysa neden aynı şey Akademi’de de işe yaramasın?

American Hustle ile Oscar adayı olduğu yıl Christian Bale‘i pek çok kişi gibi yarışta küçümsemiştim. Bu kez aynı şeyi yapmayacağım ve Christian Bale’e tahminlerimde yer vereceğim. Akademi belli ki son yıllarda Bale’i pek seviyor. The Big Short da gayet iyi tepkiler alıyor. Galiba Bale için bir adaylık daha geliyor. (Bu arada tablodaki Bale yanındaki * işareti yardımcı oyuncu kategorisinde değil de komedi erkek oyuncu kategorisinde adaylık aldığını ifade ediyor. Yani çok daha kolay bir kategoride alınmış, daha az prestijli bir adaylık.)

Son sıra için ise Room’un küçük başrolü Jacob Tremblay‘in şansını biraz daha yüksek görüyorum. Her ne kadar Jacob Tremblay’in aslında başrol olduğu ve bu kategoride yarışmasının tuhaf olduğu düşünülse de bu engel aşılabilir. Tıpkı SAG’de olduğu gibi Oscar’da da Jacob Tremblay adını duyabiliriz. Fakat Jacob Tremblay’in erkek oyuncu kategorisinde aday olması gibi bir sürpriz ihtimalini de hafife almamak gerekiyor.

Fark etmişsinizdir tabloda üçte iki yapmış gözüken Idris Elba ve Paul Dano‘yu ben kendi ilk beşime almadım. Gerekçeleri açıklama zamanı… Idris Elba‘nın yer aldığı Beasts of No Nation tam da Akademi’nin görmezden gelmek isteyeceği tarzda bir film, zaten film de şu sıralar pek konuşulmamakta. Fakat Akademi üyeleri geçen yılki siyahi oyuncu aday olmaması olayının bu sene de yaşanmamasını isterlerse Idris Elba’yı tercih edebilirler. Paul Dano ise pek çok ödül kazandı bu yıl Love & Mercy ile ama filmi Akademi için küçük kalan bir film. Ben en başından beri Oscar adayı olabileceğine inanmıyorum ama kazandığı onlarca ödül düşündürmüyor değil.

Tom Hardy, The Revenant’ta tanınmaz hale geldiği performansıyla Oscar adayı olmaya epey yakın bir rolde. Son yıllarda büyük çıkış yakalayan oyuncu ilk Oscar adaylığını alabilir ama sanırım bu durum daha çok Akademi’nin The Revenant’a nasıl tepki vereceğiyle ilgili.

En iyi film Oscar’ının favori filmi Spotlight’ın oyuncuları Mark Ruffalo ve Michael Keaton aslında bu kategorinin favorileri arasında görülüyordu. Fakat önemli ödüller açıklanmaya başlanınca görüldü ki her ikisinin de yarışta adları anılmıyor. Sadece Mark Ruffalo bir Critics’ Choice adaylığı alabildi. Bunda asıl suçlanan ise Spotlight’ın kampanya sorumluları. Herkes hatalı kampanya yapıldığı konusunda hem fikir. Her iki oyuncunun da aynı kategoride yarışması belli kafa karışıklığı yaratıp oyları böldü. Oscar’da da her ikisinin de dışlanma ihtimali yüksek.

Tabloda yer almayan isimlerden Michael Keaton dışındakilerin pek şansı yok gibi gözüküyor. Sicario’da epey övgü alan ve çeşitli yerlerden adaylıklar alan Benicio Del Toro belki de sürpriz yapma potansiyeli olan tek isim. Joy’un beğenilmemesi üzerine David O. Russell büyüsü bu yıl bozuldu ve görünen o ki Robert De Niro, Bradley Cooper, Edgar Ramirez gibi Joy erkekleri adaylık alamayacak. Bu kategoriye en az bir aday vermesini beklediğimiz The Hateful Eight erkekleri de sürpriz şekilde devre dışı kaldı. Yine de Samuel L. Jackson ismi akıllarda bulunmalı. Bir de unutmadan Harrison Ford ismini ekleyeyim. Star Wars: The Force Awakens çok geç vizyona girdiğinden diğer ödüllerde aday olma şansı yoktu Harrison Ford’un, fakat oldukça sevilebilir bir performansla Akademi üyelerinin bazılarının aklını çelebilir. Çok güzel sürpriz olmaz mıydı?

Benim tahmin sıralamam şu şekilde:

 1. Mark Rylance (Bridge of Spies)
 2. Sylvester Stallone (Creed)
 3. Michael Shannon (99 Homes)
 4. Christian Bale (The Big Short)
 5. Jacob Tremblay (Room)
 6. Tom Hardy (The Revenant)
 7. Idris Elba (Beasts of No Nation)
 8. Paul Dano (Love & Mercy)
 9. Mark Ruffalo (Spotlight)
 10. Michael Keaton (Spotlight)

Olmaz ama ya olursa isimleri:

 • Benicio Del Toro (Sicario)
 • Robert De Niro (Joy)
 • Samuel L. Jackson (The Hateful Eight)
 • Harrison Ford (Star Wars: The Force Awakens)

Tahminlerimdeki olası güncellemelere şuradan bakabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.