89. Akademi Ödülleri yani 2016’nın en iyilerinin ödüllendirileceği 2017 Oscar törenine sadece bir gün kaldı. Tahminlerimi blogda yoğun ilgi gösterdiğiniz Oscar tahminleri sayfalarında güncel olarak paylaşıyorum ama yarınki Oscar gecesi öncesinde bir de düz yazı formatında kategorileri ele alarak yarışın son durumundan bahsetmek istedim. Lafı dolandırmadan hemen kategorileri mercek altına almaya başlayalım…

En İyi Film

Son iki yıldır Birdman – Boyhood ve Spotlight – The Big Short – The Revenant yarışlarıyla ciddi bir rekabet gördüğümüz kategori bu yıl rekabetten çok uzak bir durumda. La La Land’in ödülü kazanacağına çok eminiz. Zaten film 14 dalda aday olarak da rekor kırmış durumda. En yakın rakipleri olarak görülen Manchester by the Sea ve Moonlight sektörden yeterince destek görmediler ve rakip olmaktan da çıktılar aslında. Adaylar arasında bence de ödülü alması gereken film La La Land. Sürprize ihtiyaç yok!

Kazanacak: La La Land
Kazanmalı: La La Land

Tahmin sıralamam:

 1. La La Land
 2. Moonlight
 3. Manchester by the Sea
 4. Arrival
 5. Lion
 6. Hacksaw Ridge
 7. Fences
 8. Hell or High Water
 9. Hidden Figures

En İyi Yönetmen

Rekabet olabileceği düşünülen bir kategoriydi. Çünkü Barry Jenkins eleştirmen ödüllerini silip süpürmüştü ama iş büyük ödüllere gelince Damien Chazelle hepsini teker teker almayı bildi. Oscar’ı alması için önünde hiçbir engel yok. Zaten net şekilde ödülü en çok hak eden yönetmen durumunda.

Kazanacak: Damien Chazelle | La La Land
Sürpriz: Barry Jenkins | Moonlight
Kazanmalı: Damien Chazelle | La La Land

Tahmin sıralamam:

 1. Damien Chazelle | La La Land
 2. Barry Jenkins | Moonlight
 3. Kenneth Lonergan | Manchester by the Sea
 4. Denis Villeneuve | Arrival
 5. Mel Gibson | Hacksaw Ridge

En İyi Erkek Oyuncu

Aslında kategorinin kazananı aylar öncesinden belli gibi gözüküyordu ama son düzlükte her şey değişmeye başladı. Casey Affleck sezon boyunca onlarca önemli ödülü silip süpürdü. Fakat en önemli ödüllerden biri olan SAG’de Denzel Washington zafere ulaştı. Üstüne Casey Affleck’in geçmişiyle ilgili bir karalama kampanyası da başlatıldı. Yani ibre biraz Denzel Washington’a döner gibi oldu. Fakat daha önce iki kez Oscar kazanan Denzel Washington’ın üçüncü ödülü alması çok da kolay değil. Bir de kendini yöneten oyuncuların Oscar kazanmasının zorluğuyla ilgili istatistikler mevcut… Ben şahsen adayların hiçbirinin ahım şahım bir performanslarının olmadığını düşünsem de mevcut adaylar arasında Denzel’in kazanmayı hak ettiğine inanıyorum. Fakat tahminlerimde hala Casey Affleck bir adım önde.

Favori: Casey Affleck | Manchester by the Sea
Kazanabilir: Denzel Washington | Fences
Kazanmalı: Denzel Washington | Fences

Tahmin sıralamam:

 1. Casey Affleck | Manchester by the Sea
 2. Denzel Washington | Fences
 3. Ryan Gosling | La La Land
 4. Andrew Garfield | Hacksaw Ridge
 5. Viggo Mortensen | Captain Fantastic

En İyi Kadın Oyuncu

Kazananı belki de en çok merak ettiğim kategori. Son yılların en çetin oyunculuk yarışlarından biri yaşanacak. Hollywood’un gözbebeklerinden Emma Stone, yılın favori filmindeki performansıyla favori. Ben de kendisinin hayranlarından olarak Oscar’ı kazanmasına dünden razıyım ama şöyle de bir durum var performansının öyle ahım şahım bir yanı yok. Hele hele Natalie Portman’ın kariyerinin en iyisini gösterdiği Jackie performansının yanında… Diğer yandan ise neden abartıldığını anlayamadığım Elle’deki performansıyla Isabelle Huppert de çok güçlü bir aday. Huppert için bu sezon büyük bir sevgi var ve özellikle Akademi’deki bağımsız sinemacıların, yabancı sinemacıların oyları Huppert’e gidecek gibi gözüküyor. Bu yeter mi? Şüpheli. Natalie Portman’ın en büyük dezavantajı ise Black Swan ile kazandığı bir Oscar’ının alması. 2 Oscar ödüllü oyuncu unvanını almak kolay değil. Üstelik önemli ödülleri de rakiplerine kaptırdı.

Favori: Emma Stone | La La Land
Kazanabilir: Isabelle Huppert | Elle
Sürpriz: Natalie Portman | Jackie
Kazanmalı: Natalie Portman | Jackie

Tahmin sıralamam:

 1. Emma Stone | La La Land
 2. Isabelle Huppert | Elle
 3. Natalie Portman | Jackie
 4. Meryl Streep | Florence Foster Jenkins
 5. Ruth Negga | Loving

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Kağıt üzerinde kazananı belli olan kategorilerden olsa da bana göre sürprize açık bir kategorideyiz. Mahershala Ali bir sürü önemli ödülü topladı ama BAFTA’da ödülü Dev Patel’e kaptırdı. Oscar’da ise tamamen sürpriz bir isme kaptırabilir, çünkü performansının abartılacak bir yanı yok. Zaten daha önce Akademi ile geçmişi olan bir isim de değil. Fakat şöyle bir durum var ki rakipleri de oldukça zayıf. O nedenle sürpriz beklentisine fazla girmemekte fayda var.

Kazanacak: Mahershala Ali | Moonlight
Sürpriz: Herhangi biri
Kazanmalı: Michael Shannon | Nocturnal Animals

Tahmin sıralamam:

 1. Mahershala Ali | Moonlight
 2. Dev Patel | Lion
 3. Jeff Bridges | Hell or High Water
 4. Michael Shannon | Nocturnal Animals
 5. Lucas Hedges | Manchester by the Sea

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Nihayet Viola Davis de Oscar ödüllü bir oyuncu haline geldi. Bu kategori üzerinde fazla konuşulacak bir konu yok. Uzun zamandır Viola Davis’e Oscar vermek için uygun zaman bekleniyordu ve o zaman geldi. Rakiplerinin hiçbir şansı yok. Fakat Michelle Williams’ın da sezon içinde kazandığı ödüller var. O da 4. adaylığını aldı ve ödül için sırasını beklemeye başladı. O yıl bu yıl değil Williams için.

Kazanacak: Viola Davis | Fences
Kazanmalı: Naomie Harris | Moonlight

Tahmin sıralamam:

 1. Viola Davis | Fences
 2. Michelle Williams | Manchester by the Sea
 3. Naomie Harris | Moonlight
 4. Nicole Kidman | Lion
 5. Octavia Spencer | Hidden Figures

En İyi Özgün Senaryo

Büyük ihtimalle oy farkının en az olduğu kategorilerden biri bu kategori olacak. La La Land ve Manchester by the Sea kıyasıya mücadele edecekler. La La Land’in nispeten zayıf yanlarından biri olarak görülüyor senaryosu ve Manchester by the Sea ise tam tersi senaryosuyla öne çıkıyor. Bence yine de La La Land küçücük bir adımla da olsa önde ve kazanmalı da.

Favori: La La Land
Kazanabilir: Manchester by the Sea
Kazanmalı: La La Land

Tahmin sıralamam:

 1. La La Land
 2. Manchester by the Sea
 3. Hell or High Water
 4. The Lobster
 5. 20th Century Women

En İyi Uyarlama Senaryo

Moonlight’a rakip olmanın zor olduğu bir kategorideyiz. Yalnız göz ardı edilmemesi gereken iki rakibi var ki bunlar da Lion ve Arrival. Keşke bir sürpriz olsa ve Arrival kazansa ama maalesef pek mümkün gözükmüyor.

Kazanacak: Moonlight
Sürpriz: Lion, Arrival
Kazanmalı: Arrival

Tahmin sıralamam:

 1. Moonlight
 2. Lion
 3. Arrival
 4. Fences
 5. Hidden Figures

En İyi Görüntü Yönetmenliği

Eğer Emmanuel Lubezki’nin bu ödülü kazanmasından bıktıysanız bu yıl töreni rahat izleyebilirsiniz. Üç yıllık seri sona erdi Lubezki bu kez aday bile değil. Ödülü kazanan ise çok büyük bir sürpriz olmaması halinde La La Land olacak. Kazanmalı da zaten?

Kazanacak: La La Land
Kazanmalı: La La Land

Tahmin sıralamam:

 1. La La Land
 2. Moonlight
 3. Arrival
 4. Silence
 5. Lion

En İyi Kurgu

La La Land’in favori olduğu kategorilerden birindeyiz. Fakat eğer La La Land geceye beklendiği kadar damga vuramazsa bu kategoriyi de pek ala kaybedebilir. Sürprizi hangi film yapabilir derseniz aslında aday olması bile sürpriz olan Hell or High Water dışındaki hepsi yapabilir ama Arrival’ın şansı birazcık daha fazla.

Favori: La La Land
Kazanabilir: Arrival, Moonlight, Hacksaw Ridge
Kazanmalı: Hacksaw Ridge

Tahmin sıralamam:

 1. La La Land
 2. Arrival
 3. Moonlight
 4. Hacksaw Ridge
 5. Hell or High Water

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

Yine La La Land’in önde gözüktüğü bir kategori. Tek rakibi ise Harry Potter serisinin uzantısı olan Fantastic Beasts and Where to Find Them. Her ne kadar La La Land’in prodüksiyonuna da hayran olsam da güzel bir sürpriz olmaz mıydı?

Kazanacak: La La Land
Sürpriz: Fantastic Beasts and Where to Find Them
Kazanmalı: Fantastic Beasts and Where to Find Them

Tahmin sıralamam:

 1. La La Land
 2. Fantastic Beasts and Where to Find Them
 3. Passengers
 4. Arrival
 5. Hail, Caesar!

En İyi Kostüm Tasarımı

Yine mi La La Land dediğinizi duyar gibiyim ama gerçekten de kostümler harika değil miydi? La La Land’e rakip olmaya en yakın film Jackie ama onun da genel olarak Akademi tarafından pek sevilmemiş olması bu ihtimali düşürüyor.

Kazanacak: La La Land
Sürpriz: Jackie
Kazanmalı: La La Land

Tahmin sıralamam:

 1. La La Land
 2. Jackie
 3. Fantastic Beasts and Where to Find Them
 4. Allied
 5. Florence Foster Jenkins

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı

En tuhaf kategorilerden birindeyiz. Öyle ki üç yarışmacının üçü de geleneksel Oscar filmi tabirine uymuyor. İkisi ucuz gişe filmi, diğeri ise İsveç yapımı bir yabancı film. Sonucu beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor ama Star Trek’e verme şansları daha yüksek gibi hissediyorum.

Favori: Star Trek Beyond
Kazanabilir: Suicide Squad, A Man Called Ove
Kazanmalı: Hiçbiri

Tahmin sıralamam:

 1. Star Trek Beyond
 2. Suicide Squad
 3. A Man Called Ove

En İyi Görsel Efekt

Dört gişe filmi ve bir animasyonun yarıştığı görsel efekt kategorisinde yarış Doctor Strange ve The Jungle Book arasında geçecek gibi gözüküyor. Bana kalırsa Doctor Strange bir adım önde ama çok küçük bir adımdan bahsediyorum. Kubo and the Two Strings ise farklı animasyon tekniği sayesinde sürpriz bir ödüle ulaşabilir. Geçen yılın en büyük sürprizinin bu kategoride yaşandığını ve ödülü Ex Machina’nın aldığını hatırlatayım.

Favori: Doctor Strange
Kazanabilir: The Jungle Book
Sürpriz: Kubo and the Two Strings
Kazanmalı: Doctor Strange

Tahmin sıralamam:

 1. Doctor Strange
 2. The Jungle Book
 3. Kubo and the Two Strings
 4. Rogue One
 5. Deepwater Horizon

En İyi Ses Kurgusu

Eğer La La Land tüm gece boyunca ödülleri silip süpürecekse bu kategori çok kritik bir hale geliyor. Çünkü 11. ödüle ulaşıp rekora ortak olması için en kritik ödüllerden biri. La La Land favori değil ama kazanabilir durumda. Kategorinin favorisi Hacksaw Ridge ama Arrival’a da dikkat edilmesi şart. Yani üç film arasında kim kazanırsa kazansın şaşırmayacağız, fakat La La Land kazanırsa rekor beklentisine gireceğiz…

Favori: Hacksaw Ridge
Kazanabilir: La La Land, Arrival
Kazanmalı: Arrival

Tahmin sıralamam:

 1. Hacksaw Ridge
 2. La La Land
 3. Arrival
 4. Sully
 5. Deepwater Horizon

En İyi Ses Miksajı

La La Land’in güle oynaya kazanacağı kategorilerden biri. Hacksaw Ridge ve Arrival sürpriz yapmak için beklemede olacaklar ama işleri çok zor. Eğer La La Land bu ödülü kaptırırsa anlayın ki gece hiç beklediğimiz gibi geçmeyecek ve bol sürpriz göreceğiz.

Kazanacak: La La Land
Kazanmalı: La La Land

Tahmin sıralamam:

 1. La La Land
 2. Hacksaw Ridge
 3. Arrival
 4. Rogue One
 5. 13 Hours

En İyi Müzik

Tıpkı ses miksajı gibi La La Land’in bariz favori olduğu kategorilerden biri de en iyi müzik kategorisi. Belki Akademi Jackie için daha fazla sevgi göstermiş olsaydı sürpriz beklentisine girebilirdik ama bu şartlarda çok zor.

Kazanacak: La La Land
Kazanmalı: La La Land

Tahmin sıralamam:

 1. La La Land
 2. Jackie
 3. Moonlight
 4. Lion
 5. Passengers

En İyi Şarkı

La La Land’in iki adaylık birden aldığı kategorinin favorisi de elbette La La Land. Oylar bölünür mü gibi bir korku da yok çünkü City of Stars, diğer şarkıya göre çok önde. Justin Timberlake’li Can’t Stop the Feeling güçlü bir aday olsa da geceye renk katmakla yetinecek.

Kazanacak: City of Stars | La La Land
Kazanmalı: City of Stars | La La Land

Tahmin sıralamam:

 1. City of Stars | La La Land
 2. Can’t Stop the Feeling | Trolls
 3. How Far I’ll Go | Moana
 4. Audition | La La Land
 5. The Empty Chair | Jim: The James Foley Story

En İyi Yabancı Film

Normalde Toni Erdmann’ın favori olduğu bir kategoriydi ama Trump’ın İran’a koyduğu vize yasağı işin seyrini değiştirdi. Daha önce A Separation ile Oscar kazanan Asghar Farhadi, The Salesman ile ikinci Oscar’ını kazanmaya oldukça yakın. Asghar Farhadi Oscar gecesine yasaklı olduğundan katılamayacak ama Akademi’nin kendisini onurlandırıp Trump’ı yerin dibine sokmak için iyi bir fırsatları var kaçırmayacaklarını düşünüyorum. Bu arada sakın The Salesman’ın ödülü hak etmeden kazanacağını falan düşünmeyin, zaten kategorinin en iyisiydi.

Favori: The Salesman
Kazanabilir: Toni Erdmann
Kazanmalı: The Salesman

Tahmin sıralamam:

 1. The Salesman
 2. Toni Erdmann
 3. A Man Called Ove
 4. Land of Mine
 5. Tanna

En İyi Animasyon

Güçlü bir favorisi olsa da sürprize kapalı olmayan bir kategorideyiz. Zootopia bu yıl pek çok önemli ödül kazandı ve özellikle Annie ödüllerine damga vurdu. Fakat Kubo and the Two Strings ve Moana da ciddi övgü aldı. Moana, Zootopia’dan oy çalarsa Kubo and the Two Strings’i de sürpriz bir şekilde kazanan olarak görebiliriz.

Kazanacak: Zootopia
Sürpriz: Kubo and the Two Strings
Kazanmalı: Zootopia

Tahmin sıralamam:

 1. Zootopia
 2. Kubo and the Two Strings
 3. Moana
 4. The Red Turtle
 5. My Life as a Zucchini

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.