Yüzümüzü güldürecek yeni komedi dizilerine hasret kaldığımız şu günlerde hoş bir sürpriz Amerikan ulusal kanallarından biri olan NBC’den geldi. Sürpriz diyorum çünkü Trial & Error, kanalının bile pek güvenmediği bir projeydi ve Amerika’da reytinglerin oldukça düşük olduğu sezon sonuna yakın bir tarihte yayınlandı. Üstelik bölümler peş peşe olacak şekilde yayınlandı ve aslında kısa sürede elden çıkarılmak istendi. Fakat ilk olarak eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan dizi, izleyicinin de giderek beğenisini kazandı ve az kişinin bildiği harika dizilerden biri olarak sezonun gizli yıldızlarından biri oldu.

Trial & Error, bir cinayet davasını konu alan bir komedi. Aslında dizinin geçtiğimiz yıl çok ses getirip bol ödül alan People v O.J. Simpson dizisini hafiften tiye aldığı da iddia edilebilir. Anlatım tarzı olarak yine aynı kanalda yayınlanmış olan The Office, Parks and Recreation gibi dizilerin izinden giden Trial & Error, tıpkı onlar gibi belgesel türünde bir anlatımı benimsiyor ve dizinin belli anlarında karakterlerimizin kameralara konuşmasını izliyoruz…

Dizinin ilk sezonundaki dava Larry Henderson adındaki pek tuhaf bir adamın karısının öldürülmesini ele alıyor. Bu cinayet yerel medyada geniş yer buluyor ve Larry Handerson herkesçe katil ilan ediliyor. Bu davayı alan avukat ise henüz kariyerinin başında olan ve ilk davasına adım atan Josh Segal oluyor. Dwayne ve Anne gibi birbirinden tuhaf ve faydasız iki yardımcısıyla birlikte Josh, bu önemli davanın üstesinden gelmeye çalışıyor. Fakat bu hiç kolay değildir çünkü Larry Henderson savunması çok zor ve akli dengesi pek yerinde sayılmayacak bir adamdır.

Trial & Error yenilikçi sayılabilecek bir komedi anlayışına sahip ve absürtlükleriyle gerçekten kahkahalarla güldüren bir komedi. Bunu da büyük ölçüde karakterlerin başarılı yazılmasına borçlu. Fakat komedi yanının dışında dizinin konusu da gerçekten ilgi çekici. Dizinin konusu 13 bölüme çok başarılı bir şekilde yayılmış ve konunun ilgi çekiciliği de dizininin sürükleyiciliğini arttırmış. Bir yandan gülerken diğer yandan cinayetin sonunun nereye varacağını tahmin etmeye çalışmak oldukça eğlenceliydi doğrusu.

Dizinin en büyük yıldızı şüphesiz John Lithgow’du. 80’lerde kazandığı iki Oscar adaylığına karşın değeri yeterince bilinmeyen ve biz yeni neslin daha çok Dexter’daki Trinity karakteriyle tanıdığı John Lithgow, ne kadar yetenekli bir oyuncu olduğunu Trial & Error ile bir kez daha ortaya koymuş. Bu yıl The Crown’daki Churchill rolüyle muhtemelen Emmy kazanacak olan tecrübeli oyuncu Trial & Error’da ise çok farklı bir yanını göstermiş ve komedideki hünerlerini en üst seviyede sergilemiş. Eksantrik Larry Henderson karakterinin sevilebilir bir karakter olması büyük oranda oyunculuk başarısı ve bu başarı dizinin en büyük artılarından biri.

Tabii Trial & Error’ün parlayan tek karakteri Larry Henderson değil, dizideki tüm karakterler harika yazılmış ve türlü orijinalliklere sahip. Ana karakterimiz Josh pek sevilebilir, Nicholas D’Agosto karaktere pek yakışmış. Josh’ın davadaki rakibi olan avukat Carol Anne karakteriyle Jayma Mays da gayet iyi. Josh’ın yardımcıları olan Dwayne Reed ve Anne Flatch ise eğer dizi popüler olup uzun yıllar sürebilse televizyon tarihinin en unutulmaz karakterleri arasına girebilecek seviyede başarılı karakterler. Dwayne Reed aşırı saflığıyla dizinin neredeyse her bölümünde kahkaha attırmayı başardı. Yüzleri aklında tutamama gibi türlü türlü acayip hastalıklarla boğuşan Anne Flatch de bir başka harikaydı. Bu iki karakteri oynayan Steven Boyer ve Sherri Shepherd’ın da haklarını teslim etmek gerek.

Uzun lafın kısası Trial & Error, herkese rahatlıkla önerebileceğim gülme garantili bir cinayet davası komedisi. Hem konusu güzel ve orijinal, hem karakterleri komik ve orijinal. Uzun zamandır karşılaştığım en komik yeni dizi olabilir, bölümler ilerledikçe daha da iyileşiyor. Dizinin ikinci sezon onayı alma ihtimalleri pek yüksek sayılmaz, yazının başında dediğim gibi reyting açısından sıkıntılı bir dönemde elden çıkarma maksadıyla yayınlandı. Olur da ikinci sezon olayı alırsa çok güzel olur ama alamasa da sıkıntı değil. Çünkü dizinin sezon finali son derece tatmin edici ve konuyu bağlayıcı nitelikte. Yeni bir sezon olursa muhtemelen yeni bir olay üzerinden gidecek ve yeni bir Larry Henderson bulmak o kadar kolay olmayabilir. Bir an önce başlayarak bu komik diziyi keşfeden şanslılar arasına dahil olun derim!

Trial & Error 1. Sezon

8.7

Puan

8.7/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.