Bu yılın ilk yarısının en çok ilgi gören filmlerinden bir tanesi George Miller’ın yönetmenliğini yaptığı Mad Max: Fury Road oldu. Mad Max, daha 1979 yılında yayınlanmış ve her ne kadar zamanında ilgi görmüş olsa da günümüzde unutulup gitmiş bir aksiyon serisiymiş. Doğrusu ben filmin adını bile bu yıla kadar duyduğumu hatırlamıyorum ve Mad Max: Fury Road’ın daha fragmandan beğeni toplayıp ardından da Cannes’da büyük övgüler almasına baya şaşırmıştım. Sonuçta Mad Max bir üçlemeymiş ve açıkçası aldığı yorumlar olsun, ulaştığı kitle olsun vasat sayılabilecek bir üçlemeymiş. Böyle bir serinin yeni halkasının bu kadar büyük ilgi görmesi kesinlikle alışılageldik bir durum değildi.

Neyse, Mad Max: Fury Road’ın aldığı mükemmel yorumlar beni ilk olarak Mel Gibson’ın oynadığı 1979-1985 yılları arasında yayınlanmış orijinal seriyi izlemeye itti. Fakat bu izleme çalışmaları pek parlak geçmedi. İlk iki filmi zar zor izledim ve ilk filmde yer yer beğenmeye yaklaştığım kısımlar olsa da özellikle ikinci filmden nefret ettim. Hatta hayatımda izlediğim en kötü filmler arasına ekledim. Bunun üzerine üçüncü filmi izlemeyi de iptal ederek direkt Fury Road’ı izlemeye başladım. Tabii ister istemez filme karşı olumsuz bir ön yargıyla başlamış oldum. Aslında ilk üç filmi izleme çabam boşunaymış çünkü yeni serinin eskisiyle hiçbir alakası yok. Yani reboot dediğimiz türden bir film ve ilk seriyi izlemezseniz kaybedeceğeniz hiçbir şey yok. Aksine olumsuz bir ön yargıyla başlamamak avantaj olarak bile kabul edilebilir.

Aaa Khaleesi mi o? Yok yok değil...
Aaa Khaleesi mi o? Yok yok değil…

Mad Max: Fury Road her şeyden önce ismindeki gibi çılgınca bir yapım. Film yakın gelecekte, kıyamet senaryosu sayılabilecek bir ortamda geçiyor. İnsanlık berbat bir duruma düşse bile bazı insanlar için yaşam hala uğrunda mücadele edilecek kadar değerli ve bu mücadelecilerden bir tanesi de ana kahramanımız Max. İşin çılgınlığını ise tarif etmesi zor, anlayabilmek için filmi izlemeniz gerekli. George Miller inanılmaz tuhaf işlere imza atmış film boyunca. Bu tuhaflıklar kimileri için çığır açıcı iken kimileri için ise saçmalıktan ibaret olabiliyor. Ben ne yazık ki yönetmenin farklı tarz yaratma arzusunu takdir etsem de ikinci tarafa çok daha yakınım. Hiçbir senaryosu olmayan, gelişigüzel aksiyon sahnelerinden oluşan bir filmi sırf çekim teknikleri nedeniyle yüceltmek bana doğru gelmiyor.

Filmin övülebilecek bir yanı varsa o yanı kesinlikle teknik dallar oluşturuluyor. İlk serinin aksine Mad Max: Fury Road bütçeden kaçınılmadan hazırlanılmış harika bir teknik işçilik ürünü. Gerek yönetmenin çekim teknikleri, gerek görüntüler ve efektler, gerek müzik her şey tam ayarındaydı. Bir de düzgün bir senaryosu olsa belki ben de çoğunluğa katılabilirdim ama ne yazık ki senaryo olmadan bunlar çok bir anlam ifade etmiyor. Tabii yıl sonunda Oscar anlamında 4-5 teknik dal adaylığının kesin olduğunu da vurgulamak gerekir. Eleştirel anlamda bu kadar kuvvetli olan ve teknik açıdan gerçekten iyi olan bir filme Akademi de kayıtsız kalmayacaktır.

Daha önce Mel Gibson'ın oynadığı Max karakterinin yeni oyuncusu Tom Hardy...
Daha önce Mel Gibson’ın oynadığı Max karakterinin yeni oyuncusu Tom Hardy…

Filmin oyuncu kadrosunda başrolleri son dönemin yükselen yıldızı Tom Hardy ve ünlü oyuncu Charlize Theron paylaşıyor. Tom Hardy role yakışmış ama onun çok daha iyi performanslarını izledik. Charlize Theron’un performansı genel olarak çok övgü almış ama belki ben filmi sevemediğimden onda da çok ekstra bir şey göremedim. Charlize Theron’un yanındaki güzel kızlardan oluşan takımdaki çoğu kişinin Victoria Secret mankeni olduğunu sonradan öğrendim.

Lafı fazla uzatmadan, filmi fazla yerden yere vurmadan yavaş yavaş yazıyı sonlandırma zamanı. Evet, Mad Max: Fury Road çok farklı, çok çılgın ve teknik açıdan çok iyi bir film. Fakat kuru aksiyondan hoşlanmayan beni hiç memnun edemedi, bana göre yılın en çok abartılan filmi ve büyük ihtimalle yıl sonunda da öyle kalacak. Tabii filmi sevenleri de anlayabiliyorum az çok, keşke ben de sevebilseydim ama bazı filmleri kimisi sever, kimisi nefret eder.

Mad Max: Fury Road

4

Puan

4.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.