2015’in en çok heyecan yaratan projelerinden biri The Revenant idi. Geçen yıl Oscar gecesinde Richard Linklater ve filmi Boyhood’u mağlup etmeyi başaran başarılı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu ve kariyerinde kötü filmi neredeyse hiç bulunmayan Leonardo DiCaprio bu projede bir araya geldiler. Özellikle fragman ve yayınlanan görsellerdeki muhteşem görüntüler de iyice heyecan yarattı ve herkes gibi ben de filmi büyük bir merakla beklemeye başladım. Ne var ki bazen büyük beklentiler yaratan filmlerin yarattığı hayal kırıklıkları da büyük oluyor, The Revenant kesinlikle başarılı bir film ama benim gibi yüksek beklentiler içerisindeyseniz beklentilerinizi tam karşılayamayacak bir film…

Nefes alabileceğin sürece savaş… The Revenant’ın konusu 1800’lü yıllarda yaşamış Hugh Glass’ın gerçek hikayesine dayanıyor. İnsanın gerçek olduğuna inanmakta zorlandığı hikayede Hugh Glass bir intikam uğruna her türlü zorluğa göğüs gererek hayatta kalma mücadelesine devam ediyor.

Alejandro Gonzalez Inarritu yönetmenlik yeteneklerini The Revenant’ta da sergilemeyi başarmış. Bazı sahnelerdeki yönetimi takdire şayan, özellikle bir göz kırpma sahnesi vardı ki… Görsel efekt içeren sahnelerin de hakkını vermiş Inarritu. Gravity ve Birdman ile iki yıl üst üste sinematografi Oscar’ı kazanan Emmanuel Lubezki’nin de hakkını teslim etmek gerek. Görüntüler yine harikaydı.

Tom Hardy - The Revenant

The Revenant’ı yeterince sevemememin sebebi ise senaryosunun çok kuvvetli olmayışı. Evet ana konu çok güzel, bazı sahneler ve replikler çok başarılı falan ama The Revenant’ın kesinlikle 2.5 saati dolduracak kadar zengin bir senaryosu yok. Keşke en azından yarım saat daha kısa olacak bir şekilde kurgu yapılabilseymiş, hem film daha akıcı hale gelirmiş hem de etkisi artarmış. Bu haliyle ne yazık ki gereksiz yere çok uzatılmış ve yer yer epey sıkıcılaşan bir film olmuş The Revenant.

Filmin en çok heyecan yaratan ismi elbette Leonardo DiCaprio. Yıllardır beklenen ve artık iyiden iyiye geyik malzemesi olan DiCaprio’nun Oscar kazanması nihayet bu yıl gerçekleşecek gibi gözüküyor. DiCaprio filmde gerçekten harika bir performans sergiliyor ve Akademi artık bu sefer de kayıtsız kalamaz diye düşünüyorum. Ben şahsen The Wolf of Wall Street’teki performansının daha da iyi ve özel olduğunu düşünsem de burada da Oscar’ı hak ediyor. Buradan Akademi üyelerine sesleniyorum, verin artık şu adama Oscar’ını!

Leonardo DiCaprio - The Revenant 1

Filmdeki diğer oyunculardan en çok dikkat çekeni kötü adamımızı canlandıran Tom Hardy. Son dönemde sık sık karşımıza çıkmaya başlayan Hardy, bu filmde tanınmayacak hale gelmiş. Hem aksanı çok farklı hem de girdiği kılık. Muhtemelen filmde Tom Hardy’nin oynadığını bilmesem tanıyamazdım. Onun da bu yıl ilk Oscar adaylığını alabileceğine inanıyorum ama rekabetin fazla olduğu bir kategoride olduğu için neler olur tam kestiremiyorum. We’re the Millers’tan tanıdığım Will Poulter ve son dönemde her yapımda karşımıza çıkmaya başlayan Domhnall Gleeson kadrodaki diğer dikkat çeken isimlerdendi.

Özetle The Revenant iyi bir film ama olmasını beklediğimiz gibi bir başyapıt maalesef değil. Yine de eğer ki bir son dakika sürprizi olmazsa Leonardo DiCaprio’ya Oscar kazandıran film olarak tarihe geçecek ve sırf bu nedenle bile kesinlikle es geçmemeniz gereken bir yapım.

The Revenant

7.5

Puan

7.5/10

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.