Yarınki PGA adaylarının açıklanması öncesinde Aralık Ödülleri Sonrası tahmin yazı dizisini yardımcı kadın oyuncu kategorisiyle sonlandırıyorum.

Yardımcı kategorisinde de yarışın gidişatını SAG, Altın Küre (GG) ve Critics’ Choice adaylıklarıyla okumak son derece mümkün. Her ne kadar zaman zaman Jacki Weaver veya Maggie Gyllenhaal gibi istisnai örnekler çıkmış olsa da çoğu zaman bu üç ödülde adaylık alan isimlerin Oscar’da da adaylıklar aldığı görülmüş.

Her zaman olduğu gibi öncelikle son yılların tablolarına bakalım, daha sonra ise bu yılın yarışındaki son durumu değerlendirelim:

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Lupita Nyong’o (12 Years a Slave)
Jennifer Lawrence (American Hustle)
Julia Roberts (August: Osage County)
June Squibb (Nebraska)
Oprah Winfrey (The Butler)
Sally Hawkins (Blue Jasmine)
Scarlett Johansson (Her)

Geçtiğimiz yılın bu kategorideki tek sürprizi Blue Jasmine’deki performansıyla Sally Hawkins’in Oprah Winfrey’i yarış dışı bırakması olmuştu. Oprah Winfrey’in yer aldığı The Butler Akademi tarafından görmezden gelinmişti.

Cate Blanchett, Oscar kazanırken rol arkadaşı Sally Hawkins de son anda adaylar arasına girmeyi başarmıştı...

Cate Blanchett, Oscar kazanırken rol arkadaşı Sally Hawkins de son anda adaylar arasına girmeyi başarmıştı…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Anne Hathaway (Les Misérables)
Helen Hunt (The Sessions)
Sally Field (Lincoln)
Amy Adams (The Master)
Nicole Kidman (The Paperboy)
Maggie Smith (The Best Exotic Marigold Hotel)
Ann Dowd (Compliance)
Judi Dench (Skyfall)
Jacki Weaver (Silver Linings Playbook)

2013’te David O. Russell mucizelerinden biri gerçekleşmişti ve Jacki Weaver filmin tüm ana kadrosu gibi adaylar arasına girmişti. Bu durumdan kötü etkilenen ise SAG ve Altın Küre’den adaylık çıkaran Nicole Kidman olmuştu.

Nicole Kidman, adaylığı sürpriz yapan Jacki Weaver'a kaptırdı...

Nicole Kidman, adaylığı sürpriz yapan Jacki Weaver’a kaptırdı…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Octavia Spencer (The Help)
Bérénice Bejo (The Artist)
Jessica Chastain (The Help)
Melissa McCarthy (Bridesmaids)
Janet McTeer (Albert Nobbs)
Shailene Woodley (The Descendants)
Carey Mulligan (Shame)

2012’de pek bir sürpriz yaşanmadı. Sadece Melissa McCarthy, Janet McTeer ve Shailene Woodley arasındaki yarışın sonucu merak konusuydu ve Shailene Woodley bu yarıştan mağlup olarak ayrılan isim olmuştu.

Shailene Woodley, her ne kadar o yıl adaylığı kaçırsa da önlenemez bir yükselişe geçti...

Shailene Woodley, her ne kadar o yıl adaylığı kaçırsa da önlenemez bir yükselişe geçti…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Melissa Leo (The Fighter)
Amy Adams (The Fighter)
Helena Bonham Carter (The King’s Speech)
Mila Kunis (Black Swan)
Hailee Steinfeld (True Grit)
Jacki Weaver (Animal Kingdom)

2011’de bu kategorinin son yıllardaki en az rekabetçinin olduğu yılıydı. Sadece altı güçlü aday olmasına karşın hepsinin güçlü adaylar olması Mila Kunis’in üç önemli adaylığına rağmen yarış dışı kalmasına sebep olmuştu.

Mila Kunis kariyerinde ilk kez Oscar adaylığına bu kadar yaklaşmıştı...

Mila Kunis kariyerinde ilk kez Oscar adaylığına bu kadar yaklaşmıştı…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Mo’Nique (Precious)
Vera Farmiga (Up in the Air)
Anna Kendrick (Up in the Air)
Penélope Cruz (Nine)
Julianne Moore (A Single Man)
Diana Kruger (Inglourious Basterds)
Marion Cotillard (Nine)
Samantha Morton (The Messenger)
Maggie Gyllenhaal (Crazy Heart)

2010’da ise bu kategorideki son yılların en büyük sürprizlerinden biri yaşandı ve sezon içinde hiçbir yerden doğru düzgün adaylık alamayan Maggie Gyllenhaal, Julianne Moore’u yarış dışı bıraktı.

Penélope Cruz, Vicky Cristina Barcelona ile bu kategoride ödül kazandıktan bir yıl sonra yeniden aday oldu...

Penélope Cruz, Vicky Cristina Barcelona ile bu kategoride ödül kazandıktan bir yıl sonra yeniden aday oldu…

Oyuncu (Film) SAG GG CC Oscar
Patricia Arquette (Boyhood)
Meryl Streep (Into the Woods)
Keira Knightley (The Imitation Game)
Emma Stone (Birdman)
Jessica Chastain (A Most Violent Year)
Tilda Swinton (Snowpiercer)
Naomi Watts (St. Vincent)

Bu yılın tablosuna baktığımızda bu yılın çoğu kategorisinde olduğu gibi yine sonuca net bir şekilde ulaşıldığını görüyoruz. 4 tane aday üç önemli adaylığın üçünü de alırken, Jessica Chastain sadece SAG adaylığını kaçırdı fakat o da filmin geç gösterimiyle ilgili.

Öncelikli olarak yarışın favorisini konuşacak olursak Patricia Arquette sezonun en başından beri bu kategorinin net bir şekilde favorisi olarak görülüyor. Eleştirmen ödüllerine de damgasını vuran Arquette, sezon içerisindeki bütün önemli ödülleri aldı. Her ne kadar ben performansını beğenmeyip bu ihtimale inanmak istemesem de Oscar’a belki de en rahat ulaşacak isim…

Adaylığı kesin olan isimlerden biri de Emma Stone. Birdman’in ödül sezonunda çok iyi bir konumda olması ve Emma Stone’un da son dönemdeki sevilen oyunculardan biri olması kendisine ilk Oscar adaylığını getirecek.

Ödül sezonlarının olmazsa olmaz ismi Meryl Streep, bu yıl da adaylığını cebine koydu. Into the Woods filmi genel olarak beklentileri karşılamasa da Meryl Streep filmin en çok öne çıkan ismi oldu. Eğer daha önce kazandığı 3 Oscar olmasaydı Meryl Streep’in ödülü kazanma ihtimali bile olabilirdi.

Jessica Chastain bu yılın en çok konuşulan kadın oyuncularından biri. Miss Julie, The Disappearance of Eleanor Rigby ve Interstellar derken Chastain’in en iddialı olduğu film olarak A Most Violent Year kaldı. Fakat, A Most Violent Year bence kampanya anlamında çuvalladı ve ödül sezonunda adından pek söz ettiremedi. Üstelik Jessica Chastain’in kampanya yasağı da kendisine engel oldu. Yine de adaylığı kaçırmayacağını düşünüyorum.

Bu kategoride son anda adaylığı kaçıran bir kişi olursa bu kişi için en kuvvetli aday Keira Knightley. Yarışın güçlü filmlerinden biri olarak gösterilen The Imitation Game’in oyuncularından olan Keira Knightley’nin bence adaylar arasında konuşuyor olmamızın temel sebebi Weinstein’in her zamanki gibi başarılı olan kampanyası. Fakat son anda bir sürpriz olur ve Knightley yarış dışında kalırsa bende şok etkisi yaratmaz bu durum.

Tilda Swinton, Snowpiercer'da sezonun en ilgi çekici performanslarından birine imzasını atıyor...

Tilda Swinton, Snowpiercer’da sezonun en ilgi çekici performanslarından birine imzasını atıyor…

Kategori esasında pek sürprize açık bir kategori değil fakat eğer bir sürpriz olursa Wild’dan Laura Dern buna en yakın isim. Evet bugüne kadar tüm önemli adaylıkları kaçırdı fakat sezon içerisinde adı en çok geçen isimlerden. Eğer performansı gerçekten iyiyse Akademi’nin kendisini yarışın içerisine dahil etme ihtimali bence var.

Diğer bir sürpriz yapmaya müsait isim ise pek çok eleştirmen grubu desteğini de alan Tilda Swinton. Bu yıl ayrıca The Grand Budapest Hotel gibi göz önündeki bir filmde daha yer alan oyuncunun küçük bir şansı olabilir. Fakat filmin Akademi’ye hiç uygun olmayan bir film olduğunu düşündüğümden bu ihtimali çok da yüksek olarak görmüyorum doğrusu…

Sürpriz yapabilecek son kişi ise Nightcrawler’dan Rene Russo. Nightcrawler, yarışta sessiz sedasız ciddi bir yükseliş yakaladı ve eğer Akademi filmi beğenirse bundan Rene Russo da yararlanabilir. Bence ödüllük bir performansı kesinlikle yok, yine de ihtimaller arasında bulundurmakta fayda var.

Tahmin sıralamam şu şekilde:

  1. Patricia Arquette (Boyhood)
  2. Emma Stone (Birdman)
  3. Meryl Streep (Into the Woods)
  4. Jessica Chastain (A Most Violent Year)
  5. Keira Knightley (The Imitation Game)

Olası sürprizler:

  • Laura Dern (Wild)
  • Tilda Swinton (Snowpiercer)
  • Rene Russo (Nightcrawler)

Olası güncellemelere ulaşmak için tıklayın.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.