90’lı yıllarda Amerikan televizyonlarında unutulmaz büyük sitcomlar hep NBC’den çıkmış. Friends, Seinfeld, Frasier bu dizilerden sadece birkaçı. Son yıllarda ise NBC komedide tamamen rezil bir duruma düştü, elinde hiçbir önemli komedi kalmadı. Onun yerini ise CBS aldı. The Big Bang Theory, How I Met Your Mother, Two and a Half Men gibi son yılların en büyük komedi hitleri hep CBS’ten çıktı. (Modern Family’yi hariç tutabiliriz.) Fakat bu saydığım CBS hitleri de yavaş yavaş ekrana veda etmeye başladılar. Geçen yıl How I Met Your Mother bitti, bu yıl Two and a Half Men bitti (aslında Charlie Sheen’in ayrılmasından sonra zaten bitmiş gibiydi de neyse), muhtemelen birkaç yıl içinde de The Big Bang Theory bitecek. Bu süreçte CBS’in yeni komedi hitleri kazanması gerekiyor ve bunun için de en büyük adaylardan biri olarak “Mom” ortaya çıktı.

Mom, tıpkı CBS’in diğer hit dizileri Two and a Half Men, The Big Bang Theory ve onlar kadar olmasa da kendi çapında iyi giden Mike & Molly gibi bir Chuck Lorre yapımı. Geçen sezon yayına başlayan dizi aslında başlangıçta izleyiciyi çok da ikna edemedi. Hem eleştirmenlerden yeterince övgü alamadı hem de dizinin ilk 1-2 bölümünü beğenmeyen devamı için kendini zorlamadı. Doğrusu ben de ilk bölümler için pek olumlu değildim fakat dizi gittikçe daha iyi bir noktaya gitmeye başladı. Tabii Allison Janney’in harika performansıyla Emmy ve pek çok ödülü silip süpürmesi de dizinin takdir görmesinde önemli rol oynadı. Bu sezon dizideki potansiyeli gören CBS, çok doğru bir hamleyle Mom’ı en çok izlenen dizi olan The Big Bang Theory’nin arkasına yerleştirdi ve böylece dizinin reytinglerinde de ciddi bir yükseliş görüldü.

Dizide üç nesili birden izlesek de ikinci sezonda işin Violet kısmı çok geri planda kaldı…

Mom, konu itibariyle Anna Faris tarafından canlandırılan Christy etrafında gelişen bir dizi. Alkol bağımlısı olan ve pek çok kötü alışkanlığı olan Christy küçük yaşta çocuk sahibi olmuştur ve hayatındaki yanlışların çoğundan annesi Bonnie’yi sorumlu tutmaktadır. İlk bölümler itibariyle bana dizi sürekli yanlış işler yapan bir annenin maceralarını izleyecekmişiz gibi geldiyse de daha sora Christy’nin kararlı bir şekilde düzelmeye başladığını görmeye başladığını gördük. Alkol bağımlılığı konusunda oldukça kararlı bir tavır alan Christy hayatını yeniden düzene koymaya çalışsa da bu çok kolay değildir. İlginç şekilde bu konudaki en büyük destekçilerinden biri de annesi Bonnie olmuştur.

İlk sezon sonunda Mom, oldukça duygusal bir sezon finali yapmıştı. Christy’nin kızı Violet ile ilgili olan hikaye orada kalmış oldu. Şahsen hikayedeki bu seçimi çok beğenmediysem de dizinin sezon başındaki gidişatı öyle harikaydı ki hiç sorun etmedim bu durumu. Sezonun ilk bölümleriyle Mom, benim için en iyi komedi dizileri arasına girmeye başlamıştı. Özellikle Allison Janney’in harika performansının etkisiyle birbirinden güzel bölümler izledik fakat sezonun sonlarına yaklaşırken Alvin karakteriyle ilgili kritik bir olay gerçekleşti. Bu olayın ardından ilk bir iki bölüm komedi anlamında çok doyurucu olduysa da sonrasında dizi ciddi bir düşüşe geçti. Bonnie’nin ilaçlarla haşır neşir olduğu bölümler dizi için bence kritik bir hataydı. Neyse ki bu durumun üzerinde fazla durulmayacak gibi ve sezon finalinde toparlanma sinyali verdi dizi. Yalnız ilerleyen sezonlarda bu durumun tekrarlanması can sıkıcı bir durum olarak karşımıza çıkabilir.

Baxter bu sezon ciddi bir karakter değişimi yaşadı, bu durumun etkisi üçüncü sezonda Christy açısından sorun yaratacak gibi...
Baxter bu sezon ciddi bir karakter değişimi yaşadı, bu durum üçüncü sezonda Christy açısından sorun yaratacak gibi…

Mom’ın en güçlü olduğu noktalarından biri elbette şahane oyunculukları. Başrolde Anna Faris diziyi sevmemizi sağlıyor, fakat daha da harika performansı Allison Janney sergiliyor. Daha çok dramatik yapımlarda kendini gösteren oyuncu, bu diziyle yardımcı kategoride Emmy ödülü kazanmayı başardı. Allison Janney’in canlandırdığı Bonnie karakterinin aldığı süre de zaten giderek arttı ve bence neredeyse Anna Faris ile aynı derecede başrol artık. Yalnız bazı bölümlerin tamamen Bonnie etrafında geçmesi çok iyi sonuç vermedi bu sezon. Yani tamamen öne çıkarmadan, yan karakter olarak Allison Janney’den faydalanmak bence dizi için daha doğru seçim.

Diziyle ilgili bir memnuniyetsizliğim genç oyuncu Sadie Calvano tarafından canlandırılan Violet karakterinin gittikçe önemsizleştirilmesi. Bence dizinin konusu itibariyle üç kuşak annenin birden anlatılması çok daha iyiydi ve böylece biraz konu çeşitliği sağlanmış oluyordu. Zaten Sadie Calvano’nun performansı da gayet yeterli seviyede ve Violet’in sahneleri özellikle ilk sezon gayet iyiydi. Ailenin diğer çocuğu Roscoe’dan da gerçekten çok az faydalanıyor. Onun çok fazla süre alamayan babası Baxter (Matt Jones) da dizide yer aldığı her sahnede parlayan karakterlerden, keşke daha fazla süre alsa…

Christy, bir restorantta garson olarak çalışıyordu fakat bu sene işinde önemli gelişmeler yaşadı. Aslında dizinin ilk bölümlerinde restorant sahneleri dizide çok yer kaplayacakmış gibi gözüküyordu fakat bu sahneler sürekli bilinçli olarak azaltıldı. Bu çok doğru bir hamleydi çünkü restorant sahneleri dizinin en zayıf yanını oluşturuyordu ve orada oluşturulmak istenen karakterler yeterince komik değildi.

Diziye kalıcı olarak giren Jill çok zengin olmasına karşın alkol bağımlılığıyla ciddi sorunları olan bir kadın…

Dizinin konuk oyuncuları arasında bu sezon da Oscar ödüllü Octavia Spencer yer aldı. Sanıyorum Red Band Society’de önemli rolde yer alması nedeniyle Mom’dan ayrılmıştı Spencer ama karakteri bir şekilde geri getirildi. Kendisinin bu sezon dahil olduğu ilk bölümdeki performansı harikaydı. Yalnız diğer bölümlerde kendisinden pek iyi yararlandıklarını söylemek zor. Bir de diziye yeni bir isim daha katıldı: Jaime Pressly. Zengin bir alkolik olarak diziye katılan Jill karakterini pek fazla sevdiğimi söyleyemeyeceğim ama dizide kalıcı olacakmış, bu benim için çok iyi bir haber değil. Adsız Alkolikler toplantılarındaki en iyi karakter bence kesinlikle Mimi Kennedy tarafından canlandırılan Marjorie. Bu sezonun neredeyse tüm bölümlerinde kendisini izleme şansı yakaladık.

Uzun lafın kısası Mom, sezona bomba gibi başladı ve harika bir seviyeye ulaştı. Komedi açısından üst seviyelerde dolaştı fakat sezon sonlarına doğru çok ciddi bir tökezleme dönemine girdi. Eğer o ciddi tökezleme olmasaydı muhtemelen bu sezonki en yüksek puan verdiğim komedi dizilerinden bir tanesi olacaktı ama bu haliyle ne yazık ki o kadar da iyi bir konumda olamayacak. Umarım üçüncü sezonda bu sezonun sonundaki hatalarından arınır dizi ve eski havasına kavuşur…

Mom 2. Sezon

7.7

Puan

7.7/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.