2015’in merakla beklediğim filmlerinden bir tanesi Denis Villeneuve imzalı Sicario’ydu. Pek çok kişi gibi ilk olarak Incendies ile tanıştığım Villeneuve, o filmin ardından Prisoners ve her ne kadar diğer iki filminin gerisinde olsa da Enemy ile çok başarılı bir yönetmen olduğunu kanıtladı. Ben de her ne kadar konusuyla bana uzak gibi olsa da Sicario’yu büyük merakla beklemeye başladım. Aslında sinemada izlemek istiyordum ama ne yazık ki ülkemizde bazı filmler (izlemeye değer çoğu iyi film) sadece İstanbul’un belli semtleriyle sınırlı bir çevrede gösterime girdiğinden izleyememiştim ve bu durum hayal kırıklığı olmuştu. Fakat ne yazık ki filmle ilgili tek hayal kırıklığım bu olmadı, aylar sonra izlediğimde gördüm ki filmin kendisi de bir hayal kırıklığı!

Sicario, ideallerinden ödün vermek istemeyen bir kadın FBI ajanının bir gün hakkında pek bir şey bilmediği bir operasyona dahil oluşunu konu alıyor. Amerika – Meksika sınırındaki uyuşturucu çetelerinin kuralsızca egemenlik kurduğu bir bölgede Kate, kendinden saklananları ve çevresinde yaşananları çözmeye çalışıyor…

Sicario - 3

Denis Villenueve filmlerinin bana kalırsa en belirgin özelliği içerisinde gizem ögesini barındırması, bu filmde de gizem mevcut fakat filmin iyi işlemeyişi o gizemi de pek çekici bir hal almaktan çıkarmış. Her ne kadar içerisinde pek çok ilgi çekici sahne barındırsa da Sicario, bana kalırsa bir şeylerin eksik kaldığı ve benim gibi ajan filmlerine çok sıcak bakmayan kişileri ikna etmeye yetmeyecek bir film olmuş.

Sicario’nun en iyi halkası çoğu kişiye göre Benicio Del Toro olsa da ben en çok Emily Blunt’ın performansını beğendim. Kate karakterinin yaşadıklarını çok iyi yansıtan, fazla abartıya kaçmadan iyi iş çıkaran Emily Blunt’ın neden Oscar yarışında çok gerilerde kaldığına da anlam veremedim… Oscarlı bir oyuncu olmasına karşın ne yazık ki son yıllarda yeterince iyi roller almakta zorlanan Benicio Del Toro da Sicario ile bir kez daha yeteneklerini hatırlatmış. Josh Brolin de kadroda yer alan bir diğer önemli isim olarak rolünün hakkını vermiş her zaman olduğu gibi.

Özetle Sicario ne yazık ki Denis Villeneuve’nin kariyerinin en zayıf halkası. İyi oyunculuklar ve muazzam görüntü yönetmenliği ne yazık ki ortalama bir senaryoyla birlikte harcanmış. Türü sevenlerin sevebileceği bir yapım olabilir ama beni ikna edemedi.

Sicario

6

Puan

6.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.