Showtime’ın her ne kadar izleyici sayısı çok fazla olmasa da prestijli işlerinden olan Ray Donovan, 4. sezonunu da geride bıraktı. Üçüncü sezonuyla yükselişe geçen ve Emmy adaylığı sayısını 4’e yükselten dizi, ne yazık ki 4. sezonunda aynı başarısını koruyamadığı gibi ciddi şekilde düşüşe geçti.

Ray Donovan’ı başarılı bir dizi yapan en önemli şey bana kalırsa karakterlerin iyi yazılmış olması. Donovan ailesinin tüm fertleri gerçekten ilgi çekici nitelikteler ve hepsi için ayrı ayrı kuvvetli yan hikayeler yazılabilecek seviyedeler. Ne var ki senaristler ellerindeki bu hazinenin farkında bile değiller. Üçüncü sezonda yan karakterlerin hikayelerine önem verilmeye başlanmıştı ve ilerisi için umut ışığı olmuştu ama bu sezon tam tersi yönde ilerleme gösterdiler. Hem yeni yan hikaye yazamadılar, hem de daha önceki hikayeleri öldürdüler. Sezonun pek çok bölümünde Ray’in iyice ön planda olduğunu gördük ve ne yazık ki Ray’in hikayesi de ilk kez bu kadar ilgi çekici olmaktan uzak haldeydi ve konusu çok yetersizdi.

Daha önce de pek çok dizinin çok ciddi düşüşlerle tepetaklak olduğuna tanık olduk ama bana göre Ray Donovan’ın 4. sezonu bu konuda akla ilk gelecek dizi sezonlarından biri olabilir. Tabii en azından bazı diziler gibi dönüşü olmayacak bir yola girmiş değiller. Ray için sağlam bir konu bulunur ve yan karakterlerin hikayelerine tekrar hak ettikleri değer verilirse bir sonraki sezon dizi yeniden yükselişe geçebilir. Lakin zar zor tamamladığım bu sezon sonrası bendeki diziye devam etme isteği köreldi. Galiba dizinin final haberinin gelmesini bekleyerek ona göre devam edip etmemeye bırakacağım. Biliyorum bu yazı diğer sezon yorumlarına göre epey kısa oldu ama hakkında yazma isteği dahi bırakmayan tatsız bir sezondu geride kalan…

Ray Donovan 4. Sezon

6.4

Puan

6.4/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.