İlk olarak ilginç bir şekilde Friends’te konuk oyuncu olarak tanıdığım Reese Witherspoon, özellikle Oscar kazandığı Walk the Line’ı izlememle birlikte favori oyuncularım arasına girdi. Son dönemde romantik komedi filmlerinden sıyrılarak Mud, Inherent Vice ve Wild gibi daha iddialı projelerde yer almaya başlayan Witherspoon’un bu yıl merakla beklediğim filmlerinden biri de The Good Lie idi. Her ne kadar filmin ödül mevsimine kıyıdan köşeden bile dahil olamaması hayal kırıklığı yaratmış olsa da kötü bir film değil The Good Lie.

The Good Lie, Sudan’da iç savaş sırasında kaçan çocukların zor koşullarda toplama kampında yaşadıktan tam 13 yıl sonra Amerika tarafından kabul edilmesiyle hayatlarının değişmesini konu alıyor.

The Good Lie

Filmin ilk yarısı benim için oldukça şaşırtıcı oldu. Çünkü ben Reese Witherspoon’un başrol olduğu bir yapım beklerken filmin ilk kısımlarında kendisini hiç görememek biraz hayal kırıklığı olsa da beklentim dışı gelişen filmi de beğendim doğrusu. Çocukların küçüklüğüyle başlayan hikaye, savaşın acımasızlığını bir kez daha gözler önüne seriyor ve bu arada da yalanın iyisinin olup olmadığını da sorgulamamıza yol açıyor.

13 yıllık zaman atlamasından sonra ise film benim için gerçek anlamda başlamış oldu. Biraz komediye yakın bir havada geçen bu kısımda Reese Witherspoon da dahil oldu. Ekibimizin Amerika’ya ilk gittiklerinde orada farklı gezegendenmişçesine bir şekilde davranmalarını izlemek ilginç bir deneyimdi doğrusu. Filmin sonuç kısmı ise bana kalırsa en zayıf kısmıydı. Hem samimi bulmadım hem de bence gereksizdi böyle bir final. Bana epey zorlama geldiğini belirtmem gerek. Yine de filmi genel olarak sevmiş olmama engel olmadı bu durum.

Reese Witherspoon, Corey Stoll

Reese Witherspoon her ne kadar başrolden çok yardımcı oyuncu gibi olsa da filmin en iyisiydi. Eğer film daha çok destek görseydi yardımcı oyuncu kategorisinden yarışa dahil olabilirdi diye düşünmedim değil. Tabii kendisi Wild ile ana kategoride büyük ihtimal Oscar adaylığı alacağından dolayı şansımızı fazla zorlamamıza gerek yok.

Corey Stoll filmdeki bir diğer önemli oyuncu ve filmi merak etme sebeplerimden olsa da rolü meğer çok çok küçükmüş. Anlayacağınız geçerken uğramakla yetinmiş Corey Stoll.

Filmin büyük kısmında yer alan siyahi oyuncuların ise hiçbirini bugüne kadar tanımıyordum. Kimsenin de tanıdığını pek sanmıyorum. Ortalama bir performansla filme katkıda bulunduklarını söylemek mümkün.

Yılın kıyıda köşede kalan yapımlarından biri olan The Good Lie iyi bir yapım olsa da doğrusu izlemeyenin çok fazla bir şey kaçıracağı bir film de değil. Yine de yılın diğer öne çıkan yapımlarını izlediyseniz ve özellikle benim gibi Reese Witherspoon seviyorsanız aklınızın bir köşesinde bulunsun…

The Good Lie

6.5

Puan

6.5/10

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.