2016’nın ilk yarısının izleyici favorisi olan filmlerinden biri Eddie the Eagle oldu. Eleştirmenlerin pek beğenmediği filmin izleyici yorumlarının gayet iyi olması ve Hugh Jackman faktörü diziye şans vermeme sebep oldu ve verdiğim bu şanstan da pişman olmadım doğrusu.

Eddie the Eagle, 80’lerde düzenlenen bir kış olimpiyatlarının en ilgi çekici karakterlerinden birine dönüşen Eddie Edwards’ın gerçek hikayesini konu alan bir biyografi filmi. En büyük hayali bir gün olimpiyatlara katılmak olan Eddie’nin problemi ise henüz bu başarıya ulaşabilmek için çabalayabileceği belli bir branşın bile olmamasıdır. Çevresindekilerin olumsuz görüşlerine aldırmayan Eddie sonunda kayakla atlama branşına merak sarar ve bu spor için çok genç yaşta da olsa olimpiyat yolunda çabalamaya başlar…

Eddie the Eagle, içerisine katılan komedi sosunu bir kenara koyacak olursak oldukça düz bir film. Beklenildiği şekilde ilerleyen, klişe sayılabilecek pek çok şeyle dolu olan, yer yer mesaj verme isteğinde olduğunu gösteren ama bunu izleyici gözüne sokuyormuşçasına hissettiren bir film. Fakat hikayenin daha önce pek filmi yapılmayan, en azından benim hiç izlememiş olduğum bir spor dalına ait olması, üstelik gerçek hikayeden uyarlanması filmi ilgi çekici kılmaya yarıyor.

Eddie the Eagle - 2

Geçen yıl yine yılın ilk yarısının ses getiren filmlerinden olan Kingsman: The Secret Service ile birlikte bir anda yıldızı parlamaya başlayan Taron Egerton bu filmde epey ilgi çekici bir performansa imza atıyor. Aslında Taron Egerton’ın performansı filmin hem artısı hem eksisi olmuş. Doğrusu filmin başlarında kendisini izlemekte epey zorlandım, bana gereğinden büyük oynanmış abartılı bir performans gibi geldi ve beni yordu. Fakat film ilerledikçe giderek Taron Egerton’ın bu performansına alıştım ve giderek performansını sevmeye başladım. Egerton’ın performansı olmasa Eddie the Eagle yine aynı derecede ilgi çekici olur muydu? Pek sanmıyorum.

Filmin yıldız oyuncusu Hugh Jackman ise Eddie’nin eğitmeni olan ukala bir eski sporcuyu canlandırmış ve filmde yardımcı oyuncu konumunda yer almış. Her ne kadar Hugh Jackman sevdiğim, başarılı oyunculardan biri olsa da burada filme çok şey kattığını iddia etmek zor.

Özetle Eddie the Eagle, fazla beklentiye girmeden izlenilmesi gereken, ilgi çekici konusuna karşın yeterince ilgi çekici olamayan ve klişe sayılabilecek durumlarla dolu ortalamanın az üstü bir film olmuş. Bu hali de kötü değil ama tecrübesiz yönetmen Dexter Fletcher yerine daha iyi bir yönetmenin ellerinde bu filmden nasıl bir şey çıkabilirdi diye insan düşünmeden edemiyor…

Eddie the Eagle

6.5

Puan

6.5/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: