Çoğu örneğini HBO’da gördüğümüz televizyon filmleri bana kalırsa acilen sona erdirilmesi gereken tuhaf bir gelenek. Zaten senede 2-3 kaydadeğer örneği olan bu türdeki filmlerin ana amacı ise Emmy ödülü kazanmaktan başka bir şey değil. Sinema filmiyle arasında neredeyse hiçbir fark olmayan bu türe yapımcıların, kanalların acilen dur demesi gerekiyor. İlla HBO kendisi film yayınlamak istiyorsa az sayıda sinemada gösterime sokarak sinema filmi statüsü kazandırabilir, tıpkı Netflix’in ve Amazon’un yaptığı gibi. Bu haliyle televizyon filmleri sinema listelerine giremiyor, dizi listelerine giremiyor. Arada kalmış ucube bir tür olarak az kişinin izlediği unutulan filmler olarak gelip geçiyor. Bu filmlerin içerilerinde olan üst düzey, Oscarlık performanslar da boş yere heba olmuş oluyor…

All the Way’e geçecek olursak… All the Way, aslında Bryan Cranston’a Tony ödülü kazandırmış bir Broadway oyunu. Oyunun Tony ödüllerindeki başarısı Steven Spielberg’ün dikkatini çekmiş ve Spielberg oyunu diziye dönüştürmek için yayın haklarını alarak HBO ile anlaşmış. Yönetmenlik koltuğuna ise Bryan Cranston’ın Trumbo’da da çalıştığı Jay Roach getirilmiş…

Bryan Cranston gerçekten geç keşfedilen büyük bir yetenek. Neyse ki geç de olsa fark edildi ve arka arkaya başrol rolleri kapmaya başladı. Geçen yıl Trumbo ile ilk Oscar adaylığını aldıktan sonra bu yıl gözünü yeniden daha önce Breaking Bad ile 4 kez kazandığı Emmy ödülüne dikti. All the Way’de de gerçekten Bryan Cranston yeteneklerini üst düzeyde gösteriyor ve All the Way’i izlenilir kılmayı başarıyor. Yalnız performansı biraz fazla süslü ve yer yer fazla yorucu olduğunu itiraf etmem gerekiyor.

Bryan Cranston stars in "All the Way," premiering Saturday on HBO.

Film hakkında bahsetmeye önce Bryan Cranston’ın performansından başladım çünkü Bryan Cranston’ın performansı dışında filmin çok da bahsedilmeye değer bir yanı yok. Film, Başkan Kennedy’nin suikastı sonrası başa gelen Lyndon Johnson’ın yaşadıklarını ele alıyor. Belki Amerikalılar için kendi tarihlerini anlatması bakımından ilgi çekici olabilir ama uzaktan bakan bir göz olarak çok da ilgi çekici bir şey sunmuyor. Fakat filmin prodüksiyon anlamındaki başarısının hakkını vermek gerekiyor. Her şey özenle hazırlanmış ve her şey sinema filmi kalitesinde. HBO masraftan kaçmamış ve teknik açıdan çok kaliteli bir film çıkmış ortaya.

Özetle All the Way, gereksiz bir tür olan televizyon filminin bu seneki en dikkat çekici yapımı. Bryan Cranston’ın performansı izlenebilir kılıyor, prodüksiyon kalitesi çok yüksek ama senaryo yetersiz. İzlemezseniz pek bir şey kaçırmamış olursunuz doğrusu.

All the Way

6

Puan

6.0/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.