Festival turlarına 2015’in sonlarında başlamış olsa da izleyiciyle buluşması 2016’da gerçekleşen A Bigger Splash, yılın ilk yarısındaki filmler arasında dikkatimi çeken filmlerden biri olmayı başardı. Eleştirmenlerin beğendiği film, izleyici tarafında pek karşılık bulamasa da özellikle filmden yayınlanan görseller bir şekilde beni cezbetti ve filmi izlemeye karar verdim. A Bigger Splash belki çok üst düzey, kaçırılmaması gereken tarzda bir film değil ama özellikle içinde bulunduğumuz yaz ayları için gayet iyi bir seyirlik.

A Bigger Splash, sesiyle ilgili sorunlar yaşayan ünlü bir rock yıldızının (Tilda Swinton) eşiyle birlikte mutlu mesut süren bir tatillerinin sürpriz bir ziyaretle bölünmesini konu alıyor. Sürpriz ziyaretçiler ise Marianne’nin eski arkadaşı Harry ve genç, çekici kızı Penelope’dir. Bu ziyaretle birlikte tatil dört kişi olarak devam eder ama dörtlü arasındaki kıskançlık, etkileşim beklenmedik sonuçlar doğurmaya başlar..

Film, konu itibariyle çok farklı veya yeni bir şeyler vaat etmiyor olabilir. İşleyiş olarak da durağan bir yapısı var ama bir şekilde kendisini izlettirmeyi ve ilgi çekici olmayı başarıyor. Bunda kaliteli oyuncuların ve iyi perfromanslarının payı olduğu söylenebilir ama filmin sunmuş olduğu görsel zenginlik sanırım bunda daha da etkili. Hem filmdeki tatilin geçtiği İtalya’da seçilen mekanlar hem de görüntü yönetmeninin başarısı görsel zenginliğin oluşmasına katkı sağlamış.

Son yıllarda arka arkaya aynı filmlerde yer alan Tilda Swinton ve Ralph Fiennes performans anlamında filmin öne çıkan isimleriydiler. Bazen sinir bozucu olabilen bir karakteri canlandırsa da Ralph Fiennes’ın enerjisi filme çok şey katmış. Geçen yıl Fifty Shades of Grey ile bence haksız yere Razzie verilen Dakota Johnson da bence filmin en önemli artılarından biriydi. Matthias Schoenaerts ise performans olarak daha geride kalsa da dörtlü içinde sırıtmamış.

Özetle A Bigger Splash yılın en iyi filmlerinden biri olmasa da sunduğu muhteşem görsellik ve üst düzey oyunculukları için bile şans verilebilecek iyi bir tatil filmi.

A Bigger Splash

6.5

Puan

6.5/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.