Altın Küre adaylarının açıklanmasına artık sadece birkaç gün kaldı. Televizyondaki önemli kategorileri tek tek ele alıp tahminlerimi yaptım ve son olarak da yardımcı oyuncu kategorilerini bir arada yorumlamaya çalışacağım.

Altın Küre’de yardımcı oyuncu kategorisi bence en azından ikiye ayrılması gereken bir kategori durumunda. Dramalar, komediler, mini-dizilerdeki tüm yardımcı oyuncular ve bunlar da yetmezmiş gibi bu dizilerdeki tüm konuk oyuncular tek bir kategoride toplanıyor. Hal böyle olunca çok büyük bir havuzdan sadece 5 kişi seçilmiş oluyor ve bu isimleri tahmin etmesi de bir hayli zor. Eğer burada yazacağım tahminlerden bir tanesi bile tutmazsa şaşırmayın, sürprize gerçekten çok açık bir kategori…

İlk olarak yardımcı erkek oyuncu kategorisinden başlayalım…

Son beş yılda sadece bir kez komedi dizisinden bir performansın kazandığı bu kategoride geçen yıl Ray Donovan’dan Jon Voight ödüle uzanırken tüm adaylar da drama dizilerinden çıkmıştı. Bence bu yıl en azından bir komedi adayını da araya alacaklardır.

Son HBO harikası mini-dizi Olive Kitteridge kadrosunda yer alan ve küçük ama etkileyici bir role sahip olan Bill Murray bu kategorideki en iddialı isim olarak dikkat çekiyor. Fakat süresinin az olması sıkıntı olabilir.

Mini-dizilerden daha doğrusu televizyon filmlerinden bir diğer iddialı aday The Normal Heart’tan Matt Bomer. Herkes kendisinin Emmy kazanmasını da bekliyordu ama olmadı. Belki Altın Küre’de iyi iş çıkarabilir. Aynı filmden Jim Parsons da etkileyici performansıyla ilk beş içerisine girebilir, fakat bunun biraz daha uzak ihtimal olduğunu belirtmek gerek.

Emmy’de pek çok kişinin hakkının yendiğine inandığı Peter Dinklage de iki yıl sonra adaylığa dönebilir. Bence ödülü en çok hakeden kişi ama zaten çok fazla aday olduğu için daha önce ödülü almış birini tekrar değerlendirmek istemeyebilirler.

Son yıllarda komedilerin bu kategoride başarısız performansı dikkatleri çekecektir ve bu durumu değiştirmek isteyebilirler. Yeni komedilerden bu kategoriye çok uygun olan birileri yok gibi fakat diğer dizilerden bugüne kadar adaylık alamamış Ty Burrell ve Tony Hale gayet iyi seçimler gibi gözüküyor. Modern Family’den Eric Stonestreet dışındaki hiçbir erkek oyuncunun şu ana kadar aday gösterilmediğini de hatırlatalım.

Bu arada Suits’ten Rick Hoffman için kanalı özel olarak kampanya yaptı. Bu girişimin HFPA üzerinde bir etki yapıp yapmayacağını da doğrusu merak ediyorum.

Lafı çok uzatmak istemiyorum çünkü dediğim gibi çok fazla aday var, hepsinden bahsetmeye kalksak birkaç yazılık malzeme çıkar. En iyisi tahmin listemi paylaşayım ve kadın oyuncu kategorisine geçeyim:

 1. Bill Murray (Olive Kitteridge)
 2. Matt Bomer (The Normal Heart)
 3. Peter Dinklage (Game of Thrones)
 4. Ty Burrell (Modern Family)
 5. Josh Charles (The Good Wife)
 6. Tony Hale (Veep)
 7. Martin Freeman (Sherlock: His Last Vow)
 8. Jon Voight (Ray Donovan)
 9. Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
 10. Colin Hanks (Fargo)

Yarıştaki onlarca isimden birkaç tane daha saymak gerekirse:

 • Jim Parsons (The Normal Heart)
 • Christopher Walken (Peter Pan Live)
 • Rick Hoffman (Suits)
 • Mandy Patinkin (Homeland)
 • Adam Driver (Girls)
 • Jesse Tyler Ferguson (Modern Family)
 • Ed O’Neill (Modern Family)
 • Eric Stonestreet (Modern Family)

Julia Roberts (The Normal Heart)

Yardımcı kadın oyuncu kategorisine baktığımızda da yarışta adını sayabileceğimiz onlarca isim var…

The Normal Heart’ın etkileyici performanslarından birine imza atan Julia Roberts, Altın Küre’nin popüler isimleri ödüllendirmeyi sevdiği de düşünülürse kategoride favori olarak görülebilir.

Her ne kadar geçen yıl görmezden gelinmiş olsa da son Emmy galibi olan Mom’dan Allison Janney bu kez adaylar arasında yer alabilir.

Orange Is the New Black’ten Kate Mulgrew ve Uzo Aduba ödül için ciddi tehdit oluşturan isimler arasında yer alırken Altın Küre’nin önceki yıllardaki favorileri Modern Family’den Sofia Vergara ve Nashville’den Hayden Panettierre tekrar adaylık alabilirler.

Yine lafı fazla dolandırmadan tahmin listemi açıklıyorum:

 1. Julia Roberts (The Normal Heart)
 2. Allison Janney (Mom)
 3. Uzo Aduba (Orange Is the  New Black)
 4. Kate Mulgrew (Orange Is the New Black)
 5. Sofia Vergara (Modern Family)
 6. Hayden Panettierre (Nashville)
 7. Kathy Bates (American Horror Story: Freak Show)
 8. Monica Potter (Parenthood)
 9. Gaby Hoffmann (Transparent)
 10. Lena Headey (Game of Thrones)

Şu isimler de aday olabilir tabii:

 • Emilia Clarke (Game of Thrones)
 • Maggie Smith (Downton Abbey)
 • Jessica Alba (The Spoils of Babylon)
 • Janet McTeer (The Honourable Woman)
 • Melissa McBride (The Walking Dead)
 • Bellamy Young (Scandal)
 • Christine Baranski (The Good Wife)
 • Michelle Monaghan (True Detective)
 • Julie Bowen (Modern Family)
 • Anna Chlumsky (Veep)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.