Altın Küre bu yıl Emmy Ödüllerinin yapamadığını yaptı ve mini-dizi kategorisinde küçük gibi gözüken ama önemli bir değişikliğe imza attı. “Mini series” ifadesi “limited series” olarak değiştirildi. Bunun anlamı artık mini-dizi kategorisi antolojileri de kapsıyor. True Detective’in yaptığı gibi antoloji dizilerini ana kategoriden yarışa sokmak bir anlamda engellenmiş oldu. Şahsen bu kararı çok doğru bir karar olarak görüyorum ve aynı şeyin Emmy’de de gerçekleşeceğini umuyorum. Böylece hem mini-dizi kategorileri güçlenecek hem de ana kategoriye daha fazla aday girebilecek…

Mini dizi ve tv filmi kategorilerini tek bir başlık altında inceleyeceğim. Bunun sebebi bu kategorilerden hepimizin daha az sayıda aday adayını tanıması ve her sene değişen adaylar nedeniyle yoruma çok da müsait bir yapıda olmaması.

Yorumlamaya başlayacağım ilk kategori en iyi mini-dizi / tv filmi kategorisi.

Bu kategorinin şüphesiz en büyük favorisi geçen sezonun en çok konuşulan televizyon işlerinden biri olan True Detective. Ben her ne kadar abartıldığını düşünüyor olsam da çoğunluğun büyük hayranlığını kazandı dizi.

Eğer True Detective’i tahtından etme ihtimali olan bir iş varsa bence bu iş Olive Kitteridge. HBO’nun geçtiğimiz ay yayınlanan 4 bölümlük mini-dizi harikası ilk ciddi ödül sınavını verecek. Umarım adaylığı ıskalamak gibi bir sürprize imza atmaz.

Geçtiğimiz yılın bir diğer çok konuşulan işi Fargo idi. Aynı isimli 1996 yapımı filmden uyarlanan başarılı mini-dizi büyük beğeni topladı. Herhalde dizinin en büyük dezavantajı True Detective ile aynı yıl yarışması oldu. Başka bir yıl yarışıyor olsaydı Fargo’nun kesin bir zafer kazanacağından bahsediyor olabilirdik.

The Normal Heart, geçtiğimiz yılın en çok ses getiren televizyon filmiydi. İçerisinde pek çok yıldız oyuncuyu da bulunduran film, Emmy’de bu kategoride ödülü kazandı. Tabii orada True Detective yoktu, Olive Kitteridge yoktu. Filmin de etkisi azalmaya başlamışken bence Altın Küre’de zafere ulaşma şansı pek yüksek değil ama en azından adaylığı kesin gibi…

Kategorideki son sırayı ise büyük ihtimalle American Horror Story’nin “Freak Show” adlı yeni sezonu alacak.

Her ne kadar Altın Küre’de pek takdir görmese de Sherlock olası bir sürprize imza atmaya en yakın dizi (daha doğrusu tv filmi, çünkü tek bir bölümle film olarak başvuruyorlar).  The Missing, The Honourable Woman ve Houdini dikkat edilmesi gereken diğer diziler arasında…

Tahmin sıralamam:

 1. True Detective
 2. Olive Kitteridge
 3. Fargo
 4. The Normal Heart
 5. American Horror Story: Freak Show
 6. Sherlock: His Last Vow
 7. The Missing
 8. Houdini
 9. The Honourable Woman
 10. Gracepoint
Fargo

Fargo

En iyi erkek oyuncu kategorisinde pek çok önemli isim mücadele verecek…

Matthew McConaughey her ne kadar kategorinin net bir şekilde favorisi gibi gözükse de Emmy’de de aynı durumda olmasına rağmen ödülü Bryan Cranston’a kaptırmıştı. Bu kez ödülü kazanmaya biraz daha yakın ama temkinli olmakta fayda var.

Matthew McConaughey’i zorlayabilecek isimlerin başında Fargo’da kariyerinin iyi performanslarından birini ortaya koyan Billy Bob Thornton geliyor. Ödül biraz uzak gibi gözükse de adaylığı cepte gibi.

Bu yıl Foxcatcher filmiyle de gündemde olan Mark Ruffalo, The Normal Heart’taki performansıyla bu kategoride ilk beşe girmeye yakın isimlerden biri.

Son iki sıra için Benedict Cumberbatch, Martin Freeman ve Woody Harrelson arasında kıyasıya bir yarış olacak. Bence dışarıda kalmaya en yakın isim Fargo’daki performansıyla Martin Freeman. Eğer üçü birden aday olup Mark Ruffalo dışarıda kalırsa da şaşırmayacağımı belirteyim.

Bu arada Olive Kitteridge’de harika bir performans sunan Richard Jenkins’in de şansı olabileceğini ve şahsen aday olmasını istediğimi söylemeden geçemeyeceğim.

Tahmin sıralamam şu şekilde:

 1. Matthew McConaughey (True Detective)
 2. Billy Bob Thornton (Fargo)
 3. Mark Ruffalo (The Normal Heart)
 4. Woody Harrelson (True Detective)
 5. Benedict Cumberbatch (Sherlock: His Last Vow)
 6. Martin Freeman (Fargo)
 7. Richard Jenkins (Olive Kitteridge)
 8. Adrien Brody (Houdini)
 9. Tobey Maguire (The Spoils of Babylon)
 10. David Tennant (Gracepoint)
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

Kadın oyuncu kategorisinde bence kazanan belli, diğer adaylar asıl üzerinde düşünülmesi gereken konu…

Doğrusu aday adaylarının pek çoğunu izlemedim ama Olive Kitteridge izlemiş birinin Frances McDormand’ın muhteşem oyunculuğu karşısında kayıtsız kalmasını mümkün görmüyorum. Sadece bu kategoride değil genel olarak son dönemdeki en sağlam kadın oyuncu performanslarından birine imza atan Frances McDormand’ın ödülü kazanmaması bence büyük sürpriz olur.

Frances McDormand’ı zorlayabilecek isim American Horror Story’den Jessica Lange olabilir. Özellikle şarkı performansıyla sık sık haberlere konu olan Jessica Lange bunun da etkisiyle sürprize imza atabilir. Aynı diziden Sarah Paulson da oldukça ilgi çekici bir performansa imza atıyor ve adaylık şansı çok yüksek.

Diğer iki isim için ben Fargo’da oldukça iyi performansıyla dikkat çeken Allison Tolman ve The Honourable Woman’dan Maggie Gyllenhaal’dan yana kullanacağım tercihlerimi. Cicely Tyson’ın da oldukça iddialı bir aday olduğu söyleniyor ama ne kendisi ne dizisi hakkında bilgim olmadığından ilk beşe alamayacağım…

Tahmin sıralamam:

 1. Frances McDormand (Olive Kittedridge)
 2. Jessica Lange (American Horror Story: Freak Show)
 3. Sarah Paulson (American Horror Story: Freak Show)
 4. Allison Tolman (Fargo)
 5. Maggie Gyllenhaal (The Honourable Woman)
 6. Cicely Tyson (The Trip to Bountiful)
 7. Kristen Wiig (The Spoils of Babylon)
 8. Anna Gunn (Gracepoint)
 9. Frances O’Connor (The Missing)
 10. Minnie Driver (Return to Zero)

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.