72. Altın Küre ödüllerinde adaylar 11 Aralık’ta yani yaklaşık iki hafta sonra açıklanacak. Ben de izleryazar’da önce televizyon ardından sinema kategorilerini mercek altına almaya çalışacağım. Çok yakında yoğunluğu iyice sinemaya vermeye başlayacağım için öncelikle televizyondaki tahminleri aradan çıkarmak istedim.

İncelemeye alıp, tahminlerde bulunacağım ilk kategori belki de televizyondaki en önemli ödül olarak değerlendirilebilecek “en iyi drama dizisi” ödülü…

Geçtiğimiz yıl Breaking Bad’in kazandığı, ondan önceki iki yıl ise Homeland’in kazandığı kategoride bu yıl bir bilinmezlik var. Çünkü Breaking Bad artık yarış dışı, Emmy’de drama kategorisinde yarışıp favorilerden olan True Detective mini-dizi kategorisinde, Homeland eski gücünde değil. Yani her yönden sürprize açık bir yarış var ortada. Bu yarışta gülenin kim olacağı ise merak konusu.

Game of Thrones'un iki yıl aranın ardından dönüşü muhteşem olabilir, bence olsun?

Game of Thrones’un iki yıl aranın ardından dönüşü muhteşem olabilir, bence olsun?

Altın Küre’nin en bilindik özelliklerinin başında yeni dizilere verdikleri önem geliyor. Bu kategoride son 7 yılda 3 kez yeni gelen diziler hemen ödüle konmuşlar. 3 kez ise ödül eski sahibine gitmiş. Bu kuralı yıkan tek dizi ise geçen yıl final sezonuyla aldığı ödülle Breaking Bad oldu. Fakat, bu yıl bu kuralın ikinci kez bozulduğuna şahit olabiliriz. Çünkü geçen yılın galibi Breaking Bad yarışta yok ve yeni gelen diziler de bence ödülü alacak kadar iddialı değil.

Ödülü almaya şu an için en uygun aday bence House of Cards. Çok iyi iki sezon geçiren dizi, buna karşın televizyonun en parlak günlerinde ekrana gelmesi nedeniyle bugüne kadar ödüllerde hakettiği değeri pek göremedi. Şimdi ilk kez biraz olsun boşlukta kaldı ve bu kez ödüle uzanabilir. Fakat bu çok da garanti bir seçim değil…

İkinci yüksek ihtimal ise The Good Wife. Ben her ne kadar birikmiş sezonlardan dolayı gözüm korktuğundan izlemiyor olsam da diziyi izleyen herkes son sezonlardaki büyük çıkıştan bahsediyor. Geçen yıl da ödül sahalarına dönüş yaptı The Good Wife ve iki yıllık aranın ardından yeniden adaylık aldı. Şimdi bunu bir adım öne taşıyıp ödülü de kazanabilir. Fakat işte Altın Küre’nin pek böyle alışkanlıkları yok. Breaking Bad’in yaptığını yapması çok da kolay olmayacak…

Tahmin listemde üçüncü sıraya koyduğum dizi Game of Thrones. Evet, Altın Küre bugüne kadar pek sevgi göstermedi diziye. Sadece ilk sezonla adaylık kazandı ama bu seneki boşlukta Game of Thrones iyi işler yapabilir; sonuçta herkes harika bir dizi olup, harika bir sezon geçirdiği konusunda hemfikir. Ben adaylar arasına iki yıl aradan sonra döneceğinden neredeyse eminim ama ödül konusunda ne yazık ki çok umutlu konuşamıyorum…

Dördüncü sıraya koyduğum dizi ise Downton Abbey. Her sene tahmin listelerinde bu sene dışarıda kalır diye yorumlar yapıyoruz diziyle ilgili ama bir türlü vazgeçilemiyor. Ortada fazla alternatif yokken bir kez daha Downton Abbey sevgilerini göstereceklerini düşünüyorum. Ödülü almayacaktır ama adaylar arasında yer almayı sürdürecektir büyük ihtimalle.

Yeni dizilerin en iddialısı olarak The Affair gözükse de işi kolay değil...

Yeni dizilerin en iddialısı olarak The Affair gözükse de işi kolay değil…

2010 yılını bir kenara koyacak olursak hemen her yıl en az iki aday yeni diziler arasından çıkmış. Ben bu yıl bir istisna olacağını ve sadece bir yeni dizinin aday gösterileceğini düşünüyorum. Çünkü gerçekten çok güçlü bir yeni dizi yok. The Affair, oldukça ilgi çekici bir başlangıç yaptı ve eleştirmenlerin çok beğendiği bir diziye dönüştü. Fakat bence dizi ilk baştaki ilgi çekiciliğini çok çabuk kaybetti. Şahsen adaylar arasında yer almayı hakettiğini düşünmüyorum şu an için ama Altın Küre’ye illa yeni bir şeyleri aday etmek isteyecekler. Bunun için de en uygun dizilerden biri The Affair. Aday olması halinde ödüle koşma ihtimalinden bile söz edebiliriz. How to Get Away With Murder, adaylık ihtimalinden söz edebileceğimiz bir diğer yapım. Eleştirmenler çok bayılmadılar diziye ama çok konuşuluyor dizi. Popüler yapımları aday etmeyi seven Altın Küre es geçmeyebilir bu diziyi de. The Knick, bir diğer adaylık şansı olan yapım ama dizi fazla küçük bir dizi. Yine de adaylık şansı mevcut Altın Küre’nin bu tip durumda olup aday ettiği yapımlar mevcut geçmişte. Beklendiği kadar etki yaratmasa da The Leftovers, belli bir kitle edindi. Özellikle son bölümleriyle beğeni toplayan dizi sürpriz yapmaya aday.

Geçmişte aday olmuş dizilere dönecek olursak… Masters of Sex, henüz geçen yıl aday oldu ama dizinin ikinci sezonu o kadar da beğenilmedi. Yerini kaptırmaya en uygun dizi gibi gözüktü bana. Yine de adaylığı büyük sürpriz olmaz. Boardwalk Empire, Altın Küre’nin çok sevdiği dizilerden biri ve daha önce ödülü de verdiler. Bir yıl aranın ardından final sezonuyla yeniden adaylık alabilir. The Newsroom, ikinci sezonuyla aday edilmedi ama final sezonuyla belki son bir şansı olabilir düşük ihtimal de olsa. Homeland, yine Altın Küre’nin bir diğer eski favorisi ama geçen yıl dışladıklarına göre bu yıl tekrar dışlamamaları için bir sebep yok. Dizinin dördüncü sezonu beklenenden iyi tepkiler alıyor ama bence adaylık için yeterli olmayacak. Bir diğer eski favorileri Mad Men’e de üç yıllık aranın ardından geri dönmeleri için bir sebep bulunmuyor.

Adaylar için tahmin sıralamam şu şekilde:

 1. House of Cards
 2. The Good Wife
 3. Game of Thrones
 4. Downton Abbey
 5. The Affair
 6. How to Get Away With Murder
 7. The Knick
 8. Masters of Sex
 9. Boardwalk Empire
 10. The Leftovers

Bunlar da var:

 • The Newsroom
 • Mad Men
 • Homeland
 • Gotham
 • Outlander
 • Penny Dreadful
 • Ray Donovan
 • The Americans
 • Scandal

Son yedi yıldaki Altın Küre adayları ve kazananları ise şöyle:

2014
Breaking Bad
Downton Abbey
House of Cards (Yeni Dizi)
The Good Wife (Geri Dönüş)
Masters of Sex (Yeni Dizi)

2013
Homeland 

Downton Abbey (Mini-diziden bu kategoriye geçti)
Boardwalk Empire
Breaking Bad (İlk Adaylık)
The Newsroom (Yeni Dizi)

2012
Homeland (Yeni Dizi)

American Horror Story (Yeni Dizi)
Boardwalk Empire
Boss (Yeni Dizi)
Game of Thrones (Yeni Dizi)

2011
Boardwalk Empire (Yeni Dizi)
Dexter
The Good Wife (İlk Adaylık)
Mad Men
The Walking Dead (Yeni Dizi)

2010
Mad Men 
Big Love (Geri Dönüş)
Dexter
House
True Blood

2009
Mad Men
Dexter (İlk Adaylık)
House
In Treatment (Yeni Dizi)
True Blood (Yeni Dizi)

2008
Mad Men (Yeni Dizi)

Big Love
Damages (Yeni Dizi)
Grey’s Anatomy
House (İlk Adaylık)
The Tudors (Yeni Dizi)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.