Altın Küre adaylarının açıklanmasına artık sayılı saatler kaldı. Drama filmi kategorilerinden sonra bu kez de komedi filmi kategorileriyle ilgili tahminlerimi kısaca yapacağım. Akşama da geriye kalan film kategorilerine dair tahminlerimi yaparak sonuçları beklemeye başlayacağım…

Altın Küre’de komedi kategorisi bu yıl sürprize daha çok açık bir kategori, çünkü bütün ağır toplar dramada toplanınca komedide yarışacak pek fazla güçlü film kalmadı…

Kategoride adaylığı havada karada kapacak olan iki tane film var. Bunlar da tahmin edilebileceği gibi Birdman ve Into the Woods. Birdman zaten Oscar için en büyük favorilerden biri, Into the Woods ise bu kategorinin tam adında geçen müzikalin tam karşılığı. Bu iki filme son günlerde aldığı eleştirmen ödülleriyle yarışta yeniden yükselişe geçen The Grand Budapest Hotel’i de rahatlıkla ekleyebiliriz.

Son iki film ise biraz daha sürprize açık. Paul Thomas Anderson’un son filmi olan Inherent Vice’ın herkes Oscar yarışı dışında kalacağını söylese de Altın Küre’deki zayıf yarışta yeri güvende gibi. Buna Begin Again, St. Vincent, Pride, Big Eyes, Maleficent gibi bir film eklenebilir. Bence The Hundred-Foot Journey de ciddi bir şansa sahip her ne kadar güvenip ilk beşe alamayacak olsam da. Saydığım filmler arasında açıkçası St. Vincent’in şansı biraz daha fazlaymış gibi gözükse de ben çok sevdiğim Begin Again’i ilk beşe koyacağım, umarım yanılmam.

Tahmin sıralamam şu şekilde:

 1. Birdman
 2. Into the Woods
 3. The Grand Budapest Hotel
 4. Inherent Vice
 5. Begin Again
 6. St. Vincent
 7. The Hundred-Foot Journey
 8. Pride
 9. Big Eyes
 10. Top Five

Düşük ihtimal ama ya olursa:

 • Guardians of the Galaxy
 • Dear White People
 • Maleficent
 • Annie
 • Love is Strange
 • Jersey Boys
 • Magic in the Moonlight
Michael Keaton

Michael Keaton

Komedi erkek oyuncu kategorisinin en büyük favorisi elbette Oscar’ın da bir numaralı favorisi olan Michael Keaton. Onun dışında Bill Murray, Joaquin Phoenix ve Ralph Fiennes’ın da yeri güvende gözüküyor.

Son sırada ise tamamen sürpriz bir ismi görebiliriz. Ben tahmin hakkımı Altın Küre’de ciddi ilgi gösterileceğini düşündüğüm Into the Woods’un oyuncularından James Corden’dan yana kullanacağım. Fakat dediğim gibi beşinci sıraya kim gelirse gelsin büyük bir sürpriz olmayacaktır.

 1. Michael Keaton (Birdman)
 2. Bill Murray (St. Vincent)
 3. Joaquin Phoenix (Inherent Vice)
 4. Ralph Fiennes (The Grand Budapest Hotel)
 5. James Corden (Into the Woods)
 6. Mark Ruffalo (Begin Again)
 7. Chris Rock (Top Five)
 8. Christoph Waltz (Big Eyes)
 9. Bill Hader (The Skeleton Twins)
 10. Jon Favreau (Chef)

Yarıştaki çok sayıdaki kişiden birkaç tane daha:

 • Jeff Daniels (Dumb and Dumber To)
 • Jim Carrey (Dumb and Dumber To)
 • John Lithgow (Love is Strange)
 • Alfred Molina (Love is Strange)
 • Chris Pratt (Guardians of the Galaxy)
 • Manish Dayal (The Hundred-Foot Journey)
Emily Blunt

Emily Blunt

Kadın oyuncu kategorisinde ise favori Into the Woods’tan Emily Blunt. Oscar’da kalabalıkta ilk beşe girme şansı biraz zor olsa da Altın Küre’de zafer kazanması gayet mümkün. Maleficent’tan Angelina Jolie de popüler isimleri ödüllendirmeyi seven Altın Küre’nin pek ala tercihi olabilir.

Big Eyes’ın Oscar umutlarından olan Amy Adams da Altın Küre’de iddialı isimlerden fakat geçen yıl bu ödülü kazanmış olması bu yıl için şansını azaltıyor. Keira Knightley ve Helen Mirren adaylığı kaçırmayacağını düşündüğüm diğer isimler. Şahsen Keira Knightley’nin başarılı performansının karşılıksız kalması durumunda üzüleceğimi de belirtmem gerek.

Kristen Wiig, Jenny Slate adaylık alma ihtimali olan diğer isimler. Julianne Moore’un da bu kategoride adaylık için adı geçiyor fakat buna inanmakta güçlük çekiyorum. Çünkü filmin komediyle uzaktan yakından bir alakası bulunmuyor. Yine de bunu sorun etmezlerse Julianne Moore güçlü performansıyla bir adaylık alabilir buradan da.

10 adaya tamamlayamadığım tahmin sıralamam:

 1. Emily Blunt (Into the Woods)
 2. Angelina Jolie (Maleficent)
 3. Amy Adams (Big Eyes)
 4. Keira Knightley (Begin Again)
 5. Helen Mirren (The Hundred-Foot Journey)
 6. Julianne Moore (Maps to the Stars)
 7. Jenny Slate (Obvious Child)
 8. Kristen Wiig (The Skeleton Twins)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.