Altın Küre için televizyon tahminlerimi uzun uzun, zamana da yayılacak şekilde yaptım ama film tahminlerimi daha özet bir şekilde yapacağım. Bunun sebebi yakında Oscar için zaten değerlendirme yapacak olmam. Televizyon için ise yaz aylarındaki Emmy ödüllerine kadar yorumlama şansım olmayacak. Altın Küre tahminlerime ilişkin ilk yazım drama kategorileri üzerine olacak…

En iyi film kategorisinde bana göre yeri garanti olan iki film var. Birincisi tüm eleştirmen ödüllerini silip süpüren Boyhood, diğeri ise eleştirmenlerin pek yüz vermemesine rağmen Oscar’ın güçlü adaylarından biri olan The Imitation Game. Diğer üç film için çok emin olamamakla birlikte Selma ve Unbroken daha öne çıkan filmler olarak gözüküyorlar. Selma Oscar’ın güçlü adaylarından biri olarak gözüküyor fakat henüz bu iddiası pek tescillenemedi. Unbroken ise yarışın erken favorilerindendi ama film beğenilmedi, yine de yarıştaki filmlerin çok güçlü olmayışı nedeniyle en iyi film kategorilerine girmekte pek sıkıntı yaşamayacak gibi gözüküyor.

Son sıradaki adayın hangi film olacağı ise muamma. Gone Girl, The Theory of Everything ve Whiplash öne çıkan adaylar olarak gözüküyorlar. Her ne kadar Gone Girl’ün AFI’ın ilk 11 sırası içerisine girememesi Oscar kampanyasına zarar verse de ben hala Gone Girl için umutların tükenmediğine inanıyorum. Eğer ki Altın Küre’de ilk beşe girerse yeniden yarışta iddialı konuma gelebilir, fakat aksi halde Gone Girl’den ben de umutlarımı tamamen keseceğim. The Theory of Everything’in Oscar’da pek varlık gösteremeyeceğini düşünsem de Altın Küre’de aday olabilirmiş gibi geliyor. Whiplash Oscar’da en iyi film adayı olacaktır ama Altın Küre’de Sundance galipleri pek varlık gösteremiyor. Burada tahminlerde geriye atmam o yüzden.

Sürpriz bekleyenleri memnun edebilecek adaylar ise American Sniper, Foxcatcher ve A Most Violent Year olarak gösterilebilir. Özellikle son günlerde yarışta çıkışta olduğuna inandığım American Sniper burada da adaylık alarak iyice güçlü konuma gelebilir.

Tahmin sıralamam şu şekilde:

 1. Boyhood
 2. The Imitation Game
 3. Selma
 4. Unbroken
 5. Gone Girl
 6. The Theory of Everything
 7. Whiplash
 8. American Sniper
 9. Foxcatcher
 10. A Most Violent Year
Eddie Redmayne

Eddie Redmayne

En iyi erkek oyuncu kategorisine geçecek olursak yarış burada da çok karışık. Sezondaki iddialı olan isimlerin çoğu dramadan aday olduğu için burada da ciddi bir yarış yaşanacak.

Eddie Redmayne kategorinin favorisi olarak gözüküyor. Fakat sezon daha yeni başlıyor diğer adayların yükselişine şahit olabiliriz ilerleyen günlerde.

David Oyelowo ve Benedict Cumberbatch yeri garanti olarak gözüken diğer isim.

Son iki sıranın değişkenlik gösterme ihtimali olsa da Steve Carell ve Timothy Spall’dan yana kullanıyorum ben oyumu. Bradley Cooper, Jake Gyllenhaal sürpriz yapmaya yakın isimler…

Tahmin sıralamam şu şekilde:

 1. Eddie Redmayne (The Theory of Everything)
 2. David Oyelowo (Selma)
 3. Benedict Cumberbatch (The Imitation Game)
 4. Steve Carell (Foxcatcher)
 5. Timothy Spall (Mr. Turner)
 6. Bradley Cooper (American Sniper)
 7. Jake Gyllenhall (Nightcrawler)
 8. Oscar Isaac (A Most Violent Year)
 9. Jack O’Connell (Unbroken)
 10. Matthew McConaughey (Interstellar)
Julianne Moore

Julianne Moore

Tıpkı erkek oyuncu kategorisinde olduğu gibi kadın oyuncu kategorisinde de sezonun en güçlüleri dramada toplanmış durumda.

Julianne Moore, Rosamund Pike, Reese Witherspoon ve Felicity Jones yeri güvende gibi gözüken isimler. Son sıra için ise benim favori adayım son günlerde büyük çıkışta olan Marion Cotillard. Hilary Swank, Shailene Woodley, Jennifer Aniston diğer güçlü adaylar arasındalar…

Tahmin sıralamam şu şekilde:

 1. Julianne Moore (Still Alice)
 2. Rosamund Pike (Gone Girl)
 3. Reese Witherspoon (Wild)
 4. Felicity Jones (The Theory of Everything)
 5. Marion Cotillard (Two Days, One Night)
 6. Shailene Woodley (The Fault in Our Stars)
 7. Hilary Swank (The Homesman)
 8. Jennifer Aniston (Cake)
 9. Marion Cotillard (The Immigrant)
 10. Mia Wasikowska (Tracks)

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.