2014 yılına dair izlediğim tüm filmleri izleryazar’da yazmak isterdim ama ne yazık ki blogun açılması 2014’ün son günlerini bulduğu için onlarca yorumlanmayı bekleyen film birikti. Bir de sağlık sorunlarım üstüne eklenince tüm filmleri uzun uzun ele almak imkansız hale geldi. Ben de yıl içinde daha az beğendiğim veya üstünde yazabileceğim çok fazla şey olmayan filmleri bir araya toplayarak yayınlamaya karar verdim. Bu yorumları topladığım seriler en azından 2-3 tane olacak gibi gözüküyor.

İlk yazıda değineceğim filmler Noah, Neighbors, Need For Speed, Cold in July ve Sex Tape olacak…

Noah 

Darren Aronofsky, günümüzde en çok beğenilen yönetmenler arasında olmasına karşın benim pek sevdiğim bir isim değil. İzlediğim filmleri arasında en kötüsü de ne yazık ki Noah.

Kadrosunda Russell Crowe, Jennifer Connelly, Emma Watson, Logan Lerman ve Anthony Hopkins gibi hangisini daha çok sevdiğimi kararlaştırmakta zorlandığım pek çok ismi bulundurmasına rağmen Noah, yılın kötü işlerinden biri olmaktan kurtulamıyor.

Aronofsky, ne yazık ki filmin üstesinden gelememiş ve Noah’ın hayal kırıklığı olmasındaki baş sebebi oynamış. Yine de oyunculukların etkisiyle olsa gerek nefret ettiğim bir yapım olmadı Noah.

5/10

Noah
Noah

Neighbors

Yılın en çok konuşulan komedi işlerinden biri Neighbors idi. Buna karşın Neighbors, oldukça sıradan bir komedi.

Orta yaşlara girmeye başlayan bir çift ile gürültücü yeni komşularının arasındaki çekişmeyi konu alan film, türlü mantıksızlıkları içinde bulundursa da eğlendiriyor.

Filmde en çok beğendiğim isim yüksek enerjisiyle Rose Byrne idi. Seth Rogen ve Zac Efron kadrodaki önemli isimler…

Neticede eğlenceli sayılabilecek bir film ama izlemezseniz de hiçbir şey kaybetmezsiniz.

5.5/10

Neighbors
Neighbors

Need For Speed

Breaking Bad ile yıldızı parlayan Aaron Paul’un sinemadaki ilk büyük adımı olması nedeniyle yılın merakla beklediğim işlerinden biriydi. Tabii türü hiç sevmemem nedeniyle beklentimi oldukça düşük tutuyordum. Yine de hayal kırıklığı olmasına engel olmadı bu durum.

Filme her ne kadar zaman zaman dram sosu katmaya çalışılmışsa da iyi arabaların birbiriyle yarıştığı ve birkaç kovalamacanın olduğu bir filmden öteye gidemiyor Need For Speed.

Aaron Paul’un çabaları da filmi kurtarmaya yetmiyor. Bu arada filmi bekleme sebeplerimden olan  Dakota Johnson’ın çok küçük bir rolü olması da pek hoşuma giden bir durum olmadı.

Filmi hala izlememişseniz ve izleme gibi bir düşünceniz varsa onun yerine herhangi bir Need For Speed oyunu oynamanız büyük ihtimalle sizi daha çok memnun edecektir. Yine de pahalı yarış arabalarına aşırı meraklıysanız belki de favori filmlerinizden olabilir ama bunun benlik bir durum olmadığı kesin…

4/10

Need For Speed
Need For Speed

Cold in July

Dexter ile tanıyıp sevdiğim Michael C. Hall, dizinin bitiminin ardından sinemada yer almaya başladı. Geçen yıl yer aldığı Kill Your Darlings bende büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Bu film neyse ki daha eli yüzü düzgün bir film çıktı.

Film, aslında birbirinden farklı türde iki filmin birleşmesi gibi. İlk başlarda biraz klişe gibi gözükse de ilgi çekici bir gerilim filmi şeklinde başlayan film beni fazlasıyla memnun etti. Fakat filmin ortasında konu bir anda çok saçma bir yöne doğru gitti. Özellikle ana karakterimizden ilk kısımda gösterilen yapısına ters bir şekilde gereksiz kahramanlık girişimleri izlememiz filmin değerini gözümde oldukça düşürdü. Zaten filmi izleyen hemen herkes benimle aynı fikirde.

İlk kısmındaki doğrultuda gitseydi daha çok seveceğim bir film olabilirdi Cold in July fakat bu haliyle yılın unutulmaya mahkum yapımlarından biri, yine de Dexter hayranıysanız (veya Six Feet Under) izlemeye değer bir film…

5.5/10

Cold in July
Cold in July

Sex Tape

2014’e damgasını vuran olaylardan biri bildiğiniz gibi iCloud skandalı oldu. Ünlü isimlerin özel fotoğrafları bulut teknolojisinden yararlanılan bir açık nedeniyle ortalığa çıktı. Bu olaydan aylar önce vizyona giren Sex Tape’in de çok benzer bir konuya sahip olması oldukça ilginç bir tesadüf oldu.

Açıkçası Sex Tape de tıpkı Neighbors gibi sıradan bir komedi. Yani vasat oyunculuklar, zayıf senaryo, türlü mantıksızlıklar… Fakat böyle filmler de gerekli, şahsen beni eğlendirmeyi başardı film. O zaman pek bir sorun yok?

Filmi sevmeme neden olan temel faktör ise elbette başroldeki oyunculardı. How I Met Your Mother’dan tanıyıp sevdiğim Jason Segel ve güzelliğiyle yıllara meydan okuyan Cameron Diaz, Sex Tape’i izlenebilir bir eğlencelik yaptı benim için.

5.5/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.