Yarın gece sabaha karşı düzenlenecek olan Altın Küre ödülleri ne yazık ki ülkemizde yayın hakkı alıcısı bulamadı. Yani Altın Küre ödül törenini bu yıl internetten takip etmekten başka herhangi bir şansımız yok. Film kategorisindeki kazanan tahminlerimi dün şu yazıda yazmıştım. Bu gece de televizyon kategorilerindeki tahminlerimi yazarak sonuçları beklemeye başlayacağım. Ödül törenini canlı izleyeceğimi ve sonuçlara dair hem blogda hem twitter’da (twitter.com/izleryazar) canlı olarak yazacağımı belirteyim.

Tahminlere başlamadan önce televizyon kategorilerinde tahmin yapmanın film kategorilerine göre çok daha zor olduğunu belirteyim. Film kategorilerinde kazananları az çok kestirebiliriz ama televizyon kategorilerinde her türlü sürprize hazırlıklı olmakta fayda var. Tek bir favori söyleyemeyeceğim için tahminlerimde sıralama yöntemiyle kazanma ihtimali en yüksek olandan en düşük olana doğru sıralamaya çalışacağım. Daha fazla uzatmadan tahminlere geçeyim…

En İyi Drama Dizisi

 1. House of Cards
 2. The Affair
 3. Game of Thrones
 4. The Good Wife
 5. Downton Abbey

Breaking Bad’in bitmesiyle ve Homeland’in çok zayıflamasıyla birlikte bu kategoride belli bir boşluk oluştu. Bu boşlukta House of Cards’ın zirveye oturması beklenebilir. Büyük ihtimalle de öyle olacak. Fakat Altın Küre’de yeni diziler çok seviliyor. The Affair yeni dizi olma avantajıyla sürprize imza atabilir ki umarım öyle bir şey olmaz.

Benim şahsen kazanmasını en çok istediğim yapım Game of Thrones fakat ödüllerden pek yüz bulmuyor bildiğiniz gibi. Peter Dinklage’i bile harika performansıyla aday etmeyen HFPA büyük ödülü kolay kolay Game of Thrones’a vermeyecektir.


En İyi Drama Dizisi Erkek Oyuncu

 1. Kevin Spacey (House of Cards)
 2. Clive Owen (The Knick)
 3. Dominic West (The Affair)
 4. Liev Schreiber (Ray Donovan)
 5. James Spader (The Blacklist)

Bu kategoride yarış iki isim arasında geçecek gibi gözüküyor. House of Cards ile Kevin Spacey nihayet kariyerinin ilk Altın Küre ödülünü kazanabilir. Clive Owen, Spacey’nin hayallerini suya düşürebilecek bir isim. Fakat ben nedense kendisinin Emmy’de daha fazla şansı olacağını ve Altın Küre’de adaylıkla yetineceğini tahmin etmiyorum. Zaten The Knick diğer kategorilerde aday da olamadı. Sürpriz yapma ihtimali olan bir diğer isim ise Dominic West. The Affair’ı gerçekten çok sevmiş olmaları ihtimalinde yeni dizi olmanın da avantajıyla ödüle uzanabilir Dominic West…

Benim bu kategoride kazanmasını istediğim isim Kevin Spacey. Bence kendisi House of Cards’taki en iyi şey ve artık bu rolle bir ödülü hak ediyor. Liev Schreiber’ın da kazanması hoş bir sürpriz olurdu doğrusu…


En İyi Drama Dizisi Kadın Oyuncu

 1. Viola Davis (How to Get Away With Murder)
 2. Ruth Wilson (The Affair)
 3. Juliannna Margulies (The Good Wife)
 4. Claire Danes (Homeland)
 5. Robin Wright (House of Cards)

Bu kategoride yarışın çok fazla zorlu olduğunu düşünmüyorum. Viola Davis rahat bir galibiyete ulaşacak gibi gözüküyor. Yine de yeni dizi olma avantajıyla Ruth Wilson bir şeyler yapabilir ve de son Emmy galibi Julianna Margulies ismini yabana atmamakta fayda var.

Benim bu kategoride kazanmasını istediğim biri yok doğrusu. Önceki yıllarda olsa Claire Danes’in kazanmasını isterdim ama artık bence yeterince ödüle ulaşmaya başladı, adaylığı kafi. Buradan Tatiana Maslany’yi aday etmeyen HFPA’yi kınadığımı da bir kez daha ileteyim.


En İyi Komedi Dizisi

 1. Orange Is the New Black
 2. Transparent
 3. Silicon Valley
 4. Jane the Virgin
 5. Girls

Tahmin etmenin zor olduğu bir kategori. Hemen hemen her dizinin kazanma şansı var. Komedi kategorisinde yarışmasını haksızlık görsem de ve kazanmasını hiç ama hiç istemesem de Orange Is the New Black bir adım önde diğer adaylara göre…

Benim bu kategoride kazanmasını istediğim dizi Silicon Valley fakat başka kategoride destek görmediği için işi biraz zor gibi. İkinci tercihim ise her ne kadar birkaç bölüm izleyip bıraksam da (geri dönmeyi düşünüyorum) sempatik bir iş olarak gördüğüm Jane the Virgin olurdu. Fakat bu kategorideki adayların hala kötü olduğunu düşünüyorum. Modern Family, Brooklyn Nine-Nine, The Big Bang Theory, Veep gibi dizilerden en azından ikisi bu kategoride aday olmalıydı…


En İyi Komedi Dizisi Erkek Oyuncu

 1. Jeffrey Tambor (Transparent)
 2. Ricky Gervais (Derek)
 3. William H. Macy (Shameless)
 4. Louis C.K. (Louie)
 5. Don Cheadle (House of Lies)

Bu kategoride aslında Jeffrey Tambor normalde çok güçlü bir isim ve dizinin aldığı destek de göz önünde bulundurulursa net bir şekilde kategorinin favorisi. Fakat normal olmayan bir durum var ki o da Ricky Gervais’in Altın Küre tarafından çok sevilmesi. Daha önce üç kez törenin sunuculuğunu yaptı ve bu durum ister istemez olumlu bir şekilde yansıyacaktır kendisine.

Benim bu kategorideki kazanmasını istediğim kişi ise Shameless’ta yıllardır harika oynayan buna karşın hiç prestijli ödül alamayan William H. Macy. Tabii pek yüksek bir şansa sahip değil Macy.


En İyi Komedi Dizisi Kadın Oyuncu

 1. Gina Rodriguez (Jane the Virgin)
 2. Julia Louis-Dreyfus (Veep)
 3. Taylor Schilling (Orange Is the New Black)
 4. Lena Dunham (Girls)
 5. Edie Falco (Nurse Jackie)

Komedi kadın oyuncu kategorisinin favorisi bana kalırsa pek çok kişiye sürpriz gelebilecek bir isim olan Gina Rodriguez. Yeni dizi Jane the Virgin’deki en iyi şey kendisi ve performansı çok fazla olumlu eleştiri aldı. Altın Küre’nin yeni dizileri sevdiği ve Jane the Virgin’i de en iyi dizi kategorisinde aday gösterdiğini düşünürsek Gina Rodriguez ödüle yakın. Altın Küre’nin Veep’i bir türlü sevememiş olması Julia Louis-Dreyfus olasılığını birazcık düşürse de üç yıldır Emmy kazanan yıldız oyuncuyu yabana atmamakta fayda var. Üçüncü bir ihtimal ise Taylor Schilling olabilir.

Benim kazanmasını istediğim isim de favori olarak gösterdiğim Gina Rodriguez. Fakat Julia Louis-Dreyfus’un da ödülü almasından oldukça mutlu olurum. Emmy ödüllerinin yanına bir tane de Altın Küre hiç fena olmaz. Orange Is the New Black’in ikinci sezonunu hiç sevmesem de Taylor Schilling’in ödülü alması beni rahatsız etmez onu da söyleyim.


En İyi Mini Dizi / TV Filmi

 1. True Detective
 2. Olive Kitteridge
 3. Fargo
 4. The Normal Heart
 5. The Missing

Normalde mini dizi kategorileri hep en sıkıcı kategorilerden olurdu ama özellikle HFPA’in aldığı son derece doğru bir karar olan True Detective’in bu kategoride yarışması kararıyla birlikte bu kategori en zorlu kategorilerden biri haline dönüştü.

Ödülü kazanacağını tahmin ettiğim dizi True Detective. Fakat sürprize tamamen kapalı bir kategori de değil çünkü The Missing’i bir kenara koyarsak dört aday da birbirinden iddialı adaylar.

Benim bu kategorideki kazanmasını istediğim dizi ise Olive Kitteridge. Büyük ihtimalle Emmy’yi kazanacak Olive Kitteridge ama Altın Küre’yi de alsa hiç fena olmaz. Diğer kazanmasını istediğim dizi ise Fargo. Fakat onun True Detective’i geçebilmesi çok zor.


En İyi Mini Dizi / TV Filmi Erkek Oyuncu

 1. Matthew McConaughey (True Detective)
 2. Billy Bob Thornton (Fargo)
 3. Mark Ruffalo (The Normal Heart)
 4. Martin Freeman (Fargo)
 5. Woody Harrelson (True Detective)

Allright, allright, allright… Evet bu kategorinin galibini fazla tartışmaya gerek yok her ne kadar Emmy’de sürpriz bir şekilde Bryan Cranston’a kaybetse de (o anlarda sevinç çığlıkları atmaktaydım) bu kez Matthew McConaughey kazanmaya çok yakın.

Benim kazanmasını istediğim özel bir isim yok. True Detective’e bayılanlardan değilim ama Matthew McConaughey’in performansını gerçekten başarılı bulmuştum. Ödülü kazanmasında hiçbir sakınca görmüyorum.


En İyi Mini Dizi / TV Filmi Kadın Oyuncu

 1. Frances McDormand (Olive Kittedridge)
 2. Maggie Gyllenhaal (The Honourable Woman)
 3. Allison Tolman (Fargo)
 4. Jessica Lange (American Horror Story: Freak Show)
 5. Frances O’Connor (The Missing)

Olive Kitteridge dizisinde sadece televizyon dünyasıyla sınırlı kalmayıp Oscar bile alabilecek bir performans ortaya koyan Frances McDormand’ın bu kategoride ödüle ulaşmaması büyük skandal olur. Umarım bu kadar iddialı bir tahmin yaptığıma pişman olmam ama bu kategoride tartışılacak başka bir nokta göremiyorum…


En İyi TV Yardımcı Erkek Oyuncu

 1. Matt Bomer (The Normal Heart)
 2. Bill Murray (Olive Kitteridge)
 3. Jon Voight (Ray Donovan)
 4. Colin Hanks (Fargo)
 5. Alan Cumming (The Good Wife)

Altın Küre’de en kalabalık kategoriler olan yardımcı oyuncu kategorilerinde her yıl ilginç seçimlere rastlamak mümkün.

Bu yıl yarış Matt Bomer ve Bill Murray arasında geçecek gibi. Ben tahmin hakkımı pek güvenmesem de Matt Bomer lehine kullanıyorum.

Benim kazanmasını istediğim isim babasını da sevdiğim Colin Hanks. Fakat doğruya doğru kendisinin bu kategoride aday olması bile sürprizdi. Jon Voight veya Bill Murray abilerimizden birinin kazanması da beni memnun eder.


En İyi TV Yardımcı Kadın Oyuncu

 1. Allison Janney (Mom)
 2. Uzo Aduba (Orange Is the New Black)
 3. Kathy Bates (American Horror Story: Freak Show)
 4. Joanne Froggat (Downton Abbey)
 5. Michelle Monaghan (True Detective)

Bu kategorinin kazananının Mom’dan Allison Janney olacağını tahmin ediyorum ama emin değilim tabii. Herhangi biri sürpriz yapabilir.

Benim kazanmasını istediğim isim de iyi bir ikinci sezon geçiren Mom’ın yıldızı Allison Janney…

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.