2015’in eleştirmenlerden en çok takdir gören yapımlarından bir tanesi 45 Years oldu. Özellikle başrol oyuncularının performanslarıyla dikkat çeken filmin başrolü Charlotte Rampling Oscar adayı olmayı başardı. Aslında filmin kendisi benim pek ilgimi çekmese de Oscar adayı tüm performansları izleme prensibime dayanarak şans verdiğim bir yapım oldu 45 Years.

45 Years aslında adından da anlaşılabildiği gibi 45 yıllık bir evliliğin filmi. Hikayenin odağındaki çiftimiz çok yakında evliliklerinin 45. yıllarını kutlayacaklardır, fakat beklenmedik bir gelişme çifti derinden etkiler. Kate için bu haber geçen kocaman 45 yılın sorgulanması anlamına gelecektir…

Sessiz, sakin bir atmosferde ilerleyen film hayatın içinden bir konuyu ele alıyor. Sessiz ve sakine bir de sıcak sıfatını eklemek isterdim ama karakterlerimizin birbirlerine karşı bile olan soğuk tutumu buna engel oluyor. Tabii bu olumsuz bir özellik olarak sayılamaz ama yine de filmi daha fazla sevip, karakterlerle bağ kurmaya engel olan bir durum olarak gösterilebilir.

45 Years - 1

Filmin en iyi olduğu noktalardan biri oyunculuklar olsa da Charlotte Rampling’in bu kadar dikkat çekip aday olması bana ilginç geldi. Tartışmasız başarılı bir performans ama onca film arasından bu küçük filmle kendini gösterebilmesi bana kampanya başarısı gibi geldi biraz. Tom Courtenay de başarılı performansıyla  Charlotte Rampling’in gerisinde kalmamış, hatta daha iyi olduğu bile iddia edilebilir.

Uzun lafın kısası 45 Years izlenebilir bir drama ama ne öyle çok önemli bir konusu var, ne dolu bir senaryosu var. Süresinin kısa ve yerinde olduğunu göz önünde bulundurarak sessiz, sakin bir bağımsız film izlemek isterseniz bir şans verebilirsiniz. Fazla bir beklenti içine girmemek şartıyla…

45 Years

5.5

Puan

5.5/10

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.