Geçen yılki Sundance Film Festivali filmleri arasında en çok dikkatimi çeken filmlerden bir tanesi The Diary of a Teenage Girl olmuştu. Hem aldığı olumlu eleştiriler hem de eğlenceli gözüken yapısı nedeniyle filmi seveceğimi düşünüyordum ve kendi açımdan yılın güzel sürprizlerinden biri olmasını umuyordum. Fakat ne yazık ki beklentilerimin aşağısında kalan ortalama bir film çıktı ortaya.

The Diary of a Teenage Girl, adından da anlaşılacağı üzere ergen bir kızımızın günlüğünün yansıması aslında. Film, sorunlu bir aileden gelme olan Minnie’nin cinsellikle tanışmasını ve kendisini bulma sürecini ele alıyor. Tabii cinsellikle tanışma olayı küçük yaşta ve annesinin sevgilisiyle olunca işler biraz uygunsuz bir noktaya ilerlemiş oluyor. Bunun sonucunda da Minnie pek çok farklı yola sapıyor.

Aslında film ilk başlarda tam da umduğum gibi başladı. Farklı anlatı tarzı beni çabucak yakalamayı başardı ve ilgiyle izlemeye başladım. Fakat zaman ilerledikçe işler tuhaflaşmaya başladı ve sonlara doğru iyice bana göre yanlış olan bir eksene kaydı. Bu olumsuzlukların içindeki en olumlu şeyse Minnie’nin karikatüre olan tutkusu ve karikatürlerin filmin içinde kapladığı yerdi. Minnie’nin zaman zaman duygularını karikatürler aracılığıyla anlatması pek hoştu doğrusu.

Bel Powley, Kristen Wiig - The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl’ün en büyük artısı şüphesiz başroldeki Bel Powley’nin başarılı performansıydı. Filmde 15 yaşındaki bir kızı oynamasına karşın aslında 23 yaşında olan genç oyuncu sanırım bu filmden sonra çok daha iyi projelerden teklifler almaya başlayacaktır. Tabii yönetmen Marielle Heller’ı da es geçmemek gerek. Bu filmle ilk filmine imza atan kadın yönetmen, muhtemelen gelecek yıllarda adını duyurmaya devam edecek. Oyuncu kadrosuna dönecek olursak kadrodaki diğer oyuncular fark yaratacak bir performans sergileyememişler. Alexander Skarsgard, Kristen Wiig ve az süresi olsa da Christopher Meloni’den bahsediyorum…

Özetle The Diary of a Teenage Girl yılın orijinal filmlerinden bir tanesi. İzlenebilir ama kesin izlenmesi gerekir gibi bir durumu yok. Eğer ki geleceğin muhtemel yıldızlarından biri olan Bel Powley’yi ilk keşfedenlerden biri olmak istiyorsanız korkmadan şans verebilirsiniz…

The Diary of a Teenage Girl

6

Puan

6.0/10

2 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.